Zmarszczki – kiedy zaczynają się pojawiać

Zmarszczki na twarzy są przedmiotem zmartwień nawet dwudziestolatek. W końcu każda kobieta chce olśniewać gładką buzią i to bez względu na wiek. Gdy zatem przeminą nastoletnie czasy, na kobiecych toaletkach od razu pojawia się krem na zmarszczki. W wielu przypadkach jednak to trochę zbyt wcześnie. Skąd się biorą zmarszczki i jak z nimi walczyć?

Kiedy zaczynają się pojawiać zmarszczki?

Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się już około dwudziestego roku życia, ale najczęściej są to zmarszczki mimiczne. Należy je traktować jako prośbę skóry o lepsze nawilżanie, bo być może zmarszczki formują się nie tylko pod wpływem powtarzalnych ruchów mięśni twarzy, ale także z powodu niedostatecznego nawodnienia wszystkich warstw skóry.

Im bliżej trzydziestych urodzin, tym większe szanse na pojawienie się zmarszczek spowodowanych starzeniem się skóry. U kobiet, których skóra twarzy jest w dobrej kondycji, prowadzących zdrowy tryb życia i realizujących dobrą dietę, zmarszczki związane z procesem starzenia mogą się pojawić nawet dziesięć lat później niż u ich koleżanek. Oczywiście istnieją jeszcze uwarunkowania genetyczne, ale i tu można wiele poprawić dzięki właściwej pielęgnacji skóry, polegającej przede wszystkim na skutecznym nawilżaniu. Na krem na zmarszczki przyjdzie pora trochę później.

Dlaczego pojawiają się zmarszczki

Wraz z wiekiem starzeje się też skóra człowieka. Swoją jędrność i sprężystość zawdzięcza między innymi kolagenowi, elastynie i kwasowi hialuronowemu, czyli substancjom, które organizm wytwarza sam. Wraz z wiekiem tempo produkcji tych związków spowalnia, a w strukturach skóry pojawiają się ich niedobory. Istotną kwestią jest też właściwe nawilżenie skóry, bo z biegiem czasu traci ona zdolność utrzymywania wody. Konsekwencją jest pojawienie się zmarszczek, które najpierw widoczne są wokół oczu, ponieważ tu skóra jest najcieńsza i najdelikatniejsza. Zatem krem na zmarszczki pod oczami zwykle jest pierwszym kosmetykiem, którego używa się na problemy związane ze starzeniem się skóry. Do tych przyczyn należy dopisać także te zależne od człowieka. Brak snu, zła dieta, palenie papierosów i picie alkoholu natychmiast odbijają się na kondycji skóry.

Co powinien zawierać dobry krem na zmarszczki?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że nawet najlepszy krem nie zapobiegnie zmarszczkom, ale może opóźnić ich pojawienie się. Kremy na zmarszczki mają różne składy, a te należy dobierać do indywidualnych potrzeb skóry. Jeśli zmarszczki są efektem przesuszonej skóry, należy wybierać kosmetyki silnie nawilżające, zawierające kompleksy kwasów tłuszczowych czy olejków kosmetycznych pochodzenia roślinnego. Jeśli zmarszczki są ewidentnie wynikiem zaawansowanego procesu starzenia, należy wybrać krem na zmarszczki posiadający w swoim składzie chociażby takie substancje, jak kolagen czy kwas hialuronowy. Działają one, spłycając optycznie zmarszczki i poprawiając elastyczność i jędrność skóry, co może opóźnić pojawienie się kolejnych śladów upływu czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here