ozonowanie salonu

W dobie pandemii koronawirusa temat dezynfekcji pomieszczeń i higieny osobistej jest jedną z najczęściej poruszanych kwestii czy to w mediach, komunikatach rządowych czy rozmowach prywatnych. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) regularnej i kompletnej dezynfekcji należy poddać zarówno domy i mieszkania oraz części wspólne w blokach, jak i biura, szkoły, przedszkola i miejsca użyteczności publicznej: sklepy, galerie handlowe, ośrodki kultury, restauracje, kina itp.

Warto zadbać o regularną dezynfekcję pomieszczeń, czy też odkażanie miejsc wspólnych, jak choćby klatki schodowe, korytarze czy sale wykładowe w szkole lub na uczelni wyższej. Jak zatem dokładanie powinna wyglądać dezynfekcja powierzchni tych miejsc, aby była skuteczna i najlepiej przyczyniła się do zapobiegania rozprzestrzeniania się groźnych wirusów i bakterii? Czy propagowane przez media hasło dezynfekcja, dystans i maseczka wystarczy, by zminimalizować szybkość rozprzestrzeniania się światowej pandemii? W obecnych czasach, kiedy przechodzimy kolejną tj. trzecią falę epidemii SARS-CoV-2, odpowiedź na wyżej wymienione pytanie, zdaje się bardziej być na czasie niż kiedykolwiek indziej.

Czyszczenie chemiczne w walce z bakteriami i wirusami

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych, tradycyjnych metod dezynfekcji pomieszczeń jest czyszczenie chemiczne. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się preparaty chemiczne o silnym działaniu wirusobójczym. W tym momencie warto wspomnieć, iż aby przeprowadzić tego typu dezynfekcję pomieszczeń we własnym domu czy też mieszkaniu, nie trzeba zatrudniać ekipy drogich specjalistów. Można wyczyścić powierzchnię za pomocą specjalistycznych detergentów dostępnych w sklepach stacjonarnych lub w internecie.

Środki chemiczne oparte na czwartorzędowych solach amonowych

I w tym miejscu warto przypomnieć, iż dobrze sprawdzą się środki chemiczne bazujące na czwartorzędowych solach amonowych, o szerokim spektrum biobójczym, w kierunku bakterii, grzybów i wirusów. Środki chemiczne służące do tego typu dezynfekcji są całkiem skuteczne w walce z mikroorganizmami i przy prawidłowym zastosowaniu produktu możemy za ich pomocą usunąć od 90% do 99% drobnoustrojów. Warto postępować zgodnie z instrukcją obsługi oraz ze sposobem postępowania określonym w karcie charakterystyki produktu. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie produktów chemicznych może być szkodliwe dla skóry człowieka i nierzadko wywołuje poważną alergię. Ważne by preparat miał atest państwowego zakładu bezpieczeństwa żywności, a przed jego użyciem dokładnie przeczytać, do jakich celów rekomenduje go producent.

Dezynfekcja na skalę przemysłową

Co istotne, nie wiem, czy wiesz, ale poprawna aplikacja chemii jest czasochłonna i wymaga niezmiernie dużo pracy. Ta metoda sprawdzić się może nie tylko w przypadku pojedynczych gospodarstw domowych, ale również, gdy chodzi o dezynfekcję dużych lokali użyteczności publicznej. Do odkażania miejsc, z których korzystają setki czy tysiące osób np. salony fryzjerskie, siłownie, szkoły, urzędy czy też centra handlowe potrzeba zastosować metody wszechstronne, w niektórych przypadkach konieczne będzie zatwierdzenie chemii do użytku w przemyśle spożywczym lub gastronomii Na szczęście istnieją preparaty do mycia i dezynfekcji na skalę przemysłową o szerokim spektrum aktywności biobójczej. Pandemia koronawirusa sprawiła, że niezwykle skuteczne stało się również ozonowanie pomieszczeń, ozonowanie mieszkań, czy też ozonowanie powierzchni biurowych i nieruchomości komercyjnych dla firm.

Ozonowanie pomieszczeń, sposób na dezynfekcję

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem w branży czyszczenia i dezynfekcji powierzchni komercyjnych cieszy się ozonowanie pomieszczeń. To metoda, wykorzystująca ozon – O(3) jako środek bakterio i wirusobójczy. Ozon to trójatomowy tlen, który ma skłonność do wchodzenia w reakcje z innymi związkami. Jeden z atomów tlenu tworzących ozon odłącza się od reszty i rozbija substancje, z którymi się styka. Dzięki temu skutecznie neutralizuje nawet najmniejsze wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. Jest bezlitosny dla przykrych zapachów i neutralizuje różne alergeny.

Polecany jest zatem jako sposób na dezynfekcję lokali osób wrażliwych i cierpiących na alergie czy astmę. Co więcej, ozon jest całkowicie bezpieczny dla środowiska i nie powoduje zniszczeń mienia. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu ozonowania, mamy całkowitą pewność, że czyszczony lokal jest wolny od jakichkolwiek drobnoustrojów. Jako że ozonowanie to zabieg specjalistyczny, należy jego wykonanie zlecić technikom z firmy zajmującej się zawodowo dezynfekcją. Dzięki wiedzy i doświadczeniu technicy firmy Kastelnik szybko bezpiecznie i efektywnie przeprowadzą dla ciebie cały zabieg dezynfekcji ozonem.

Najlepsze generatory ozonu, to te powyżej 32 g/h

W każdej specjalistycznej branży liczy się jakość. Nie inaczej jest i w przypadku dezynfekcji ozonem. To, co wyróżnia specjalistów od ozonowania pomieszczeń w Warszawie od domorosłych amatorów to wykorzystanie wysokiej jakości sprzętu oraz staranne przestrzeganie zasad BHP. Generatory ozonu dostępne na popularnych serwisach aukcyjnych o wydajności 7 g/h nie mają wystarczającej mocy, do przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji ozonem. Minimalna rekomendowana moc to 32 g/h, a w dobrym tonie mieć do dyspozycji moc na poziomie 40 g/h czy też 80 g/h. Takie urządzenia, dają gwarancję na osiągnięcie wysokiego stężenia ozonu i pozbycie się niepożądanych wirusów.

Z kolei ozonowanie wielkogabarytowych powierzchni przemysłowych, takich jak hale produkcyjne, zakłady przemysłowe wymaga ozonatorów o mocy 240 g/h. Takim sprzętami dysponuje niewiele firm w naszym kraju. Tu, również ważne są też kwestie bezpieczeństwa i odpowiednie szkolenia osób wykonujących zabieg odkażania skażonych powierzchni. Kluczowe we właściwym przeprowadzeniu zabiegu jest przygotowanie pomieszczenia do ozonowanie.

ozonowanie pmieszczenia

Metody ozonowania mieszkań i firm

Oczywiście podczas dezynfekcji mieszkań ozonem, nie mogą przebywać w takim lokalu ludzie, zwierzęta ani rośliny. Lokal użytkowy powinien być dokładnie wysprzątany i dokładnie uszczelniony przed zabiegiem dezynfekcji ozonem. Nie ma znaczenia, czy jest to dom prywatny, czy firma. Sam zabieg ozonowania pomieszczeń trwa zwykle nie więcej niż pół godziny, jednak ponowne użytkowanie lokalu może nastąpić dopiero po upływie minimum godziny od zakończenia odkażania. Całkowity czas dezynfekcji ozonem zależy jednak od kubatury ozonowanych pomieszczeń.

Jak wygląda bezpieczne ozonowanie pomieszczeń?

Tak naprawdę wszystko zależy od powierzchni, wysokości pomieszczeń i stężenia ozonu, jakie uzyskaliśmy w trakcie zabiegu. Im będzie ono wyższe i im dłuższy będzie czas ekspozycji, tym dłużej będziemy musieli poczekać na powrót do bezpiecznego użytkowania. Efekty dezynfekcji ozonem są trwałe i utrzymują się nawet do kilku tygodni w przypadku prywatnych mieszkań. Przede wszystkim chodzi o to, by nie dopuścić do ponownego skażenia mieszkania czy też biura. Dodatkowym atutem zabiegu ozonowania pomieszczeń jest poprawa jakości powietrza w lokalu i przyjemny zapach ozonu, określany „zapachem jak po burzy”.

Inne techniki dezynfekcji pomieszczeń w czasach pandemii w 2021 r.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o dwóch innych metodach dezynfekcji, jakie możemy spotkać w czasach pandemii w latach 2020 oraz 2021. Pierwszą z nich jest powszechnie znana metoda dezynfekcji powierzchni tj. zamgławiania pomieszczeń – nadtlenkiem wodoru. Technika ta udowodniła już swoją skuteczność wobec wielu patogenów w tym gronkowca złocistego, z którym borykano się w wielu szpitalach. Metoda dezynfekcji nadtlenkiem wodoru jest więc powszechnie stosowana w służbie zdrowia, w szpitalach miejskich oraz w najlepszych placówkach medycznych. Sprawdza się ona podczas odkażania sal zabiegowych i operacyjnych. Aplikacja substancji biobójczych następuje za pomocą suchej mgły, która dociera w trudno dostępne miejsca i kanały wentylacyjne dezynfekowanych pomieszczeń. Dezynfekcja szpitali poprzez zamgławianie jest więc bardzo popularna w branży medycznej.

Drugą i ostatnią metodą, jaką chcemy przedstawić, jest dezynfekcja za pomocą lamp UV.

Stosowana jest ona, podczas dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych. Lampy UV to urządzenia odkażające, które są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo, dzięki swemu prominiowaniu UV-C, dezaktywując swym działaniem wszelkie wirusy, bakterie oraz inne drobnoustroje. Tak jak w przypadku ozonowania, silne działanie tych urządzeń jest szkodliwe, dla człowieka, dlatego przed uruchomieniem urządzenia należy zadbać, aby w pomieszczeniu nie było osób postronnych. Każda z wyżej wymienionych metod, powinna być stosowana z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa. Nie możemy o tym zapominać, na żadnym z etapów wykonywanej dezynfekcji.

Którą metodę dezynfekcji wybrać do dezynfekcji pomieszczeń? By, odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej skontaktuj się z jedną w wielu dostępnych na rynku firm zajmujących się dezynfekcją pomieszczeń. Wiele z nich posada dobrze rozwinięta sieć dystrybucji i przedstawicieli handlowych obsługujących wszystkie regiony kraju. Jedną z nich jest firma zajmująca się dezynfekcją w zakładach przemysłowych – Kastelnik. Posiada ona kilkadziesiąt przemysłowych generatorów ozonu o mocy do 240 g/h i jest w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here