jak dbać o zęby

Higiena jamy ustnej jest bardzo istotną kwestią dbania o zdrowie i ogólne samopoczucie. Każdy człowiek, który się uśmiecha bez przeszkód jest nie tylko inaczej odbierany dla przez otoczenie, ale także sam czuje się zdecydowanie lepiej.

Nie przyjemny zapach z ust czy ukrywanie szerokiego uśmiechu ze względu na jego niedoskonałości, zdecydowanie ogranicza nam funkcjonowanie i ogólne samopoczucie. Nie od dzisiaj wiadomo, że szeroki uśmiech poprawia humor osoby śmiejącej się, ale także podnosi jej obraz i przekształca na bardziej pozytywny w odbiorze przez innych.

Osoby z szerokim uśmiechem i pozytywnie nastawione do innych są zdecydowanie bardziej lubiane i o wiele chętniej z nimi przebywamy. Warto zadbać o ten ważny aspekt i móc uśmiechać się bez wstydu i zażenowania. Nie mówiąc już, że nie tylko uśmiech jako wizualny aspekt jest bardzo ważny. Zdrowe zęby to klucz do zdrowia.

Każdy kto choć raz cierpiał na zapalenie okostnej czy najzwyczajniej w świecie ból zęba wie, że nie jest to przyjemne odczucie i ciężko przez to przejść, a warto wspomnieć, że odpowiednia higiena potrafi nas przed tym problemem uchronić i sprawić, że owy problem nie będzie nas dotyczył. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a mianowicie…

Jak dbać o zęby?

Z jakich czynności nie możemy zrezygnować w codziennej pielęgnacji jamy ustnej?
Co ile powinnyśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Zasadnicze pytanie ogólne jak dbać o zęby prawidłowo zadaje sobie każdy, komu zależy na pięknym i zdrowym uśmiechu. Przede wszystkim jest to fakt, że powinniśmy szczotkować zęby po każdym posiłku. Wiadomo jednak, że nie każdy będzie nosił ze sobą szczoteczkę do zębów, aby w restauracji po posiłku je umyć. Możemy wtedy posiłkować się gumą do żucia, która nie jest zdrowa i powinniśmy ją żuć raczej rzadko, ale oczyści nam zęby z ewentualnych resztek jedzenia kiedy akurat nie mamy możliwości usunąć przez klasyczne szczotkowanie.

myje zęby

Jeśli jesteśmy w domu to po posiłku czy po wypiciu kawy czy herbaty powinniśmy bez względnie wyszczotkować zęby. Bardzo ważną kwestią jest używanie szczoteczki do zębów o niezbyt twardym włosiu. Najlepiej wybrać tą, która ma włosie miękkie, ale te średnie nie zrobi nam większej krzywdy. Zbyt twarde włosie bowiem może spowodować, że odsłonią nam się szyjki zębowe i zęby staną się o wiele wrażliwsze i podatne na uszkodzenia. Dziąsła zaczną krwawić, a my zaczniemy odczuwać ból i dyskomfort.

Bardzo ważnym elementem jeśli chodzi o ogólną higienę jamy ustnej jest używanie past naturalnych, które nie mają w swoim składzie fluoru. Najgorsze są pasty z czarnym kwadracikiem na końcu tubki, który oznacza, że w paście znajdują się same chemiczne substancję, które być może czyszczą lepiej i mocniej, ale na dłuższą metę niszczą florę bakteryjną w jamie ustnej.

Bardzo ważnym elementem, jeśli jeszcze tego nie stosujemy w naszej codziennej higienie jest kupno dobrej nici dentystycznej, która usunie resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc. Należy ją bezwzględnie używać każdego wieczora. Nawet najlepsza szczoteczka do zębów czy pasta o naturalnym i rewelacyjnym składzie nie usunie wszystkich zanieczyszczeń.

Kiedy zależy nam na wybielaniu zębów domowym sposobem to bardzo dobrym wyjściem jest używanie past z zawartością węgla w składzie. Węgiel rewelacyjnie usunie zanieczyszczenia i optycznie wybieli zęby. Jeśli nie stać nas na taką pastę, bo są stosunkowo drogie to możemy ją wykonać w domu. Kiedy rozpuścimy kilka tabletek węgla z apteki i dodamy do nich troszkę sody, powstaje gotowa pasta z samych naturalnych składników.

bałe zęby

Bardzo ważnym elementem, którego nie możemy pominąć w higienie jamy ustnej są wizyty u stomatologa. Musimy najpierw wyleczyć wszystkie zęby i załatać ewentualne dziury. Wtedy niemal całkowicie zlikwidujemy możliwość przedostania się resztek jedzenia do dziąseł, a co za tym idzie nie będzie możliwości do zapaleń i chorób. Jeśli wyleczymy już zęby i stomatolog stwierdzi, że żadna dziura nie występuje w naszej jamie ustnej to powinniśmy raz w roku odwiedzać dentystę w celu sprawdzenia czy przez ostatni rok nie powstały nowe dziury.

Kolejną bardzo ważną kwestią o której wiele osób zapomina jest picie ogromnej ilości wody, która wypłuka ewentualne bakterie i resztki jedzenia. Bardzo dobra jest woda z dodatkiem cytryny jednak tą najlepiej pić przez rurkę, aby na dłuższą metę nie poniszczyć sobie szkliwa. Wszystkie pokarmy i napoje, które mogłyby zabarwić nam zęby najlepiej pić przez rurkę, aby jak najmniej kontaktu miały z naszymi zębami. Jeśli chodzi o tego typu pokarmy to najlepiej ich unikać, a jeśli to niemożliwe to przepłukać jamę ustną dużą ilością wody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here