Rzucenie palenia to trudny i często długotrwały proces, który od wymaga od palacza dużych pokładów motywacji i silnej woli. Jednak warto podjąć do wyzwanie, ponieważ dym tytoniowy jest jedną z najbardziej szkodliwych substancji dla organizmu człowieka. Palenie papierosów niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla zdrowia osoby palącej czynnie jak i osób palących biernie, które znajdują się w otoczeniu palacza.
Pierwsze objawy po rzuceniu palenia – jakie są?
Jednym z pierwszych efektów po rzuceniu palenia są ogólne rozdrażnienie, zdenerwowanie oraz chęć ponownego zapalenia przez osobę zrywającą z nałogiem. Wynika to z braku dopaminy oraz endorfin, które wydzielały się w trakcie palenia papierosów. Jest to uciążliwy objaw, jednak znika od po krótkim czasie. Podczas jego trwanie warto zdecydować się na dostępne formy wsparcia łagodzące głód nikotynowy. Na rynku występuje wiele różnych produktów dedykowanych osobom chcącym rzucić ten nałóg. Należą do nich różnego rodzaju tabletki, pastylki czy plastry. Jednym z popularniejszych rozwiązań są tabletki na rzucenie palenia Recigar, które polecane są w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Ich suplementowanie pozwala wspomóc organizm w walce z nałogiem oraz zmniejszyć występujący głód nikotynowy i jego skutki.
Efekty po rzuceniu palenia
Rzucenie palenie przynosi wiele pozytywnych efektów. Niektóre z nich zauważalne są od praktycznie bezpośrednio po rzuceniu nałogu, z kolei inne wymagają czasu i cierpliwości. Pierwsze objawy rzucenia palenia można zauważyć już po chwili od zapalenia ostatniego papierosa. Są to zmniejszenie i uspokojenie tętna, ciśnienia krwi oraz ustabilizowanie się poziomu tlenku węgla we krwi. Po zaprzestaniu palenia wartości te osiągają poziomy zgodne z normą. Ponadto rzucenie palenia ma także bezpośredni wpływ na osoby palące biernie, które znajdują się w otoczeniu palacza. Nie będą one dłużej narażone na skutki biernego palenia, które są nawet bardziej niebezpieczne niż palenie.
Kilka tygodni bez papierosów pozwala na stopniową regenerację organizmu – następuje poprawa krążenia krwi oraz zwiększenie pojemności płuc. Po takim mniej więcej czasie zauważalne są także pierwsze widoczne efekty w postaci poprawy stanu cery – staje się ona lepiej nawilżona i ukrwiona. Poprawie ulega także jama ustna, która staje się bardziej oczyszczona oraz mniej narażona na wystąpienie próchnicy. Znika też nieprzyjemny zapach z ust, a zęby stają się bielsze. Kilka miesięcy bez papierosów sprawia, że płuca zaczynają powracać do normalnego funkcjonowania oraz zwiększa się ich wydajność. Powoduje to, że zmniejsza się ilość kaszlu, duszności, a kondycja staje się znacznie lepsza. Po takim czasie spada także poziom ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Kilka lat bez papierosów obniża ryzyko udaru, zawału serca oraz wystąpienia chorób nowotworowych do poziomu osoby niepalącej.