Komputer do gier – składać go samodzielnie czy kupić gotowy zestaw?

0
1056

Na portalach aukcyjnych, ogłoszeniowych czy nawet w sklepach z elektroniką nie brakuje gotowych, złożonych komputerów osobistych „dla graczy”. Jednocześnie można również samemu dobrać poszczególne części i złożyć komputer według swoich preferencji. Które rozwiązanie jest lepsze? Czy rozsądniej jest samodzielnie składać komputer, czy lepiej kupić gotowy zestaw?

Gotowe zestawy często są nieopłacalne

Gotowe zestawy komputerowe, szczególnie te oferowane nie przez sklepy komputerowe, a przypadkowe osoby na portalach aukcyjnych, często są po prostu nieopłacalne. Za kilka tysięcy złotych otrzymamy sprzęt, który co prawda będzie działał, ale nie będzie tak wydajny, jak mógłby być w tej samej cenie, gdybyśmy złożyli go sami. Może też być awaryjny, jeśli na przykład źle dobrany zostanie zasilacz lub komputer zostanie wyposażony w kiepskiej jakości kości RAM czy dyski nieznanych marek.

Może się okazać, że na przykład „ultra wydajny komputer gamingowy” za 5000 złotych w rzeczywistości zawiera części warte maksymalnie 2500 złotych, a reszta ceny to kwota, jaką zarobi „na czysto” sprzedawca. Gotowy zestaw jest więc kiepskim pomysłem, szczególnie, jeśli ktoś nie zna się na sprzęcie komputerowym i nie jest w stanie rzetelnie ocenić, ile realnie warty jest dany zestaw.

Wartościowych informacji m.in. na temat tego, co wpływa na wydajność komputera, warto szukać na portalach technologicznych, takich jak Tech Polska. Wyedukowanie się w tym zakresie może uchronić przed staniem się ofiarą oszustwa.

„Składak” wbrew pozorom nie wymaga wiedzy ani umiejętności

Wiele osób decyduje się na gotowe zestawy, ponieważ nie ma wiedzy, pozwalającej na samodzielne dobranie poszczególnych części, ani doświadczenia w składaniu komputera w całość. Wbrew pozorom wcale nie jest to dużą przeszkodą. Chociaż oczywiście warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i jest to zalecane, to nawet kompletny amator może złożyć świetny, wydajny komputer. Jak? Korzystając z pomocy innych.

W Internecie dostępne są stale aktualizowane, tworzone przez ekspertów gotowe „koszyki” w sklepach z częściami komputerowymi. Zawierają one wszystkie niezbędne elementy do stworzenia kompletnego składaka, m.in. RAM, płytę główną, kartę graficzną, procesor i nie tylko. Ci eksperci robią to hobbystycznie i sami na tym nie zarabiają, więc jeśli chcemy wydać 5000 złotych, to rzeczywiście zakupimy w ten sposób komputer, którego części warte są 5000 złotych, bez doliczania kosztu pośrednika, tak jak w przypadku aukcji gotowych zestawów.

Co więcej, większość sklepów komputerowych, które umożliwiają zakup części komputerowych, oferują darmową lub stosunkowo tanią usługę złożenia sprzętu. Możemy więc sami dobrać sobie poszczególne części składaka, jego obudowę i tak dalej, ale ktoś inny za nas podłączy wszystkie elementy, a my otrzymamy już gotowy produkt, tak, jak gdybyśmy kupowali „gotowca”. Będzie to jednak produkt znacznie wydajniejszy i bardziej opłacalny.

Więcej ciekawych porad i informacji na tematy związane ze sprzętem komputerowym można znaleźć na Tech Polska, portalu technologicznym regularnie publikującym newsy, recenzje i poradniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here