Sposoby na wzmocnienie paznokci

Sposoby na wzmocnienie paznokci są różne. O ich kondycję możemy zadbać stosując odżywki do paznokci. Warto pamiętać również o tym, że nie bez znaczenia pozostaje dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości składników odżywczych.

Odżywianie od zewnątrz – odżywki do paznokci

O zdrowe i mocne paznokcie można zadbać stosując odpowiednio dobrane kosmetyki. W ich składzie można znaleźć, m.in. witaminę E i C, ekstrakty z roślin, biotynę. Skład odżywki warto dobrać do naszych potrzeb.

  • Witamina E i biotyna – zapobiegają rozdwajaniu paznokci;
  • Ceramidy i krzemionka – przyspieszają wzrost;
  • Proteiny jedwabiu – wykazują właściwości utwardzające;

W produktach przeznaczonych do pielęgnacji paznokci występują również filtry UV, a także składniki o właściwościach nabłyszczających (np. jedwab). Ich obecność w składzie może być dodatkowym atutem. Z drugiej strony, w odżywkach do paznokci czasami pojawiają się również związki, których należy unikać (np. DBP o właściwościach rozpuszczalnika).

Odżywianie od wewnątrz – dieta i suplementy diety

Nie tylko stosowanie odżywek do paznokci, ale także odżywianie od wewnątrz za pomocą diety i suplementów diety ma duży wpływ na wzmocnienie paznokci. Istotną rolę odgrywają tu przede wszystkim składniki, takie jak białko, cynk, magnez, krzem, żelazo, witamina C i E, witaminy z grupy B (szczególnie B1 i B2), wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3. Wybrane źródła poszczególnych składników zostały przedstawione poniżej.

-Białko: ryby, fermentowane produkty mleczne, mięso drobiowe, nasiona roślin strączkowych, komosa ryżowa;
-Cynk: nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy;
-Magnez: kasza gryczana, pełnoziarniste pieczywo, kakao, migdały;
-Krzem: kasza jaglana, owies, jęczmień, wody lecznicze;
-Żelazo: jajka, nasiona roślin strączkowych, nasiona chia, natka pietruszki, szpinak, pełnoziarniste pieczywo;
-Witamina C: świeże warzywa i owoce (np. papryka, kalarepa, brokuły, kalafior, natka pietruszki, owoce dzikiej róży, truskawki, porzeczki, cytrusy);
-Witamina E: migdały, orzechy laskowe, oleje roślinne;
-Witamina B1: pełnoziarniste pieczywo, mięso drobiowe;
-Witamina B2: jajka, mięso drobiowe, sery twarogowe, kasza jaglana i gryczana;
-Kwasy omega-3: tłuste ryby morskie, orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona chia, oleje roślinne (np. lniany, rzepakowy, konopny);
-Kwasy omega-6: oleje roślinne (np. z ogórecznika, z wiesiołka);

Składniki niezbędne do utrzymania dobrej kondycji paznokci mogą być dostarczane również w postaci suplementów diety. Jednym z nich jest Oeparol, który zawiera olej z wiesiołka bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6. Ma on pozytywny wpływ nie tylko na nasze paznokcie, ale także dba o piękny wygląd skóry i włosów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here