Wizyta u okulisty

W epoce komputerów coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Przed ekranem spędzamy mnóstwo czasu, co ma wpływ na naszą kondycję psychiczna i fizyczną. Wiele młodych osób ma kłopot z krótkowzrocznością. Warto wiedzieć, że wizyta u okulisty pozwala nie tylko stwierdzić, jaka jest kondycja naszego wzroku, ale też może skorygować istniejącą już wadę, jeśli odwiedzimy specjalistę odpowiednio wcześnie.

Czym się zajmuje okulista?

Odpowiednie badania z użyciem fachowej aparatury pozwalają stwierdzić czy cierpimy na krótkowzroczność, astygmatyzm, czy mamy zeza lub czy może nie widzimy dobrze na krótką odległość. Również daltonizm związany jest ze zmysłem wzroku. Lekarz stwierdza, jaka jest wada wzroku. W przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności dobiera odpowiednie szkła okularów. astygmatyzm wymaga zastosowania tak zwanych cylindrów. To okulista najlepiej nam doradzi, czy powinniśmy zdecydować się na okulary, czy lepszym rozwiązaniem mogą być szkła kontaktowe. W przypadku niewielkiej wady być może warto zdecydować się na laserową korektę wzroku. Wszystko zależy od ogólnej kondycji zdrowotnej i wskazań medycznych.

Okulista Poznań – fachowa diagnoza i dobór odpowiednich szkieł to podstawa właściwej troski o nasze oczy. Zawsze należy pamiętać o właściwej diecie, eliminacji stresu i odpowiednim oświetleniu. Prawdą jest, że niektóre wady wzroku dziedziczymy od naszych bliskich. Na szczęście osiągnięcia współczesnej medycyny i techniki pozwalają całkiem normalnie funkcjonować osobom, które mają nawet poważną wadę wzroku.

Były takie czasy, że dostęp do okulisty mieli nieliczni, na szczęście dość odległe. Choć, prawdę mówiąc, o dzisiejszym stanie rzeczy, skandalem wydaje się to, że na wizytę u okulisty i innych specjalistów w publicznych placówkach medycznych czeka się miesiącami – naprawdę nie wiadomo dlaczego tak bzdurnie zorganizowana jest medyczna biurokracja.

Dbajmy o wzrok naszych dzieci i seniorów

Stwierdzenie, że cztero- i pięciolatkowie nie muszą spędzać tyle czasu przed ekranem tabletu, telewizora lub komputera wydaje się oczywistą oczywistością. To ze strony opiekunów zwykłe pójście na łatwiznę. Migające obrazki zajmą dziecko, które się nie nudzi i nie marudzi, ale może warto poświęcić trochę czasu na zabawę z nim bez używania gadżetów, które nie tylko wpływają na kondycję oczu. Psychologowie alarmują, że stan emocjonalny naszych pociech z roku na rok się pogarsza, a zbyt duża ilość czasu spędzona w wirtualnym świecie to jeden z głównych czynników takiego stanu rzeczy. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące symptomy związane ze wzrokiem, od razu odwiedźmy okulistę. Standardowe badanie nie trwa długo, nie jest inwazyjne a wcześnie wykryta wada i jej korekta pozwala czasem kompletnie ją wyeliminować. Nasi seniorzy często cierpią na chorobę zwaną kataraktą – niegrożny zabieg pozwala odzyskać dobre widzenie i poprawić komfort ich życia. Jedną z groźniejszych i poważnych chorób oczu jest jaskra, która może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dbajmy o nasze oczy – wrosinski.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here