szczęśliwa kobieta

Dużo słyszymy o tym, że powinniśmy być sobą zawsze i w każdej sytuacji. Czy tak naprawdę się da to zrobić? Jesteśmy inni przed pracodawcą, nauczycielem, współpracownikami, znajomymi a osobami bliskimi. Dla każdego ukazujemy trochę inne oblicze. Trudno żeby pokazywać szefowi, z którym łączą nas relacje formalne nagle opowiadać o ostatniej sobotniej imprezie. Jest to nie na miejscu a poza tym dobrze wiemy, że możemy stracić w jego oczach.

Z jednej strony wszyscy wiedzą, że mamy swoje życie osobiste z drugiej wolą o nim nie słyszeć bo interesuje ich znajomość z nami na stopie zawodowej. I to w tej materii od nas wymagają i oczekują zachowania zgodnie z regulaminem pracy. A co robimy w wolnym czasie to nasz prywatna sprawa. Podobnie jest ze znajomymi, którym także nie powierzamy najskrytszych sekretów.

Jesteśmy dla nich bardziej otwarci ale też nie zawsze czujemy się swobodnie. Przy osobach bliskich się najbardziej otwieramy aczkolwiek czasem i dla nich przybieramy odpowiednią maskę. Robimy to z różnych powodów. Gramy różne role, które się zmieniają zależnie od sytuacji i otoczenia.

Jak być sobą w takiej sytuacji?

Czy jest to w ogóle możliwe? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Wcielamy się w tyle ról, że zachowywanie się jak najbardziej naturalnie, swobodnie może wydawać się trudne. Tymczasem musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą nam być sobą w wielu sytuacjach.

To kim jesteśmy, jak reagujemy na dana wydarzenia, co lubimy, co nas denerwuje określa naszą osobowość. Czasem się z nią kryjemy bo wydaje nam się, że tego oczekuje otoczenie. Tymczasem lepiej pozostać naturalnym, w zgodzie z własnymi przekonaniami, poczuciem, że nikogo nie musimy udawać.

jak być sobą

Po pierwsze miejmy własny styl. Mówi się o tym na każdym kroku ale nie jest to takie oczywiste. Podążamy za modą, trendami. Ubieramy się w rzeczy, które nie do końca nam się podobają ale wszyscy je mają. Nie jest złą rzeczą kupić sobie modne ubrania ale muszą się one przede wszystkim nam podobać. Jeśli źle się czujemy w czymś pomimo tego, że wszyscy dookoła nam to doradzają to lepiej zrezygnować.

Noszenie czegoś na siłę, by przypodobać się innym to na pewno nie przejaw bycia sobą. Jest to raczej ślepe podążanie za wyznaczonymi przez kogoś innego trendami. Lepiej wybierać te ubrania, które z przyjemnością założymy, nie muszą być hitem ostatniego sezonu. Podobnie z markowymi rzeczami. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na coś to nie udawajmy, że jest inaczej. Nie ma sensu posiadać coś tylko dlatego, że zostało wyprodukowane pod logo znanej marki i wzbudzimy tym czyjeś zainteresowanie.

Kolejna rada jak być sobą to posiadanie własnego zdania. Może się to okazać trudne, gdy wszyscy poza nami zgadzają się w jednej kwestii. Jednak lepiej powiedzieć, że ma się odmienne poglądy na daną sytuację ale szanuje zdanie innych. Warto nauczyć się także asertywności. Powinniśmy dokonywać wyborów i wyrażać swoje opinie zgodnie z własnym zdaniem a nie pod presją kogoś innego, z obawy że nas wyśmieje.

Nie szukajmy na siłę znajomości czy przyjaźni jeśli widzimy, że druga strona nas ewidentnie ignoruje. Nie musimy się nikomu przypodobać. Pamiętajmy, że ktoś ma nas docenić za naszą osobowość a nie za to kogo udajemy.

Trudno jest być sobą w każdej okoliczności. Czasem się poddajemy i stwierdzamy, że lepiej pójść za tłumem, udać iż myślimy to samo. Jeśli zdarza nam się to rzadko, dla świętego spokoju jesteśmy w stanie to szybko odrzucić. Jeśli jednak jest to notoryczne to czeka nas dużo pracy nad sobą. Nie możemy ciągle kontrolować całego swojego życia. Nie da się.

być sobą

Chcielibyśmy panować nad każdym aspektem swojego dnia codziennego

A czasem trzeba pozwolić sobie na niedoskonałość mimo iż może to być w obcych oczach negatywnie odebrane. Jesteśmy tylko ludźmi i musimy mieć świadomość, że każdemu może się przytrafić coś niespodziewanego, albo znamy swoje ograniczenia i nie każdą rzecz jesteśmy w stanie od razu rozwiązać. Dobrze będzie przestać udawać, że jest inaczej. Przede wszystkim nie powinniśmy się wstydzić siebie.

Mamy być świadomi swoich zalet i wad, znać swoje pasje i zainteresowania. Wiedzieć do jakich celów dążymy w życiu. Musimy nieustannie poznawać siebie. Dzięki temu będziemy bardziej świadomi i pewni. Jest to niezwykle istotne jeśli chcemy być sobą. Pozbądźmy się przesadnych kompleksów i narzekania. Skupmy się na tym jak pracować nad sobą ale też nie udawajmy kogoś innego, kogoś kim chcielibyśmy być. Jesteśmy jedyną taką osobą na świecie i szkoda czasu by wmawiać innym, że jest inaczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here