jak się rozwieść

W kwestii rozwodów w naszym kraju statystyki są dość niepokojące – każdego roku rozpada się coraz więcej małżeństw – ich liczba dochodzi już niemal do 90 tysięcy. Każde z takich wydarzeń to inna historia, dlatego przebieg całego tego niełatwego przecież procesu może być bardzo różny.

Nie da się jednak ukryć, że ludzie – zarówno w Polsce, jak w i innych krajach – coraz łatwiej i szybciej decydują się na zakończenie swojego małżeństwa. Wszystko to trzeba przeprowadzić jednak w określony przez przepisy sposób. Jak się rozwieść? – z takimi pytaniami mierzą się małżonkowie, których drogi właśnie się rozchodzą.

Osoby, które mają za sobą ślub kościelny lub cywilny, podejmując świadomie decyzję o rozwodzie, muszą liczyć się z tym, że niestety nie zawsze wszystko przebiega szybko, sprawnie i łatwo. Wiele zależy oczywiście od sytuacji, a także od podejścia samych zainteresowanych.

Jeśli rozwód ma być bez orzekania o winie, a małżonkowie nie chcą robić sobie wzajemnych trudności i są w stanie współpracować – wówczas jest szansa na dość szybki przebieg zdarzeń. Gorzej jest przy niemożności dogadania się i orzeczeniu o winie jednej ze stron. Takie rozwody niejednokrotnie ciągną się nawet latami.

Myśląc o tym, jak się rozwieść, należy pamiętać o określonych procedurach i przepisach. Na początek konieczny jest pozew, czyli dokument, który w sądzie składa osoba zdecydowana na zakończenie swojego małżeństwa. Warto dodać, że nie może być to jakikolwiek sąd, ale ten, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. W pozwie (jego wzór można znaleźć na wielu stronach internetowych) musi być wyraźnie zaznaczone, jaką formę ma mieć rozwód – chodzi tu o wspomniane orzekanie o winie lub jego brak.

Najlepszą opcją jest oczywiście, jeśli przed sprawą rozwodową mąż i żona są w stanie omówić między sobą pewne kwestie, dotyczące choćby podziału majątku czy opieki nad dziećmi. Im więcej spraw da się ustalić poza sądem, tym lepiej, ponieważ skróci to czas rozwodu i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo nerwów, emocji i pieniędzy. Ustalenia te warto oczywiście spisać notarialnie.

rozwód

Oczywiście w pozwie można zawrzeć również wszystko, czego się oczekuje od drugiej strony, trzeba jednak także wykazać, że rzeczywiście są podstawy do zakończenia małżeństwa. Bardzo istotne jest to w przypadku zastanawiania się, jak się rozwieść z orzeczeniem o winie partnera. Tu konieczne są również dowody, ponieważ trzeba liczyć się, że małżonek może się bronić i zaprzeczać rozmaitym zarzutom. Co sprawdza się w takich przypadkach?

Dowodem może być niemal wszystko – zdjęcia, listy, kopie maili, smsów, faktury, rachunki. Istotni będą również świadkowie, często odgrywający kluczową rolę. Jeśli ich zeznania potwierdzą wersję opisaną w pozwie, mogą skutecznie przyczynić się do uzyskania rozwodu z orzeczeniem o winie drugiej strony. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie można nikogo oskarżać bezpodstawnie. Ponadto partner ma szansę odpowiedzieć na uzyskany pozew, ale ma na to 14 dni roboczych od momentu otrzymania dokumentu.

Pozew powinien być złożony do sądu wraz z dowodami i kompletem niezbędnych do procesu dokumentów w postaci odpisu aktu małżeństwa i dowodu wpłaty – kwota ta w tym momencie wynosi 600 zł. Jeśli para posiada wspólne dzieci, konieczne jest dołączenie również ich aktów urodzenia.

W pozwie powinno się zawrzeć również informacje, co ma zostać orzeczone – może to być wspomniana wina współmałżonka, ale także jego eksmisja, alimenty czy opieka nad dziećmi. Ważny jest również podział majątku – prawo zakłada, że powinien zostać podzielony po równo, chyba że w grę wchodzi podpisana jeszcze przed zawarciem małżeństwa intercyza. Po zakończeniu spraw i po orzeczeniu sądu trzeba poczekać, aż wyrok się uprawomocni.

nieszczęśliwa para

Osoby, które zastanawiają się, jak się rozwieść i są przerażone wszelkimi formalnościami, a przede wszystkim stresem towarzyszącym takim zdarzeniom, mogą skorzystać z usług prawnika. Adwokat przyda się zwłaszcza wtedy, gdy kontakty małżonków nie są zbyt dobre i rozwód zapowiada się dość ciężko.

W przypadku, gdy partnerzy potrafią porozumieć się w najważniejszych kwestiach i nie ma między nimi większych sporów ani chęci rozwiedzenia się z orzekaniem o winie – wtedy można przez cały proces przejść samodzielnie, bez korzystania z usług profesjonalisty. Z pewnością pozwoli to na oszczędność finansową. Warto zastanowić się zatem nad tą sprawą. Często bardzo pomocne są w takich sytuacjach mediacje. Udział rozstających się małżonków w tego typu spotkaniach pozwala często na dojście do porozumienia w sprawie rozwodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here