wątroba

Wątroba należy do jednych z najbardziej istotnych narządów w organizmie człowieka. Gdy szwankuje, cierpi na tym cały organizm. Jest to narząd odpowiedzialny za walkę z toksynami i truciznami, spożywanymi przez jedzenie oraz dostarczanymi do organizmu z zewnątrz przez układ oddechowy Warto wiedzieć, jak regenerować wątrobę: poniżej przedstawiamy metody na to, jak dbać samodzielnie o polepszenie stanu wątroby!

Jak obchodzić się z wątrobą?

Przede wszystkim, prawidłowe obchodzenie z wątrobą bierze się z wiedzy na temat tego, co jej najbardziej szkodzi. Niewątpliwie, najtrudniej wątroba radzi sobie z alkoholem, ale także z nieprawidłową dietą, jak i z lekarstwami przyjmowanymi niepotrzebnie, a także z wirusami i bakteriami. Wątroba produkuje żółć, która jest podstawowym składnikiem soków trawiennych obecnych w układzie pokarmowym.

Co szkodzi wątrobie?

Ocenia się, że Polakom najbardziej szkodzi na wątrobę alkohol, a zaraz po nim wirus zapalenia wątroby typu C, który jest zaraźliwy. Jeśli chodzi o toksyny, najgorzej na wątrobę oddziałują oczywiście metale ciężkie, pochodzące z zanieczyszczeń powietrza.
Przede wszystkim więc należy nam się solidna dawka wiedzy, że korzystając z prezerwatyw nie tylko chronimy się przed HIV, ale też właśnie przed wirusami uszkadzającymi naszą wątrobę.

Wirus przenosi się też przez krew. Istnieje również inny rodzaj wirusów, który uszkadza naszą wątrobę i który może dostać się do organizmu po prostu przez dotyk – szczególnie dotyczy to żółtaczki wątrobowej. Dlatego właśnie należy zawsze myć dokładnie ręce po wizytach w ubikacjach publicznych, szczególnie gdy przebywamy poza Europą.

Samoistne regenerowanie się wątroby
Warto wiedzieć, że wątroba jest niesamowita pod kątem zdolności do samoistnej regeneracji. Nawet gdy usuniemy 80% wątroby, to pozostała przy życiu jej część będzie odradzała się w szybkim tempie, a po upływie czasu odzyskamy już prawowitą masę tego narządu.
My, jako właściciele wątroby, możemy oczywiście wspomóc codzienne regenerowanie tego narządu.

jak zregenerować wątrobę

Jak samodzielnie regenerować wątrobę?

Zdecydowanie pomocna będzie tutaj wizyta w aptece, gdzie znajdziemy mnóstwo suplementów diety wspomagających funkcjonowanie wątroby. Gdy dostępne bez recepty suplementy nie pomogą, wówczas warto sięgnąć po leki. Lekarz przepisze nam na pierwszy rzut na pewno fosfolipidy, które wchodzą naturalnie w skład błon wszystkich komórek, z których zbudowany jest nasz organizm.

Są to związki szczególnie istotne w budowaniu struktury wątroby. W naturalnym stanie, jest ich wyjątkowo dużo w soi. Dlatego spożywanie produktów sojowych jest wskazane osobom, które miały lub których rodzice mieli problemy z wątrobą. Słaba wątroba jest bowiem często dziedziczona.

Dieta wspomagająca pracę wątroby
Jak zregenerować wątrobę dzięki diecie? Dieta dedykowana ku polepszeniu wątroby to oczywiście dieta uboga w tłuszcze i w produkty przetworzone. Szczególnie chipsy, fast foody oraz produkty długo smażone są niekorzystne dla wątroby i to właśnie tę grupę pokarmów należy wyeliminować w pierwszej kolejności.

Wątrobie sprzyjają oczywiście świeże warzywa i owoce. Z tej grupy szczególnie często poleca się zjadać szpinak oraz buraki czerwone. Niedobre dla wątroby są również kawa, mocna czarna herbata i cola. Wypijanie tych napoi sprzyja gromadzeniu się toksyn w wątrobie. Wypijając duże ilości kawy w krótkim czasie na pewno nie pomagamy regenerować się naszej wątrobie. Sięgając po dobrą dla wątroby dietę, nie zapominajmy oczywiście o regularnym wypijaniu dużej ilości płynów. Obowiązkowe jest spożywanie około 2 l czystej wody na dobę. Dzięki takiej ilości możemy być spokojni o sprawne usuwanie toksyn z organizmu, a także o odpowiednie nawodnienie samego narządu.

szczęśliwy człowiek

Zioła na wątrobę
Wśród osób zainteresowanych samodzielnym wspomaganiem odbudowywania się wątroby popularne są również suplementy ziołowe. Lekarze oceniają, że szczególnie przydatne będą te, które zawierają sylimarynę oraz kolchicynę. W aptekach znajdziemy też ziołowe tabletki stworzone na bazie wyciągu z karczochów. Są bardzo dobre, podobnie jak preparaty ziołowe, które są produkowane z ostrokrzewu paragwajskiego.

Aby ulepszyć stan wątroby, schudnij
Osoby z nadwagą oraz takie, które borykają się z wysokim cholesterolem powinny szczególnie uważać na stan swojej wątroby i szczególnie zabiegać o zachowania sprzyjające zachowaniu jej dobrej kondycji. Unikanie alkoholu, wypijanie odpowiedniej ilości wody, ograniczenie słodyczy, a także zrzucenie kilku kilogramów jest w takiej sytuacji koniecznością.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here