Ile kosztuje instalacja z paneli słonecznych

W czasach szybujących cen prądu inwestycja w instalację służącą pozyskiwaniu czystej energii ze słońca staje się coraz ciekawszą i atrakcyjniejszą opcją. Jeśli decydujemy się na taką instalację, możemy wybierać pomiędzy jej dwiema podstawowymi wersjami. Możemy zamów panele fotowoltaiczne lub panele słoneczne. Cena instalacji fotowoltaicznych jest wyższa, ale dzięki nim zyskujemy dostęp do energii elektrycznej. Kolektory są tańsze, ale używa się ich jedynie do wytworzenia energii cieplnej.

Do czego wykorzystuje się kolektory słoneczne?

W odróżnieniu od instalacji fotowoltaicznych służących produkcji prądu panele słoneczne, których cena waha się w granicach 2-4 tysięcy złotych za sztukę, wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej, ewentualnie do ogrzewania domu (jako jeden z elementów ekologicznego systemu ogrzewania budynku). O ile w przypadku wytwarzania energii elektrycznej potrzebujemy od kilku do kilkunastu paneli, o tyle do podgrzewania wody użytkowej często wystarczy zaledwie jeden lub dwa kolektory. Dzięki temu przygotowanie instalacji jest znacznie łatwiejsze i tańsze, a sam panel zajmuje niewiele miejsca na dachu domu. Inwestycja w panel słoneczny za cenę niewiele wyższą od porządnego elektrycznego podgrzewacza przepływowego to doskonała opcja dla osób, które nie korzystają z ciepłej wody sieciowej, lecz muszą podgrzewać ją we własnym zakresie.

Jaki jest koszt przygotowania całej instalacji?

Jeśli zależy nam na stworzeniu instalacji dedykowanej potrzebom przeciętnej rodziny (2+2) potrzebne będą przynajmniej dwa panele słoneczne – cena pojedynczego panelu, w zależności od modelu i oferowanej przez niego wydajności energetycznej zwykle waha się w granicach 2-4 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt zakupu zbiornika na wodę, koszt akcesoriów montażowych i niezbędnego do działania instalacji osprzętu oraz robocizny. Cena paneli słonecznych z osprzętem i instalacją powinna zamknąć się w kwocie rzędu 8-12 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od firmy realizującej zlecenie oraz rodzaju wybranych przez inwestora kolektorów słonecznych – im lepszej jakości sprzęt, tym wyższa jego cena.

Inwestycja w panele słoneczne w cenie kilku tysięcy złotych to interesująca opcja zwłaszcza dla tych właścicieli domów jednorodzinnych, którzy na podgrzewanie wody użytkowej wydają w skali roku więcej niż tysiąc złotych. Dzięki kolektorom można obniżyć koszt podgrzewania wody lub wykorzystać je do ogrzewania domu – jako element większego systemu ekologicznego ogrzewania stosowanego m.in. w domach pasywnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here