Zmiany w podatkach, które nastąpiły pod koniec 2019 roku, spowodowały konieczność zaktualizowania deklaracji związanych z rozliczaniem podatku VAT. Nowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K obowiązują, począwszy od rozliczenia za listopad lub za czwarty kwartał 2019 r., w zależności od rodzaju deklaracji. Ustawodawca nie przewidział zatem w związku z ich wprowadzeniem okresu przejściowego. Co się w tychże deklaracjach zmieniło i dlaczego?
We wzorach deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K wprowadzono zmianę w wierszu 19 części C polegającą na zmianie opisu dotyczącego rozliczenia podatku należnego. Jego nowe brzmienie to:
„Kwota podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy, podlegająca wpłacie w terminach, o których mowa w art. 103 ust. 5a i 5b ustawy”.
Oprócz tego zostało dodane dodatkowe pole dla celów wykazywania przez podatników faktur związanych z tzw. split paymentem. Jest to pozycja numer 69, którą podatnik ma obowiązek zaznaczyć w przypadku, w którym w danym okresie rozliczeniowym wystawił co najmniej jedną fakturę z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”
20 wersja deklaracji VAT-7 oraz 14 wersja deklaracji VAT-7K są już prawdopodobnie ostatnimi wersjami tychże deklaracji, z tego względu, że w 2020 roku zostaną one zastąpione przez bardziej rozbudowany Jednolity Plik Kontrolny do celów VAT. Nowa deklaracja o oznaczeniu JPK_VDEK będzie stosowana zamiast deklaracji VAT-7 już od rozliczenia za kwiecień 2020 r. w przypadku dużych przedsiębiorców i od rozliczenia za lipiec 2020 r. u pozostałych przedsiębiorców. Ci pozostali będą mogli zdecydować się na jej wcześniejsze stosowanie, jeśli uznają już, że są do tego przygotowani. Obecnie trwają prace nad kształtem deklaracji JPK_VDEK, choć uchwalone zostały już zmiany w przepisach, które pozwalają na jej stosowanie w zbliżających się okresach. Nowa deklaracja ma jednocześnie poszerzyć ilość danych przekazywanych przez podatników do Urzędu Skarbowego oraz zmniejszyć ilość deklaracji przesyłanych co miesiąc lub co kwartał.