Kurs spadochronowy

Kurs spadochronowy to wyzwanie, którego podejmuje się coraz większa liczba ludzi. Standardowy skok spadochronowy często odbywa się w tandemie, czyli jest się w parze z instruktorem. Jednak odbycie kursy teoretycznego oraz poćwiczenie pewnych kwestii technicznych pozwala na wykonanie kilku samodzielnych skoków.

Kurs podstawowy

Podstawowy kurs spadochronowy jest bardzo krótki i nie kosztuje zbyt wiele. Pierwszą częścią jest głównie teoria, której trzeba się bardzo dobrze nauczyć oraz ją zrozumieć. Następnie wykonuje się kilka ćwiczeń oraz poznaje się sprzęt. Po tym wszystkim można przystąpić do pierwszego skoku. Skok ze spadochronem wykonuje się samodzielnie w dodatkowej asyście instruktorów. Takie osoby pilnują odpowiedniej postawy ciała kursanta oraz tego by w dobry momencie otworzył on spadochron. Po wykonaniu kilku skoków można przejść do części egzaminacyjnej i oficjalnie zakończyć kurs.

Samodzielność

Podstawowy kurs spadochronowy upoważnia do wykonywania prawie samodzielnych skoków. Oznacza to, że do 50-ego skoku muszą być one nadzorowane przez co najmniej jednego instruktora. Dzieje się tak ze względu na troskę oraz względy bezpieczeństwa. Aeroklub, w którym odbywają się skoki ponosi odpowiedzialność za kursantów a już na pewno za tych najnowszych. Po ukończonym 50-tym skoku otrzymuje się Świadectwo Kwalifikacji, które wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, wtedy można całkowicie samodzielnie realizować swoje skoki, bez niczyjego nadzoru. Następnie poleca się brać udział w szkoleniach uzupełniających bądź sportowych, które znacznie poszerzają zakres wiedzy.

Gdzie zrobić kurs, skąd brać spadochron?

Kurs spadochronowy można wykonać w prawie każdym aeroklubie. Najważniejsze jest aby dany klub posiadał licencję do przeprowadzania takich kursów, a osoby biorące w nim udział miały zapewnione bezpieczeństwo. Jeżeli dany klub zajmuje się prowadzeniem kursów, to na pewno jest on wyposażony w odpowiednią ilość spadochronów, którą się wtedy wykorzystuje. Nie trzeba posiadać własnego spadochronu aby móc brać udział w kursie. Nawet po osiągnięciu samodzielności w tej dyscyplinie, spadochron można wypożyczać, nie każdy aeroklub udostępnia swoje spadochrony, więc warto zrobić małe rozeznanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here