jak ściąć drzewo

Nie od dziś wiadomo, że drzewa są istotne dla naszego środowiska. I temu stwierdzeniu nie zaprzeczy nawet drwal i pilarz, którzy zajmują się wycinką drzew. Przecież drzewa są bardzo ważnym elementem natury. Elementem, który jest o wiele starszy od człowieka, bo kiedy człowieka jeszcze nie było na świecie, drzewa były. Kiedyś nie było miast. Były tylko wioski lub osady. Człowiek żył w ogromnej zgodzie z naturą i do głowy by mu nawet nie przyszło, by w jakiś sposób tej naturze mógł zaszkodzić.

Oczywiście drzewa wycinano już wtedy – był przecież niezbędne do tego, by można było wznieść drewnianą chatkę, konstrukcje kamiennych budynków czy do opału. Ale wtedy drzewa nie były wycinane na taką skalę, jak jest to robione w dzisiejszych czasach. I przede wszystkim ścinka jednego drzewa zajmowała o wiele więcej czasu niż zajmuje w dzisiejszych czasach. Teraz przecież mamy piły, które w kilka chwil mogą sprawić, że dotąd prężnie rosnące drzewo, przewróci się.

A kiedy trzeba było rąbać i rąbać siekierą

Nie dość, że było to czasochłonne, to jeszcze potrafiło nieźle człowieka wymęczyć. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak ściąć drzewo, a musisz to zrobić, to najlepiej wezwij fachowca. Istnieje wiele firm, które zajmują się ścinką drzew. Ale nie musisz właściwie szukać żadnej firmy, bo może masz sąsiada albo znajomego lub też członka rodziny, który wyciął już niejedno drzewo i zna się na tym – jednym słowem wie, co robi. Ścięcie drzewa wydaje się łatwe, ale trzeba przecież tak je ścinać, żeby nie uszkodziło żadnego budynku.

Trzeba tak je ścinać, żeby nie zaczepiło się o korony innych drzew, bo wtedy może zawisnąć wysoko nad ziemią i sytuacja będzie niebezpieczna, bo w dowolnej chwili może takie drzewo spaść. Zatem oprócz pił najlepiej wyposażyć się w kliny. Może także okazać się, że niezbędne okażą się liny. Jeżeli powierzysz to zadanie osobie, która zna się na rzeczy, to z całą pewnością ta osoba będzie też miała odpowiedni sprzęt do tego, by móc bezpiecznie ściąć drzewo. Jeżeli więc sam boisz się je ściąć, to najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie wynajęcie kogoś, kto się na tym zna i kogoś, kto się nie boi.

ścięte drzewa

Bo strach w takiej sytuacji może bardzo przeszkodzić. Stres może przecież sprawić, że coś zrobi się nie tak, jak trzeba i w tej sytuacji może to być niebezpieczne, bo jeżeli drzewo, które chcesz ściąć znajduje się zaraz obok twojego domu, to przecież może się zdarzyć, że to drzewo właśnie spadnie na twój dom. A tego by nikt nie chciał, prawda? W końcu drzewo spadające na dom, może nieźle je uszkodzić, a po co sobie tak niepotrzebnie zaszkodzić? W takiej sytuacji możemy liczyć się z uszkodzoną ścianą, wybitym oknem lub uszkodzonym dachem.

W dawniejszych czasach człowieka otaczały zielone połacie łąk i polan, lasy i inne zielone pomniki natury. W dzisiejszych czasach takie miejsca spotkamy jedynie na wsiach. Miasta są pozbawione takiego przywileju. Co prawda w miastach są parki, ale nie są one zbyt duże. Wizyta w parku nie zastąpi człowiekowi dwugodzinnego spaceru po lesie, gdzie możemy zobaczyć i usłyszeć różne zwierzęta. Co prawda w miastach poza parkami także w wielu miejscach rosną drzewa, ale są to pojedyncze drzewa. Wielu ludzi sprzeciwia się temu, by ścinać jakiekolwiek drzewa.

Niestety ci ludzie nie biorą pod uwagę tego, że niektóre drzewa sprawiają po prostu zagrożenie. Co by się stało, gdyby na prośbę ludzi chore drzewo nie zostało ścięte, a mieściłoby się ono na terenie przedszkola? W takiej sytuacji z całą pewnością po jakimś czasie – mogą to być dni, miesiące a nawet i lata – takie drzewo prędzej czy później w końcu się przewróci. Co się stanie wtedy, jeżeli akurat przewróci się na przechodzące dziecko? Albo na przedszkole i je uszkodzi?

ścinamy drzewo

Ci ludzie potem pytali by się, dlaczego to drzewo nie zostało ścięte, skoro było chore i wiadomo było, że kiedyś się przewróci? Ci ludzie zapewne nie pamiętali by o tym, że sami chcieli, żeby to drzewo zostało zachowane. Niestety często zdarza się, że w miastach trzeba wyciąć wiele drzew, bo są właśnie chore i stwarzają one zagrożenie – mogą być blisko torów kolejowych i wtedy w każdej chwili mogą się na nie przewrócić.

Mogą być tuż przy drodze i przewrócić się na samochód lub pieszego czy rowerzystę. To oczywiste, że takie drzewo trzeba jak najprędzej usunąć. Ludzie, którzy sprzeciwiają się wycince drzew, chyba nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że przecież jedne drzewa są wycinane, a inne są sadzone. To naturalny proces. Gdyby nie wycięto drzew, to kiedyś i tak by przewróciły się.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here