tabletki antykoncepcyjne

Nie zawsze jest dobry moment, aby mieć dziecko. Często nie pozwalają nam na to warunki finansowe, a nie chcielibyśmy obciążać rodziców. Młodzi ludzie najpierw powinni zainwestować w wykształcenie oraz zdobycie wykształcenia. Dzięki temu zapewnimy dziecku godne warunki i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jesteśmy w stałym związku, a nie chcielibyśmy jeszcze posiadać dzieci, warto pomyśleć o zabezpieczeniu.
Obecnie na rynku farmaceutycznym mamy naprawdę duży wybór medykamentów, więc będzie w czym wybierać.

Prezerwatywy

Jedne z popularniejszych środków antykoncepcyjnych. Bardziej traktowany jako doraźne zabezpieczenie niż długofalowa ochrona. Tanie oraz dostępne w aptekach, sklepach i na stacjach benzynowych. Plusem ich jest to, że bezpośrednio nie ingerują w nasz organizm, nie uszkadzają wątroby ani żołądka. Minusem jest natomiast to, że często pękają. W takim wypadku należy się niezwłocznie udać do lekarza po tabletkę zapobiegającą zapłodnieniu. Na rynku jest ogromny wybór prezerwatyw m.in. zapachowe, ultracienkie, z wypustkami oraz w różnych kolorach. Nie mogą ich stosować osoby uczulone na lateks.

prezerwatywa

Wkładka domaciczna

Świetna metoda, jeśli ktoś lubi zapominać np. wziąć tabletki. Doskonale chroni przed zapłodnieniem oraz zapobiega rozwojowi polipów i świetnie sprawdza się jako środek na zbyt obfitą miesiączkę. Jej założenie nie jest możliwe przy obniżonej odporności, chorobach serca oraz dróg rodnych. Kształtem przypomina ona literę T i zakładana jest przez lekarza, kiedy kobieta ma menstruacje.

Wykonana jest z plastiku, miedzi bądź srebra. Wkładka ma działanie plemnikobójcze a jej obecność utrudnia przemieszczanie się plemników. Wywołuje ona również lekki stan zapalny macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Wkładkę można założyć 6 tygodniu po zakończeniu połogu w przypadku porodu naturalnego albo 8 tygodni po cesarskim cięciu. Oprócz antykoncepcji zaletą wkładki jest również mniej obfita i krótsza miesiączka.

Tabletki antykoncepcyjne

Po prezerwatywach to ta metoda cieszy się największą popularnością wśród kobiet. Są bardzo skuteczne, regularnie przyjmowane potrafią zminimalizować ryzyko zajścia w ciąże nawet o 99%. Główną wadą tabletek antykoncepcyjnych są zawarte w nich hormony. Estrogen i progesteron mogą niekorzystnie wpływać na kobiecy organizm oraz mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami. Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Jej działanie polega na blokowaniu owulacji oraz zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy.

Tabletki dzielimy na dwuskładnikowe lub jednoskładnikowe tzw. mini pigułki zawierające w sobie tylko jeden hormon. Tabletkę antykoncepcyjną przyjmujemy codziennie przez 21 dni od pierwszego dnia cyklu. Następnie robimy 7-dniową przerwę, w której występuje miesiączka. Po przerwie rozpoczynamy kolejne opakowanie. Do najczęstszych skutków ubocznych zażywania tabletek zaliczamy: nudności, bóle głowy, wymioty, trądzik oraz wzrost ciśnienia i obniżone libido. Pigułki zapiszę nam nasz ginekolog.

jak działają tabletki antykoncepcyjne

Zastrzyk antykoncepcyjny

Polecany w szczególności dla pań, które ze względu na chorą wątrobę nie mogą przyjmować tabletek. Zastrzyk wykonywany jest raz na trzy miesiące i tym samym zwalnia panie z obowiązku pamiętania o pigułce. Jego zaleta jest wygoda i brak hormonów, które wpływają na laktację. Kobiety mogą spokojnie karmić dziecko i przyjmować zastrzyki. Do wad zaliczamy możliwość wystąpienia osteoporozy i zakrzepów. Po zakończonej kuracji mogą pojawić się problemy z zajściem w ciąże. Zastrzyki antykoncepcyjne sprzyjają również przybieraniu na wadze.

Metody naturalne

Ze względów zdrowotnych to najlepsza metoda. Również ze względów światopoglądowych. Niestety, najmniej skuteczna. Prowadzenie kalendarzyka i obserwacja śluzu to mało bezpieczny sposób. Istnieje również metoda termiczna, jest troszkę bardziej skuteczna od kalendarzyka.

Polega na codziennym, porannym mierzeniu temperatury w pochwie lub ustach. Jeśli przez trzy dni z rzędu, jest ona podwyższona to najprawdopodobniej kobieta ma dni płodne. Jest to idealny moment na poczęcie dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że temperatura ciała oraz konsystencja śluzu może się zmienić podczas choroby. Daje to już bardzo niemiarodajny wynik.

Żele i pianki plemnikobójcze
To doraźna metoda antykoncepcji, niepolecana na stałe. Ich działanie polega na unieruchamianiu plemników, zanim dojdą do dróg rodnych kobiety. Charakteryzują się małą skutecznością, dlatego doradza się stosowanie ich razem z prezerwatywami. Zaleca się również połączenie żelu lub pianki z kapturkiem bądź diafragmą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here