Kaloryczność alkoholi

Odchudzasz się? Masz ustalony dzienny limit kalorii? To z pewnością jeden z powodów, dla którego interesuje Cię wartość kaloryczna poszczególnych typów alkoholi. Czasem można przymknąć oko i wypić jedno piwo wieczorem, nie bacząc na to, czy przekroczymy limit kalorii, czy nie. Jednak osoby bardziej restrykcyjne z pewnością będą chciały wiedzieć, ile kalorii ma wódka czy prosecco. Sprawdź poniżej!

Kaloryczność alkoholu — od czego zależy?

Alkohol to trunek, do którego produkcji wykorzystuje się alkohol etylowy. To on jest głównym czynnikiem występowania kalorii. Determinuje wartość energetyczną wraz z cukrem, który pojawia się w słodszych specjałach. Jeden gram alkoholu to aż 7 kalorii. Jest to znacznie więcej, niż ma 1 g węglowodanów (w tym przypadku jest to tylko 4 kcal). W przypadku trunków ilość alkoholu nie jest liczona w gramach, ale w procentach. Jak wskazują na to działania matematyczne, najbardziej kaloryczny jest więc alkohol wysokoprocentowy. Jeśli dołączymy do tego cukier, będzie to spora dawka kalorii. Do najbardziej kalorycznych alkoholi należą likiery.

Ile kalorii mają mocne alkohole?

Zastanawiasz się, ile wódka ma kalorii https://dietly.pl/blog/najmniej-kaloryczne-alkohole-ile-kalorii-ma-alkohol? Czysty trunek 40% to aż 231 kalorii w 100 gramach. Gin charakteryzuje się podobną wartością energetyczną. Ile zatem kalorii ma wódka smakowa? Wszystko zależy od konkretnej zawartości cukru, jednak różne źródła podają, że jest to zwykle ok. 260 kalorii w 100 g. W 100 ml whisky znajdziemy ok. 230-250 kalorii, zaś w rumie będzie ich ok. 240 kcal. 100 ml koniaku dostarczy ok. 220-260 kalorii, zaś 100 ml likieru z rodzaju Advocat może dostarczyć nawet 300 kalorii.

A jak jest z winem i piwem?

Alkohol typu wódka czy whisky spożywany jest dość rzadko. Niektórzy sięgają po niego w przypadku dużych, ważnych okazji. Nie zawsze pojawia się na stołach. Na co dzień raczej sięgamy po wino bądź po piwo.

Wino jest trunkiem, który charakteryzuje się niską zawartością alkoholu. Automatycznie będzie to niższa wartość kaloryczna. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że wina dzielą się na słodkie, półsłodkie, półwytrawne oraz wytrawne. 100 ml wina wytrawnego czerwonego to ok. 68 kalorii. W przypadku wina półwytrawnego tych kalorii automatycznie mamy więcej — ok. 85. Jak można się domyślić, wina półsłodkie oraz słodkie będą mieć znacznie więcej kalorii.

Wino musujące i kalorie to kwestia smaku. 100 ml Prosecco w wersji extra dry to ok. 80 kalorii, zaś 100 ml extra brut to ok. 70 kcal.

Piwo jest chętnie spożywane przez nas głównie latem. Stanowi niebywałe orzeźwienie, głównie w upalne dni, schłodzone. Ile może mieć kalorii jedna butelka? Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj objętość. Decydując się na butelkę piwa, zazwyczaj spożywamy go nieco więcej, niż wina. W przeliczeniu na 100 ml piwo dostarcza ok. 50 kcal. Mowa tutaj oczywiście o wersji standardowej, bez dodatkowego cukru. Piwo smakowe jest znacznie bardziej tuczące. Więcej kalorii będzie miało również piwo o wyższej zawartości alkoholu. Wypicie jednej butelki takiego piwa może dostarczyć aż 300 kalorii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here