Jak ubezpieczyć hulajnogę elektryczną

Posiadacze hulajnóg elektrycznych coraz częściej pytają o możliwość ubezpieczenia tego środka lokomocji. Nic w tym zaskakującego. Hulajnogi zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność i spotykamy je w większości dużych miast w Polsce, również w Gdańsku. W jaki sposób możemy zabezpieczyć nasze finanse przed ich kradzieżą lub zniszczeniem? A może powinniśmy wykupić ubezpieczenie OC? Więcej na ten temat w poniższym tekście.

Obowiązkowe ubezpieczenie hulajnogi

Wprowadzona niedawno nowelizacja w sprawie hulajnóg elektrycznych mówi, że kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Ma to pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa, nadal jednak brakuje obowiązkowych ubezpieczeń OC dla posiadaczy hulajnóg, co pozwoliłoby uniknąć poważnych finansowych konsekwencji kolizji drogowych z ich udziałem. Obecny stan prawny sprawia, że o zabezpieczenie swoich finansów w razie wypadku musimy zadbać samodzielnie.

Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie OC dla osób, które jeżdżą hulajnogami elektrycznymi. Produkt ten często jest połączony z OC dla rowerzysty. Ryzyko potrącenia pieszego czy uderzenia w samochód w wypadku hulajnogi jest znaczne, dlatego jeśli często jeździmy, to lepiej się zabezpieczyć. OC dla jeżdżących hulajnogą nie będzie drogie, wyniesie od kilkudziesięciu do 200 złotych. Ostateczna cena zależy od wysokości sumy ubezpieczeniowej. Im ona wyższa, tym więcej wyniesie składka. Wybrana kwota to maksymalny udział ubezpieczyciela w szkodzie wyrządzonej osobom trzecim. Jeśli np. uszkodzenie samochodu, które wynikło z naszej winy, będzie droższe w likwidacji, brakującą kwotę będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Dodatkowe ubezpieczenie, czyli NNW

Dla osób często podróżujących hulajnogą dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie NNW, a więc ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Produkt ten będzie przydatny, gdy ulegniemy wypadkowi podczas jazdy i zostanie stwierdzony stały uszczerbek na zdrowiu. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie, a także pokryje niektóre koszty związane z leczeniem czy rehabilitacją – do wysokości sumy ubezpieczenia. Dokładny zakres usług znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), z którymi warto się zaznajomić przed podpisaniem umowy.

Kradzież hulajnogi a ubezpieczenie

Inną ważną decyzją będzie wybór ubezpieczenia od kradzieży. Hulajnoga elektryczna może nas kosztować kilka tysięcy złotych, dlatego warto rozważyć, czy taka ochrona również nas interesuje. Gdy dojdzie do kradzieży, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie w kwocie ustalonej wcześniej. Ważne jednak, abyśmy najpierw zgłosili sprawę na policję, dzięki czemu będziemy mieli dokument poświadczający fakt kradzieży. W przeciwnym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie miało podstaw, aby uruchomić środki z polisy.

Jesteś fanem hulajnogi elektrycznej, ale chcesz, aby Twoje finanse były bezpieczne? Zgłoś się do biura Eurofinance w Gdańsku, gdzie pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę. Ubezpiecz hulajnogę i poruszaj się po mieście bez obaw o przypadkowe, nieszczęśliwe zdarzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here