tarczyca

Tarczyca jest gruczołem Który syntezuje hormony regulujące prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Hormony te wpływają na proces przemysłowy materii, wspomagają działanie układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy przekładają się na zwiększenie lub znaczne zmniejszenie poziomu hormonów tarczycy. To prowadzi do wystąpienia określonych zaburzeń zdrowotnych. Badanie tarczycy pozwala na zdiagnozowanie niedoczynności lub nadczynności oraz umożliwia monitorowanie skuteczności leczenia takich zaburzeń. Czym dokładnie są hormony tarczycy? Jak przebiega nadczynność i niedoczynność tarczycy? Kiedy wykonać badania? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/badania-tarczycy-usg-i-poziom-hormonow-tarczycy-we-krwi/ 

Hormony tarczycy – czym są? 

Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który zlokalizowany jest w przedniej części szyi kropka odpowiada on za wydzielanie hormonów, które odpowiadają za prawidłowe przebieg metabolizmu białek, węglowodanów oraz cukrów i uczestniczą w metabolizmie i przebudowie tkanki kostnej. Wpływają one korzystnie przede wszystkim na płodność mężczyzn i kobiet, wspomagają również pracę serca i mózgu. Wydzielanie hormonów tarczycy zależne jest od funkcjonowania komórek tarczycy, obecności stanu zapalnego lub urazu oraz kontrolowane przez hormon TSH, który wydzielany jest przez przysadkę. 

Niedoczynność i nadczynność tarczycy 

Najczęściej diagnozowany mi schorzeniami tarczycy jest niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy. W w przebiegu tej pierwszej dochodzi do spadku syntezy hormonów tarczycy, czyli T3 i T4. Niedoczynność pierwotna polega na zaburzeniu funkcjonowania tarczycy na przykład zapalenia miąższ gruczołu, co znacznie zmniejsza wielkość syntezy hormonów. Niedoczynność wtórna wiąże się z kolei z zaburzeniem funkcjonowania przysadki oraz zmniejszeniem syntezy hormonu tyreotropowego. 

Przebiegu nadczynności tarczycy zaobserwować można wzrost syntezy hormonów tarczycy. Kiedy nadczynność ma charakter pierwotny, wówczas za nadmierną syntezę hormonów T3 i T4 odpowiada proces autoimmunologiczny, który aktywuje receptory tarczycy. Wtórna nadczynność jest konsekwencją nasilonego wydzielania TSH przez przysadkę mózgową. 

Kiedy warto jest wykonać badanie tarczycy? 

Wskazaniem do wykonania takiego badania mogą być okresowe kontrole stanu zdrowia. Profilaktyczne badania zalecane są osobom po 40 roku życia, a ponadto poziom TSH oznaczony jest u kobiet w ciąży. Badania tarczycy należy wykonać zawsze wtedy, kiedy pojawiają się objawy przyczyny które mogą sugerować niedoczynność lub nadczynność tarczycy. 

Chodzi tutaj o objawy takie jak: 

Nadczynność tarczycy: spadek masy ciała, rozdrażnienie, bezsenność, kołatanie serca, naślę na potliwość, uderzenia gorąca. 

Niedoczynność tarczycy: wzrost masy ciała, senność, spowolniona akcja serca, przesuszenie skóry, nadmierne wypadanie włosów, pogorszona tolerancja niskich temperatur. 

Zobacz też: http://poznancitycenter.pl/badanie-prostaty-czym-jest-u-jakie-sa-wskazania-do-wykonania-takiego-badania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here