notariusz

Każdemu w życiu może przytrafić się sytuacja, gdy będzie potrzebował skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. I nie musi to być wcale problem, który jest związany z popełnieniem przestępstwa. Prawo jest tak szeroką dziedziną, że może ingerować w prawie każdy aspekt życia człowieka. W tym artykule dowiesz się więcej o pracowniku kancelarii notarialnej.

Czym zajmuje się notariusz?

Kancelaria notarialna to miejsce pracy każdego notariusza. Zajmuje się on tworzeniem takich dokumentów jak – poświadczenia notarialne, intercyza, umowa sprzedaży nieruchomości lub sprawy spadkowe. Można śmiało stwierdzić, że notariusz to zawód zaufania publicznego. Jego zakres obowiązków obejmuje nie tylko sporządzanie umów, ale również poświadczanie dokumentów, które są uzyskiwane przez obie strony w różnych sytuacjach oraz wiele innych czynności. Notariusz to prawnik, który jest upoważniony do tworzenia aktów notarialnych oraz do prowadzenia innych czynności, w których w świetle prawa musi on uczestniczyć. Działalność notariusza reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku. Sporządzenie dokumentów u notariusza (zarówno tych dotyczących zakładania spółek, jak i aktów własności czy przekazania spadku) – jest gwarancją ich zgodności z przepisami. Notariusz zajmuje się umowami sprzedaży nieruchomości, sprawami spadkowymi czy intercyzami, a także innymi dokumentami w celu zminimalizowania liczby sporów sądowych.

Sprzedaż nieruchomości jako jedna z najczęstszych sytuacji u notariusza

Najczęstszą sytuacją, gdy ludzie odwiedzają notariusza jest sprzedaż lub kupno nieruchomości. Nie ma znaczenia, czy ludzie sprzedają mieszkanie, dom, auto, działkę czy inną nieruchomość – zawsze potrzebne jest sporządzenie aktu notarialnego (stanowi on pełnoprawne zwieńczenie całej transakcji). Notariusz może również udzielić pomocy prawnej w sytuacjach takich jak: sprzedaż domu/mieszkania z zameldowanymi osobami czy sprzedaż działki zabudowanej lub budowlanej. Aby procedura transakcji była poprawna w świetle prawa, wizyta w kancelarii notarialnej będzie obowiązkowa. Dodatkowo muszą się w niej pojawić obie strony, czyli zarówno sprzedający, jak i kupujący nieruchomość. Teraz już wiesz czym zajmuje się osoba pracująca w kancelarii notarialnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here