wyprane buty

Czy można prać buty w pralce? Oczywiście, że można, przynajmniej część z nich! Większość ludzi doświadczyła, że ​​ich buty albo zaczęły brzydko pachnieć, albo przebarwiały się z upływem czasu, co jest niepożądane, jeśli nadal dobrze się sprawują. Z tego powodu zebraliśmy najlepsze wskazówki i triki, dzięki czemu nie musisz zbyt szybko wyrzucać swoich ulubionych butów!

Jakie buty można prać w pralce?

Dobrym sposobem, aby dowiedzieć się, czy można prać buty w pralce, czy nie, jest przeczytanie instrukcji. Często są albo na pudełku po butach, albo na metce wewnątrz buta, jeśli nie możesz znaleźć informacji w jednym z tych miejsc, spróbuj, zamiast tego spojrzeć na stronę marki. Na pewno nie powinno się brać w pralce butów wykonanych z materiałów pochodzenia zwierzęcego, takich jak skóra, które nie mogą wytrzymać prania w pralce. Woda może łatwo uszkodzić takie materiały, dlatego najlepiej używać tylko środków specjalnie zaprojektowanych do tego celu.

To samo dotyczy butów z satyny i jedwabiu, które powinny być czyszczone tylko przez specjalistę. Jednak jest wiele innych butów, które można łatwo prać. Dotyczy to na przykład trampek i większości butów dziecięcych, ponieważ są one najczęściej wykonane z tkanin takich jak bawełna, nylon i poliester. Istnieje zatem wielka szansa, aby twoje dzieci wychodziły na dwór bawić się bez obawy, że się zabrudzą i zrujnują swoje ubrania.

Niektóre plastikowe buty mogą również być prane w pralce, więc sprawdź instrukcje. Jest tak wiele rzeczy, na które wolisz poświęcić czas niż na ręczne pranie, więc im bardziej sobie ułatwisz tę czynność, tym lepiej. Czasami buty można myć tylko ręcznie. W takich przypadkach można często myć je w pralce, o ile zdecydujesz się ustawić program w pralce na pranie ręczne — ogólnie rzecz biorąc, chodzi tylko o zdrowy rozsądek.

Jak prać buty w pralce — krok po kroku

Oto przewodnik, jak szybko i łatwo wyprać swoje trampki w pralce.

1. Przeczytaj instrukcje
Zacznij od przeczytania instrukcji pielęgnacji butów, aby dowiedzieć się, czy mogą wytrzymać pranie, czy nie.

2. Przygotuj swoje buty.
Przygotuj buty do prania w pralce, wyjmując sznurówki i usuwając z nich nadmiar brudu — użyj szczoteczki do zębów, aby dostać się do wąskich miejsc, takich jak dziurki do sznurówek.

jak prać buty

3. Chroń swoje buty.
Dobrym pomysłem jest umieszczenie butów w torbie na pranie. Jeśli już wcześniej próbowałeś wyprać buty w pralce, wiesz, że to może narobić dużo hałasu. Dobrym pomysłem może być wypranie ich wraz z kilkoma ręcznikami. W ten sposób buty nie będą się bezpośrednio odbijać w bębnie, tym samym nie będą tak hałasować.

4. Przygotuj pralkę.
Nigdy nie pierz butów w temperaturze przekraczającej 30 stopni, ponieważ grozi to wyblaknięciem koloru. Jest to szczególnie ważne, jeśli myjesz buty wykonane z materiału PU lub PVC. Dobrym pomysłem jest również użycie detergentu, jednak należy stosować mniejszą dawkę niż zwykle.

5. Pozwól, aby buty wyschły.
Najlepiej pozwolić, aby buty wyschły na powietrzu, zamiast suszyć je w suszarce bębnowej, ponieważ wysokie ciepło może spowodować stopienie się kleju, niszcząc buty. Zamiast tego połóż buty w ciepłym i suchym miejscu i wypełnij je gazetami. Gazety nie tylko dobrze pochłaniają płyn, ale także powodują, że buty stają się, dzięki czemu są równie delikatne, jak zwykle i nadal idealnie leżą na nodze.

Wskazówki dotyczące wszystkich rodzajów obuwia

Wymiana butów.
Buty powinny mieć dwa dni odpoczynku między każdym użyciem, więc powinieneś wymieniać między parami. W butach będzie dużo wilgoci, jeśli nigdy nie będą miały przerwy, a następnie łatwiej ulegną zniszczeniu.

Wkładki do butów.
Użyj wkładek, aby utrzymać kształt buta. Wsiąkają również dodatkową wilgoć.

dziewczyna w butach

Suszenie butów.
Buty nie powinny schnąć zbyt szybko, ponieważ klej, który utrzymuje podeszwę w miejscu, może się poluzować. Używaj na przykład papieru lub gazet, które przyciągają wilgoć, i uważaj, aby nie mieć ich za blisko grzejników i zbyt długo na podłogach z ogrzewaniem podłogowym.

Krem/pasta do butów bez silikonu.
Wyczyść buty i użyj kremu lub pasty do butów bez silikonu. Silikon sprawia, że ​​skóra staje się bardzo miękka i w końcu skóra może pęknąć.

Właściwe przechowywanie.
Gdy buty danego sezonu idą w odstawkę, warto pomyśleć, aby zabezpieczyć je przed kurzem. Umieść je w pudełka do butów, kartony lub owiń małą szmatką (najlepiej włóż je do poszewki). Wtedy niezależnie, czy trafią na półki do piwnicy, czy gdzieś indziej, nie zakurzą się. Kiedy więc znów będziesz chciał po nie sięgnąć, oszczędzisz czasu na ich czyszczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here