Pierwsze dni życia noworodka

Już niebawem powitacie na świecie swoje maleństwo? A może właśnie zostaliście rodzicami i próbujecie odnaleźć się w nowej rzeczywistości z noworodkiem u boku? Pierwsze dni życia noworodka to czas nie tylko ogromnej radości, ale też nauki opiekowania się tak malutkim dzieckiem. Jak nosić noworodka? Jakie ubranka dla noworodka do szpitala spakować do torby? Jak w praktyce mogą wyglądać pierwsze dni jego życia? Garść praktycznych wskazówek w naszym artykule.

Wyprawka – ubranka do szpitala dla noworodka i inne potrzebne rzeczy

Wydawać by się mogło, że dopiero zobaczyliście na teście ciążowym upragnione dwie kreski, a tymczasem już wkrótce maluch ma się urodzić? Pora działać i przygotować wyprawkę do szpitala.

  • Artykuły higieniczne

Przygotuj dwie torby – jedną dla siebie, a drugą dla dziecka. Spakuj dla maluszka: przynajmniej kilka pieluszek tetrowych, które przydadzą się przy ulewaniu, do okrywania dziecka itd. W odróżnieniu od zabrudzonego kocyka, klasyczne, tetrowe pieluszki będzie Ci też łatwiej wyrzucić. Do torby spakuj również paczkę pieluszek jednorazowych (wybierz najmniejszy dostępny rozmiar), 1-2 paczki chusteczek nawilżanych, podkłady higieniczne, sól fizjologiczną i gaziki do przemywania oczu malca. Przydatne mogą być także: maść na odparzenia, a także kocyk lub rożek – noworodek nie ma jeszcze prawidłowo rozwiniętej termoregulacji, więc może być mu chłodno.

  • Ubranka dla noworodka

W wyprawce do szpitala nie powinno zabraknąć także ubranek dla noworodka. Spakuj m.in. 2-3 body (najlepiej rozpinane z przodu), pajace niemowlęce (2-3 sztuki), 2-3 pary skarpetek dla dziecka (możesz założyć je nie tylko na stópki bobasa, ale też na rączki, by ochronić skórę przed zadrapaniami), cienką czapeczkę z bawełny.

Pierwsze dni z noworodkiem w domu – jak się do nich przygotować?

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu całej rodziny. Pierwsze dni z noworodkiem w domu będą nie lada wyzwaniem. Pamiętaj jednak, by w tym wszystkim nie zapomnieć o sobie – dużo odpoczywaj, rób regularne drzemki z maluchem, początkowo karm bobasa w pozycji półleżącej, dzięki czemu oboje będziecie mogli później przysnąć. Nie bój się także prosić bliskich o pomoc. Nie jesteś sama i śmiało proś partnera, rodziców czy rodzeństwo o wsparcie. To ważne, ponieważ po porodzie nie powinnaś się przemęczać. Gotowaniem, zakupami, sprzątaniem czy kąpielami malucha mogą zająć się inne osoby. Pierwsze dni z noworodkiem to nie czas na forsowanie się – bądź dla siebie wyrozumiała. Poproś o pomoc i wskazówki bardziej doświadczone osoby: mamę, siostrę czy przyjaciółkę. Jeśli tata brzdąca ma taką możliwość, dobrze by było, gdyby wziął urlop i pomógł Ci zwłaszcza w pierwszych dwóch tygodniach po powrocie do domu.

  • Karmienie noworodka

Noworodki po urodzeniu potrzebują jeść zwykle co około półtorej godziny zarówno w dzień, jak i w nocy. Szybko nauczysz się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka. Gdy bobas zgłodnieje, zasygnalizuje to płaczem. Jeśli prześpi porę karmienia, obudź go. Bądź cierpliwa, ponieważ jedno karmienie może trwać nawet do 30-40 minut. Po karmieniu unieś nieco dziecko, by mu się odbiło. W ten sposób zapobiegniesz ulewaniu się pokarmu. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, po kilku dniach możesz mieć bolące i poranione brodawki – z czasem nauczysz się prawidłowo przystawiać bobasa do piersi. Stosuj maści i kremy przyspieszające gojenie się podrażnionej skóry. W trakcie nawału pokarmu staraj się natomiast często przystawiać dziecko i rób ciepłe okłady, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

  • Przewijanie

Skóra noworodka jest delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego często przewijaj malucha – jeśli pieluszka jest czysta, zmień ją po około 2 godzinach od założenia jej dziecku. Stosuj także specjalne maści na odparzenia, dokładnie myj pupę bobasa i delikatnie osuszaj ją przykładając jednorazowy papierowy ręcznik. Kilka razy dziennie układaj także malucha na kocyku, by jego skóra mogła się wietrzyć i regenerować.

  • Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Odpowiednio zatroszcz się m.in. o kikut pępowinowy. Pielęgnuj go codziennie do czasu aż odpadnie w ciągu około 1-2 tygodni od porodu. Nie odkażaj go spirytusem, ale regularnie oczyszczaj wilgotnym gazikiem. Po umyciu kikut musi być dokładnie osuszony i pozostawiony odsłonięty do wyschnięcia – wywiń pieluszkę, aby to umożliwić.

Jak nosić noworodka?

Jedną z kluczowych umiejętności, jaką musisz nabyć już w pierwszych dniach życia noworodka jest jego noszenie. Nigdy nie podnoś dziecka za rączki, nóżki czy pod paszki. Nie rób także gwałtownych ruchów i nie spiesz się z noszeniem malca w pionie. Staraj się też pilnować, by rączki oraz nóżki maleństwa nie zwisały bezwiednie, ale miały delikatne podparcie.

W pierwszych dniach życia noworodka, noś go na przedramieniu jednej ręki – kręgosłup powinien stabilnie spoczywać na ręce, a jego głowa leżeć na zgięciu łokcia. Cały czas pilnuj, aby dziecko miało podtrzymywaną główkę. Jak nosić noworodka do odbicia? W takiej sytuacji postaw na pozycję pionową – obejmij bobasa, podtrzymuj główkę i poczekaj kilka minut aż mu się odbije. Poza tą wyjątkową sytuacją nie pionizuj noworodka.

Ile ubranek dla noworodka?

Ile ubranek dla noworodka przygotować, gdy maluch będzie już w domu? Pamiętaj, że Twój brzdąc będzie niezwykle szybko rósł – już po miesiącu stanie się niemowlakiem. Nie kupuj więc hurtowych ilości ubrań na ten czas­, ponieważ bobas szybko z nich wyrośnie. Postaw na ubranka bawełniane, pozbawione uciskających elementów. Zmieniaj je codziennie, a nawet – w razie potrzeby – kilka razy dziennie. Na pierwszy miesiąc życia bobasa przygotuj po około 5 sztuk:

  • body z krótkim rękawkiem,
  • body z długim rękawem,
  • koszulek i spodenek.

Przydadzą się także około 2-3 sztuki pajaców, kombinezon (jeśli rodzisz jesienią, zimą lub wczesną wiosną), około 3 sztuk sweterków, 5-6 par skarpetek i ze 2 bawełniane czapeczki. Wszystkie rzeczy pierz wyłącznie, korzystając z płynów i proszków hipoalergicznych do prania ubranek niemowlęcych.

Reklama.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here