Moda męska to temat na wielotomową encyklopedię. Dotyczy to zarówno sposobu ubierania, jak i szeroko rozumianego image. Bez wątpienia, jednym z najważniejszych elementów wizerunku mężczyzny, jest jego fryzura. Z biegiem lat a nawet wieków moda na uczesanie bardzo mocno ewoluowała. W zasadzie niemal przez 20 stuleci czasów nowożytnych synonimem męskości był długi i bujny włos, choć oczywiście pod różnymi szerokościami geograficznymi, moda ta mogła przybierać różne odcienie.
Jeszcze do niedawna, bardzo krótkie fryzury męskie uważano za charakterystyczne dla osób z marginesu czy półświatka. Bardzo często fryzurę taką kojarzono z subkulturą więzienną. W czasach PRL był to niemal powód do wstydu, stąd tak duża popularność peruk, wśród osób, które z różnych przyczyn cierpiały na łysienie.

Obecnie, moda na uczesanie jest bardzo zróżnicowana. Ile osób, tyle opinii – jednak nikt już nie uważa krótkich włosów za problem. W krótkich fryzurach również można wyglądać bardzo modnie. Na krótko ścinają się zresztą nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, choć oczywiście poziom jest tu z reguły bardzo różny.

Skąd wzięła się moda na bardzo krótkie fryzury męskie.

Przede wszystkim z wygody. Wymagają one znacznie mniej zaangażowania, a przy okazji są o wiele bardziej higieniczne. Długie włosy wymagają długotrwałego mycia, szczotkowania, a dodatkowo mogą sprawiać chociażby problemy przy dużym wietrze. Posiadacze krótkich włosów nie mają takich problemów – czystość zapewnia nawet krótki prysznic, większy jest też wybór środków czystości do takich włosów.

Osobna kwestia to oczywiście fakt, jak się czujemy z takimi włosami. Ale to już kwestia gustu, a o takich, jak wiadomo, się nie dyskutuje. Dodatkową zaletą takiej fryzury jest fakt, że możemy ją sobie w zasadzie zapewnić samodzielnie – wymagana jest do tego tylko maszynka do strzyżenia. Z reguły trzeba skorzystać z pomocy drugiej osoby, ale osoba taka nie musi mieć najmniejszego nawet pojęcia o sztuce fryzjerskiej, bowiem sprzęt taki jest bardzo prosty w obsłudze.

Niektórzy radzą sobie z maszynką na tyle dobrze, że są w stanie przed lustrem obciąć się samodzielnie. Wydaje się jednak, że najlepiej ostrzyże nas profesjonalny fryzjer. Zabieg taki, dzięki maszynce, potrwa w salonie fryzjerskim ledwie kilka minut.
Czy bardzo krótkie fryzury męskie nadal będą tak modne? Zdaje się, że obecnie nieco powraca moda na dłuższe włosy. Trend z krótkimi fryzurami bez wątpienia jednak nie przeminie. Co najwyżej, w tym zakresie, społeczeństwo nieco niegroźnie się spolaryzuje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here