studia

Doskonalenie się leży w naszej naturze. Chcemy wiedzieć i umieć więcej, poznawać świat, rozwijać się, poszukiwać nowych sposobów na wyrażenie siebie. Można to robić na wiele sposobów, jednak jednym z najbardziej klasycznych i sprawdzony jest po prostu nauka. Wiele osób decyduje się na podjęcie jej w szkołach wyższych. Wiele też się obawia takiego kroku, ponieważ często wiąże się on z wymiernymi kosztami i niedogodnościami. Można jednak inaczej…

Żyjemy w świecie on-line

Każdy z czytających te słowa jest mocno przywiązany do cyberprzestrzeni, internetu, świata on-line. To znak naszych czasów. Nieraz nawet zbyt mocny, bo zdaniem wielu fachowców nadużywamy komputerów i sieci. Jednakże mogą one nieść ze sobą wiele udogodnień. Jednym z nich jest właśnie nauka w systemie on-line. Większość uczelni wprowadziła ją w wyniku pandemii COVID, która wymusiła takie, a nie inne, wzorce zachowań, w tym dotyczących zgromadzeń. Są jednak uczelnie, jak https://ult.edu.pl/, które w systemie on-line uczyły zanim stało się to modne czy konieczne. Jak się okazuje, ten system ma zdecydowanie więcej zalet, niż wad. Do najważniejszej zaliczymy to, że daje dużą swobodę studentom. Pozwala organizować czas nauki w rytm innych obowiązków, zadowolonych, rodzinnych, prywatnych, a nie odwrotnie, czyli podporządkować wszystko nauce.

Zalety kształcenia zdalnego

Patrząc obiektywnie, to ciężko jest znaleźć wady systemu zdalnego nauczania. Na pewno można podnieść mniejsze socjalizowanie się studentów i trudniejsze zawieranie i pogłębianie znajomości. Jednak poza tym wydaje się, że studia zdalne mają same plusy.

Weźmy chociażby konieczność dojeżdżania na uczelnię. Jeśli studia prowadzone są w systemie stacjonarnym, to należy to robić codziennie, co już jest bardzo ciężkie do pogodzenia z innymi obowiązkami. Można powiedzieć, że wtedy trzeba być studentem na cały etat. Studia niestacjonarne wymagają z kolei dojazdów weekendowych. To również nie dla każdego jest proste. Cały dzień, albo raczej weekend, poza domem oznaczać może konieczność rozłąki z małymi dziećmi, brak możliwości pracy zawodowej, skrócony odpoczynek. Nie wspominając o kosztach dojazdów, które przy obecnej cenie paliwa również są niebagatelne. Studia online bez zjazdów eliminują te problemy. Można uczestniczyć w zajęciach on-line, na żywo, można też odsłuchać nagrania wykładów w dogodnej – i dowolnej – porze. Wtedy, kiedy po prostu mamy na to czas.

Spora grupa studentów chce godzić studia niestacjonarne z pracą, wyjeżdżając z rodzinnego domu i podejmując pracę w miejscu studiowania. Jest to bardzo rozsądne wyjście, pozwala bowiem nabyć doświadczenia w trakcie nauki, jednak nie dla każdego. Utrzymanie w mieści, zwłaszcza dużym, kosztuje całkiem sporo. Czynsze za mieszkanie, opłaty za ogrzewanie, codzienne sprawunki – kwoty sumują się w szybkim tempie. Pozostają w domu rodzinnym można je znacznie ograniczyć, by w tym czasie móc zainwestować w siebie i swoją przyszłość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here