Które karty pamięci są najszybsze

Smartfony, tablety, aparaty i kamery to tylko niewielka część urządzeń, które wykorzystują karty pamięci. W dzisiejszych czasach dobra, szybka karta, jest niemal niezbędna. To właśnie dzięki niej możemy powiększyć pamięć o kolejne gigabajty, bez konieczności wymiany sprzętu na nowy. Aktualnie na rynku wręcz roi się od kart pamięci. Warto jednak wybrać taką, która będzie odpowiednio dobrana do naszego urządzenia i zapewni szybkie działanie. Sprawdźmy zatem, które karty pamięci są najszybsze.

Rodzaje kart pamięci

Zanim przejdziemy do omawiania zagadnienia, które karty pamięci są najszybsze, sprawdźmy, jakie rodzaje są aktualnie dostępne na rynku.

 • Karty SD (Secure Digital) – to standardowe karty o wymiarach 24×32×2.1 mm i maksymalnej pojemności 2 GB. Obecnie są coraz rzadziej używane, ale są kompatybilne z urządzeniami starszego typu. Nadają się np. do aparatów fotograficznych czy laptopów.
 • Karty microSD – to pomniejszona wersja karty SD. Jej wymiary wynoszą 11×15×1 mm, a maksymalna pojemność to 32 GB. Do czego nadaje się taka karta? Ze względu na swoje małe wymiary będzie idealna do tabletu, do smartfona lub bardziej zaawansowanego telefonu komórkowego.
 • Karty SDHC (Secure Digital High Capacity) – to rodzaj pamięci flash, która może pomieścić od 4 do 32 GB danych. Występuje w dwóch formatach – SD i micro SD. Cechuje się większą szybkością zapisu, dzięki czemu można ją wykorzystać do nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Dobrze sprawdzą się do codziennego użytku w smartfonie nowej generacji.
 • Karty SDXC (Secure Digital Extended Capacity) – to karty pamięci o bardzo dużej pojemności – od 32 GB do 1 TB. Charakteryzują się również wysoką prędkością zapisu (90 MB/s) i odczytu danych (do 180 MB/s). Tego typu karty świetnie nadają się do kamery sportowej czy do wideorejestratora jazdy. Najszybsze z nich sprawdzą się również w profesjonalnej fotografii.
 • Karty CF (CompactFlash) – to karty starszego typu, które dziś znajdziemy głównie w profesjonalnych lustrzankach. Ich zaletą jest duża wytrzymałość i stosunkowo niski pobór prądu.

Rodzaje kart pamięci

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci?

Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie karty pamięci. Na każdej z nich znajdziemy oznaczenia i liczby, które informują, jakie parametry ma karta. Aby dokonać odpowiedniego wyboru karty, warto wziąć je pod uwagę.

 • Pojemność karty – pojemność określa, jak wiele danych będziemy mogli zapisać i przechowywać na karcie. Popularne są zarówno karty o pojemności 16 GB, 32 GB, jak i 64 GB. Bez problemu znajdziemy również modele o pojemności 256 GB, 512 GB, a nawet 1 TB. Przed zakupem, powinniśmy się jednak upewnić, czy nasze urządzenie obsługuje wybraną pojemność karty. Warto również pamiętać, że im większa pojemność, tym wyższa będzie cena karty micro SD.
 • Klasa prędkości – każda karta ma określoną klasę prędkości – od 2 do 10 w klasach UHS I, II i III, co ma duże znaczenie. Szybka karta jest niezbędna w przypadku niektórych urządzeń, a poza tym zapewnia krótsze przesyłanie plików i sprawniejszą instalację aplikacji.
 • Prędkość odczytu – informuje, jak szybko można będzie wyświetlać pliki, zdjęcia czy filmy, a także kopiować je i przenosić do innych folderów. Karty mają prędkość odczytu na poziomie 10 MB/s, 100 MB/s lub 280 Mb/s.
 • Prędkość zapisu – im wyższa prędkość zapisu, tym lepiej, ponieważ ułatwia codzienne korzystanie z urządzenia.

Warto również zwrócić uwagę na oznaczenia na karcie A1 i A2. Oznaczenie A1 informuje o liczbie obsługiwanych operacji wejścia i wyjścia. Minimalne wymagania dla tej klasy wynoszą: 1500 IOPS w odczycie i 500 IOPS w zapisie. Z kolei dla klasy A2 minimalny odczyt losowy wynosi 4000 IOPS, a minimalny zapis losowy 2000 IOPS. Którą klasę wybrać: A1 czy A2? Karty A1 umożliwiają korzystanie z ze współczesnych gier i aplikacji. Natomiast karty klasy A2 oferują jeszcze wyższe prędkości odczytu i zapisu danych, co ma istotne znaczenie podczas uruchamiania aplikacji zainstalowanych na microSD.

Ile kosztują karty pamięci

Jaką wybrać kartę pamięci? Popularni producenci

Na koniec pozostaje jeszcze pytanie: jaka marka oferuje najlepsze karty pamięci? Trudno jest jednoznacznie wskazać, która marka jest najlepsza. Czasami może się bowiem zdarzyć tak, że pomimo zakupy karty uchodzącej za bardzo trwałą, nieodwracalnie stracimy wszystkie zapisane dane. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto rozglądać się za kartami pamięci renomowanych marek. Dbają one bowiem o jakość swoich produktów, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko, że karta się popsuje. Wybierając kartę pamięci, warto wziąć pod uwagę produkty takich marek jak: SanDisk, Samsung, Kingston, GoodRam, A-Data czy Sony. Każdy z tych producentów zapewnia solidną jakość, co potwierdzają opinie użytkowników, a do tego oferuje dłuższą gwarancję na karty.

Które karty są najszybsze?

Na rynku pojawiają się coraz szybsze karty pamięci dedykowane do aparatów, kamer czy dronów. Oto ranking kart, które wyróżniają się ekstremalnymi prędkościami zapisu i odczytu danych:

 • SanDisk Extreme microSDXC 1TB – karta o pojemności 1 TB oferuje ekstremalne prędkości odczytu i zapisu danych, odpowiednio do 160 MB/s i 90 MB/s. Poza tym jest odporna na wysokie i niskie temperatury, wstrząsy i wodę, dzięki czemu doskonale nadaje się do nagrywania przygód i sportów na świeżym powietrzu. Sprawdzi się zarówno do kamery sportowej, jak i drona.
 • Sony CFexpress 160GB Type A – to karta dedykowana do aparatu, która zapewnia maksymalne prędkości odczytu danych do 800 MB/s oraz zapisu do 700 MB/s. Dostępna jest w pojemności 80 GB i 160 GB.
 • SanDisk SDXC Extreme Pro 128 GB – to karta pamięci z szybkim zapisem i odczytem – odpowiednio do 90 MB/ i 170 MB/s. Oferuje pojemność 128 GB i umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD, a nawet wyższej – 4k UHD.

Ile kosztują karty pamięci i gdzie je można kupić?

Cena karty pamięci nie zależy jedynie od marki, a przede wszystkim od pojemności czy prędkości odczytu/zapisu danych. W sklepach znajdziemy karty zarówno za kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych. Są również i takie, których ceny przekraczają grubo 1000 zł. Na kartach pamięci jednak nie warto oszczędzać, ponieważ tańsze modele nie tylko oferują niską prędkość, ale również mogą całkowicie uniemożliwić korzystanie z urządzenia.

Dobrej jakości karty pamięci kupimy w sklepach komputerowych lub sklepach z elektroniką. Przykładem może tu służyć na przykład sklep online Inlago.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here