Egzamin na biegłego rewidenta

Zawód biegłego rewidenta co roku cieszy się niesłabnącą popularnością. Mimo że ścieżka kwalifikacyjna nie jest łatwa, to zawód ten daje wiele korzyści dla kandydatów, którzy przejdą przez wiele lat egzaminów i praktyk i będą pracowali jako biegły rewident. Kursy i egzamin na to stanowisko są naprawdę trudne, jednak większość absolwentów cieszy się z wykonywanego przez siebie zawodu.

Jak wygląda proces kwalifikacyjny na biegłego rewidenta? Jak się do niego przygotować?

Szczegółowe informacje uzyskasz na stronie: https://www.cee.pl/, a poniżej dane w pigułce.

Proces kwalifikacyjny na biegłego rewidenta

Aby zostać biegłym rewidentem, należy przejść przez trudną i długą ścieżkę. Po pierwsze, należy zdać 10 egzaminów cząstkowych sprawdzających wiedzę z takich obszarów jak prawo, finanse i rachunkowości, księgowość, zarządzanie ryzykiem, czy znajomość regulacji Polskich i międzynarodowych.

Egzaminy z wiedzy odbywają się w cyklach, które obejmuje po dwa lub trzy egzaminy. Kolejność zdawania egzaminów jest odgórnie ustalona i nie można zdawać kolejnego egzaminu bez zaliczenia poprzednich części. Osoby z wykształceniem prawniczym lub ekonomicznym mogą być zwolnione z części egzaminów, jeśli uzyskały wcześniej zaliczenie równoważnych egzaminów uniwersyteckich. Niekiedy również odbyty wcześniej kurs księgowości pomaga w zaliczeniu egzaminów.

Podczas przystępowania do egzaminów kandydaci muszą również odbywać praktykę i aplikację – jednak musi ona trwać co najmniej dwa lata. Z odbywania praktyki i aplikacji zwolnione są osobowy z co najmniej piętnastoletnim stażem zawodowym obejmującym rachunkowość, prawo, finanse oraz rewizję finansową.

Do egzaminu dyplomowego mogą przystąpić jedynie kandydaci z zaliczonymi egzaminami i praktyką. Ostatni egzamin nie jest wcale łatwiejsza od poprzednich, gdyż polega on na sprawdzeniu umiejętności praktycznych i teoretycznych ze wszystkich obszarów obejmujących egzaminy cząstkowe.

Jak przygotować się do egzaminu na biegłego rewidenta?

Niezwykle trudno przygotować się do ścieżki kwalifikacyjnej na takie stanowisko, jak biegły rewident. Kursy często pomagają w uporządkowaniu wiedzy, ale tak naprawdę doświadczenie zdobyte wcześniej pomaga najbardziej. Często firmy oferują pracę w dziale audytu absolwentom finansów i prawa oraz przygotowują ich właśnie do egzaminów na biegłego rewidenta. Jest to bardzo często spotykana opcja, szczególnie w miastach, które mają duże centra biznesowe.

Często też zdarza się, że doświadczeni doradcy podatkowi lub księgowi decydują się na poszerzenie swojej wiedzy i zdobycie dyplomu biegłego rewidenta. Dzięki swojemu doświadczeniu mogą być oni nawet zwolnieni z praktyki i aplikacji.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here