Zadbaj o wzrok, badaj go regularnie!

0
4588

Dbanie o oczy od najmłodszych lat jest bardzo ważne – umiejętnie troszcząc się o swój wzrok, zmniejszamy ryzyko wystąpienia w przyszłości poważnych chorób takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Są to schorzenia, które w najgorszym przypadku potrafią doprowadzić nawet do ślepoty. Dbając o oczy, będziemy mogli cieszyć się dobrym wzrokiem przez długi czas, bez konieczności używania okularów. Jak to robić? Warto trzymać się 3 prostych zasad.

Regularne badanie wzroku

Regularne odwiedzanie okulisty to najlepsza metoda profilaktyczna, dzięki której możesz ustrzec się przed konsekwencjami, jakie niosą za sobą poważne choroby oczu. Badania takie powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, jeżeli jednak już nosisz okulary, w Twojej rodzinie występowały choroby oczu lub chorujesz na cukrzyce, wskazane są wizyty raz w roku. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ okulista jest w stanie wykryć różnego rodzaju chodzenia na wczesnym etapie, zanim zaczną dawać jakiekolwiek objawy – wtedy ich leczenie będzie jeszcze możliwie. Nierzadko zaawansowane choroby oczu prowadzą do bezpowrotnych zmian, a niekiedy do utraty wzroku. Badania u okulisty są w stanie wykryć nawet choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Ochrona oczu przez światłe UV

Duże dawki promieni UV potrafią być bardzo szkodliwe dla oka. Przenikają one przez rogówkę i trafiają bezpośrednio do siatkówki oka. Mogą prowadzić do zapalenia spojówek, zaćmy i przed wczesnego starzenia się oczu. Najskuteczniejszym sposobem ochrony wzroku przed szkodliwymi promieniami jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych – takich, które są w stanie blokować większość promieni UVA i UVB. Osoby, które noszą okulary korekcyjne, mogą zainwestować dodatkowo w powłokę chroniącą przed promieniowaniem.

Zdobądź wiedzę

Posiadanie podstawowej wiedzy na temat zdrowia oczu i najpowszechniejszych chorób pozwoli Ci dbać o wzrok w sposób umiejętny. Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie będziesz zrzucać je na zmęczenie, ale poprosisz o odpowiednią pomoc medyczną w najlepszym czasie. Wiele chorób wzroku jest dziedziczna, dlatego dobrze, abyś był świadomy, na jakie schorzenia jesteś narażony. Świadomość pomaga także podejmować kroki, dzięki którym można zapobiegać negatywnym efektom – ważne jest unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów oraz dbanie o zbilansowaną dietę, w której nie brakuje witamin, takich jak witamina A, C, D, E i B oraz luteiny i zeaksantyny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here