Wśród czynników wpływających na wybór ścieżki zawodowej dużą rolę odgrywają zarobki i możliwości, jakie oferuje rynek pracy. Jedną z profesji, która jest perspektywiczna i daje pewność znalezienia zatrudnienia, jest technik elektryk. Jeśli zastawiasz się nad zdobyciem kwalifikacji w tym fachu, sprawdź jakimi cechami powinien odznaczać się specjalista zajmujący się elektryką, jak dobrze jest opłacany i jakie zadania na niego czekają.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry elektryk?
W każdym zawodzie znajdziemy tzw. wyrobników i pasjonatów. To właśnie ci drudzy mają szansę na osiągnięcie sukcesu. Skąd mieć pewność, że obrany kierunek będzie tym właściwym? O wyborze ścieżki zawodowej decydujemy w młodym wieku, oczywiście zawsze z czasem można zmienić specjalizację lub spróbować zupełnie się przebranżowić. Kurs Technik Elektryk można skończyć w Szkole Partnerskiej Viessmann w ciągu roku.
W tej branży najważniejsze jest zamiłowanie do elektryki, posiadanie zdolności manualnych i technicznych. Wśród predyspozycji istotna jest wyobraźnia przestrzenna, spostrzegawczość, umiejętność skupienia uwagi i jej podzielność. Przydatne jest analityczne myślenie i zdolność do pracy pod presją czasu, a także zachowanie zimnej krwi w sytuacjach stresowych. Kandydaci powinni charakteryzować się dobrą kondycją zdrowotną – mieć sprawną koordynację wzrokowo-ruchową, dobry wzrok, węch i słuch. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą wykazywać się dużą odpowiedzialnością.
Największe możliwości, by uzyskać wysokie zarobki, technik elektryk stwarza sobie, gdy zakłada działalność gospodarczą i zaczyna pracę na własny rachunek. Prowadząc firmę poza posiadanymi kwalifikacjami z danej branży, trzeba wykazać się przedsiębiorczością i dobrą organizacją pracy. Będziesz odpowiadał za zdobywanie klientów, więc ważne są również umiejętności interpersonalne.
Czym zajmuje się technik elektryk?
Technik elektryk zarobki otrzymuje, realizując zadania z zakresu:
- wykonywania i uruchamiania na podstawie dokumentacji technicznej instalacji i sieci elektrycznych,
- inspekcji systemów elektrycznych, przeprowadzanie konserwacji układów automatyki,
- przyłączania, kontroli i naprawy urządzeń elektrycznych i różnego rodzaju maszyn,
- zabezpieczanie sprzętu przed zwarciami.
Szczegółowy zakres obowiązków zależny jest od specjalizacji, zajmowanego stanowiska i miejsca zatrudnienia.
Osoby pracujące w tej dziedzinie mogą zajmować się instalacjami domowymi i przemysłowymi. Pracują wewnątrz i na zewnątrz budynków.
Zawód elektryk – zarobki
W zawodzie elektryka zarobki zależne są od wielkości i rodzaju firmy, w której podejmuje pracę. Ważna jest też jej lokalizacja. Liczy się również staż pracy, posiadane kwalifikacje, uprawnienia i umiejętności. Według danych orientacyjnych zamieszczonych przez jeden z popularnych serwisów średnia miesięczna pensja na stanowisku technik elektryk wynosi 5000 zł brutto[1]. Najlepsi w branży zarabiają znacznie więcej. Fachowcy mogą liczyć na dodatkowe zlecenia po godzinach. Stawka w święta, w nocy i dni wolne od pracy jest wyższa.
Na dobrą płacę mogą liczyć osoby zatrudnione za granicą. Polscy wyspecjalizowani pracownicy są cenieni u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech początkujący technik energetyk zarobki otrzymuje na poziomie 12 euro za godzinę. Kwota ta wzrasta wraz ze stażem pracy. Posiadający uprawnienia powinni oczekiwać wyższego wynagrodzenie, dla najlepszych kwota ta wynosi nawet ok. 3500 euro. [2]
Tę ścieżką zawodową można wybrać decydując się na kurs technika elektryka w szkole dla dorosłych viessmann.plus.
[1] za portalem wynagrodzenia.pl
[2] za portalem https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-elektryk-w-niemczech