Preparat do dezynfekcji rąk

Preparat do dezynfekcji rąk jest podstawowym wyposażeniem dla pracowników ośrodków medycznych, salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich. Jest również niezbędny w pracy tatuażystów i piercerów. Obecnie jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest ochrona przed bakteriami, wirusami i grzybami. Z tego względu preparaty do dezynfekcji rąk są powszechnie stosowane także przez osoby prywatne. Dlaczego dezynfekcja skóry jest tak istotna i jak wykonywać ją poprawnie?

Dezynfekcja rąk – ochrona przed bakteriami i wirusami

Preparat do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu może być stosowany wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do wody i mydła. Dobrej jakości środek posiada odpowiednie stężenie substancji czynnych, które odpowiadają za jego działanie bakteriobójcze oraz wirusobójcze. Warto używać preparatów dezynfekcyjnych zwłaszcza w okresach zwiększonej zachorowalności na choroby bakteryjne i wirusowe. To właśnie na dłoniach przenoszone są różne patogeny chorobotwórcze, toteż dezynfekcja tej części ciała może mieć kluczowe znacznie w zapobieganiu zakażeniom. Trzeba jednocześnie pamiętać, że środki dezynfekcyjne nie eliminują wszystkich zarazków i niezbędne jest zachowanie również innych, podstawowych środków higieny. Należy wybierać wyłącznie takie preparaty do dezynfekcji rąk, które posiadają odpowiednie certyfikaty, testy i badania oraz są zgodne z wymaganymi normami bezpieczeństwa. Aby środek był skuteczny, musi mieć w swoim składzie minimum 60% alkoholu. Warto zwrócić uwagę również na to, czy pH preparatu jest neutralne- przyjazne dla naszej skóry. Środek może być dodatkowo wzbogacony w substancje nawilżające, które zapobiegną przesuszeniu lub podrażnieniu skóry dłoni nawet w wypadku wielokrotnego używania w ciągu dnia.

Prawidłowa dezynfekcja rąk – jak powinna przebiegać?

Odkażanie skóry za pomocą specjalnego preparatu jest wymagane tam, gdzie pracownik ma częsty, bezpośredni kontakt z klientami. Jeśli natomiast chodzi o użytek prywatny, warto stosować preparat do dezynfekcji rąk poza domem oraz po zabawie ze zwierzętami. Zarazki mogą znajdować się na klamkach lub innych powierzchniach w często odwiedzanych miejscach publicznych, takich jak galerie handlowe, przychodnie, restauracje, sklepy czy place zabaw. Dezynfekcję skóry dobrze jest przeprowadzić również w trakcie i po podróży samolotem, pociągiem lub autobusem miejskim. Preparaty do dezynfekcji rąk zazwyczaj mają formę wygodnego żelu lub płynu i są niezwykle łatwe w użyciu. Wystarczy, że odpowiednią ilość specyfiku naniesiemy na dłonie i dokładnie rozprowadzimy, pocierając przez około 20 sekund.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here