Ciąża po 35. roku życia wymaga specjalnej opieki
fot. Pixabay.com

Dziś coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Choć do niedawna jeszcze ciąża po 35. roku życia zdarzała się rzadko, teraz już nikogo nie dziwi to, że kobieta rodzi dziecko w takim wieku. Jednak ciąża po 35. roku życia jest określana jako ciąża późna i warto o siebie szczególnie zadbać, przygotowując się do niej, a także w jej trakcie. 

Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/ciaza-po-35-roku-zycia-wszystko-co-trzeba-o-niej-wiedziec/

Dlaczego ciąża po 35. roku życia jest ciążą wysokiego ryzyka?

Kobiety dziś coraz później decydują się na zostanie matkami, jednak zegar biologiczny bywa nieubłagalny. Wraz z wiekiem maleje tak zwana rezerwa jajnikowa i jest to związane ze zbliżającą się wielkimi krokami menopauzą. Organizm wytwarza również coraz mniej progesteronu, a ten z kolei jest odpowiedzialny za zagnieżdżanie zarodka w macicy. Szanse na zapłodnienie maleją więc po 35. roku życia.

Ponadto w późnej ciąży częściej dochodzi do wad wrodzonych płodu. Wady cewy nerwowej, serca, mózgu to tylko niektóre z występujących. Warto więc mieć to na uwadze, gdy planuje się późną ciążę. Zwłaszcza jeśli jest to nasza pierwsza ciąża. Każda kobieta powinna również liczyć się z możliwością poronienia, ciążę późną jest znacznie ciężej utrzymać i donosić do dnia rozwiązania.

Jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę po 35. roku życia?

Jest szereg badań, które warto wykonać zanim zdecydujemy się na dziecko po 35. roku życia. Jednym z nich jest tak zwany test antymuellerowski (AMH), który pozwoli ocenić naszą płodność oraz stan pęcherzyków jajnikowych. Ponadto lekarz ginekolog powinien również wykonać usg narządów rodnych oraz zlecić serię badań hormonalnych. Dokładna analiza pozwoli określić, jakie mamy szanse na poczęcie dziecka oraz donoszenie ciąży.

Kobieta nie powinna również bagatelizować takich schorzeń, jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby tarczycy. O ich istnieniu należy koniecznie poinformować lekarza oraz wykonać dokładne badania, które pozwolą ocenić stan naszego organizmu. Należy również pamiętać o tym, że kobieta w dojrzałym wieku jest bardziej narażona na udar mózgu czy zawał serca. Musi więc szczególnie na siebie uważać. Ponadto w ciąży nie można przyjmować niektórych leków. Jeśli więc ją planujemy, także to należy wziąć pod uwagę.

Przed zajściem w ciąże warto również wybrać się do dentysty i skontrolować stan swojego uzębienia. Jeśli będzie wymagać leczenia, należy je niezwłocznie podjąć. Próchnica i inne schorzenia mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu, a w ciąży nie można wykonywać żadnych zdjęć rentgenowskich, a także leczyć zębów ze znieczuleniem.

Zobacz też: http://poznancitycenter.pl/jakie-badania-profilaktyczne-warto-wykonywac-regularnie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here