Jak produkuje się urządzenia elektroniczne?

Zastanawiało cię kiedyś jak tworzy się te wszystkie urządzenia elektroniczne, których używamy na co dzień. Jak produkuje się laptopy, konsole, smartfony, telewizory, kamery. A może sam chciałbyś tam pracować? Warto zapoznać się z poniższym materiałem.

Jak produkuje się urządzenia elektroniczne?

Proces produkcji

Na początku każdego procesu produkcji należy pobrać tak zwany laminat. Zazwyczaj jest on w środku opakowania esd – tak naprawdę w firmie elektronicznej wszystkie pojemniki na elementy elektroniczne muszą być odporne na elektrostatykę. Laminat to po prostu płytka z nadrukowanym miedzianym obwodem elektronicznym po jednej i drugiej stronie (tak zwany bot i top). Operator na linii montażowej SMT (ang. surface mount technology) wkłada ten laminat do podajnika. Podajnik pobiera i przesuwa płytkę do pierwszej maszyny na linii – jest to sitodrukarka, która nakłada pastę lutowniczą w miejscach, gdzie będą komponenty elektroniczne. Oczywiście, aby móc rozpocząć produkcję operator musi skonfigurować wszystkie maszyny na linii pod daną płytkę. Gdy sitodrukarka zakończy pracę i płytka wyjedzie z poprawnie nadrukowaną pastą lutowniczą wjeżdża ona do maszyny, która będzie kłaść komponenty z podajników. Obowiązkiem operatora jest uzupełnienie tych podajników o komponenty, które znajdują się na szpulkach lub np. wewnątrz opakowania esd. Operator nie może się pomylić, gdy uzupełnia podajnik o nowy komponent bo spowoduje to, iż cała produkcja od tego momentu będzie zła. Ale w jaki sposób operator rozpoznaje, iż dana szpula jest dobra? Rozpoznaje to po odpowiednim identyfikatorze na naklejce na szpuli. W maszynie tej są pojemniki na elementy elektroniczne, gdyż maszyna odrzuca część komponentów. Typów maszyn, które kładą komponenty na płytki jest kilka na linii SMT i płytka przejeżdża przez każdą taką maszynę. Jeśli na płytce są położone wszystkie komponenty płytka sprawdzana jest wizualnie przez inspektora i jeśli wszystko jest w porządku osoba ta wpuszcza płytkę do pieca elektrycznego, który też jest częścią linii.

Co jest na końcu linii?

Kiedy płytka wyjedzie z pieca trafia to maszyny, która za pomocą specjalnej kamery sprawdza ułożenie komponentów elektronicznych. Naturalnie maszyna ta jest też obsługiwana przez operatora i to on ostatecznie zadecyduje czy ta płytka jest dobra czy pójdzie do naprawy. Płytki przechowuje w buforach – są to pewnego rodzaju pojemniki esd.

Obowiązki na koniec zmiany

Operator musi wypełnić raport oraz posprzątać linię. Podczas sprzątania sprząta pojemniki esd, w których znajdują się ścinki albo niepotrzebne komponenty. Ponadto wyciera maszyny z kurzu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here