Współczesne tarasy czy balkony mogą imponować nietypowym wyglądem i stać się namiastką ogrodu. Do zielonej oranżerii idealnie będą pasować elementy wodne. Nawet w najbardziej skromnej postaci woda oddziałuje na nasze samopoczucie. Warto więc lokalizować wszelkie zbiorniki i konstrukcje obok miejsc wypoczynkowych, takich jak kanapy czy stoły do wspólnego biesiadowania. Umiejscowienie wodnej rzeźby w dobrej widoczności z salonu stworzy klimatyczną aranżacje, którą będziemy mogli się cieszyć również z wnętrza naszych mieszkań. Wodne detale nawilżają i schładzają powietrze pomagając przetrwać gorące dni nie tylko nam, ale również roślinom znajdującym się na tarasie.

WODA NA PRZYDOMOWYM TARASIE LUB BALKONIE – JAK ZREALIZOWAĆ?

Na tarasach oraz balkonach sprawdzą się elementy wodne w obiegu zamkniętym. Można je zamontować na bocznej ścianie około 1,5 m nad podłogą. Zainstalowane w ten sposób źródełko składa się z pionowej płyty z ozdobną dyszą, z której woda spływa do specjalnej misy. Wewnątrz niej ukryta jest pompa tłocząca wodę z powrotem do dyszy. Ograniczeniem może się jedynie okazać ich waga. Należy unikać więc betonowych czy kamiennych materiałów, na rzecz tych wykonanych z tworzyw sztucznych lub drewna. Dobrym wyborem będzie lokalizowanie ich w pobliżu ścian nośnych, które są najbardziej wytrzymałe na duże obciążenia. Takie konstrukcje są najprostsze w budowie i nie wymagają dodatkowej pracy poza uzupełnianiem wody i oczyszczaniem akwenu. Wodę w okresie zimowym należy spuścić i napełnić dopiero na wiosnę. Alternatywą dla ww. elementów wodnych mogą być również małe fontanny, które nie zajmują dużo miejsca, a są źródłem orzeźwienia w gorące letnie dni.

woda na tarasie

Inną propozycją są niewielkie zbiorniki, w których można posadzić rośliny albo hodować rybki. W przypadku tego drugiego pomysłu ważne jest, aby pojemnik miał minimum 40 cm głębokości i około 80 cm średnicy. Niezbędny będzie również montaż systemu oczyszczania wody i systematyczne zabiegi pielęgnacyjne. Dla ryb nie nadają się metalowe naczynia, natomiast rośliny będą się w nim dobrze rozwijać. Miejsce przeznaczone na oczko wodne powinno znajdować się w półcieniu, co ograniczy jego szybkie nagrzewanie, a co za tym idzie zamieranie roślin. Na małym balkonie sprawdzi się oczko wodne w kształcie trójkąta. Do jego przygotowania na balkon przyda się głęboka misa, osłona doniczkowa lub akwarium. Dno należy wysypać drobnym żwirem lub grubym piachem, zalać odstaną wodą, a następnie posadzić rośliny, takie jak: niezapominajka błotna, knieć wodna, papirusik. Piękną ozdobę mini akwenu będą tworzyć również gatunki pływające: lilie wodne, paproć wodna, strzałka szerokolistna czy też hiacynty wodne. Oczko wodne na balkonie wymaga stałej pielęgnacji polegającej na usuwaniu nadmiernie rozrastających się liści i pędów oraz dbania o stan wody. Mimo, że stworzony element wodny nie przetrwa zimy to stanowi ciekawe uzupełnienie dla kwiatów tradycyjnie sadzonych w balkonowych czy tarasowych skrzyniach czy też misach.

Przy nowoczesnych konstrukcjach sprawdzą się minimalistyczne formy pionowych ścian bądź tafli.

ŚCIANA WODNA – CO TO JEST I GDZIE MOŻNA JĄ ZASTOSOWAĆ?

Ściany wodne to jeden z najciekawszych elementów architektury ogrodowej, które ostatnimi czasy z powodzeniem zastępują wszelkiego rodzaju fontanny. Klasyczne ściany wodne mają postać elementów montowanych na ścianach budynku, ceglanych murach lub kamiennych ogrodzeniach tzw. kaskady wodne. Ich instalacja ukryta jest w elementach konstrukcyjnych ściany, natomiast woda wypływa z widocznego na zewnątrz ozdobnego elementu. Może on mieć charakter szklanych rurek, stalowego rowka, kamiennego stopnia bądź rzeźby. Woda w takim wydaniu idealnie stapia się z otoczeniem sprawiając wrażenie integralnej całości.

WODA NA PRZYDOMOWYM TARASIE LUB BALKONIE

Czasami ściana wodna przybiera również formę wolnostojącą tworząc wodny parawan. Może on mieć postać szklanego lub wykonanego ze stali nierdzewnej sześcianu lub ściany z kamienia. Woda zamknięta w takiej kompozycji staje się dekoracją każdego ogrodu bądź tarasu, sprzyjając przy tym odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Zaletą tego typu rozwiązania jest szybki montaż i demontaż oraz możliwość umieszczania w różnych częściach przydomowego ogrodu.

W celu zachowania ściany wodnej w jak najlepszym stanie należy pamiętać o jej systematycznej pielęgnacji. Woda nie tylko potrafi drążyć skałę w rzecze, ale również w naszym ogrodzie może odznaczyć swoje piętno. Stały kontakt z wodą może doprowadzić do pojawienia się wykwitów wapiennych i rozwoju glonów na elementach wykonanych z piaskowca. W przypadku kamieni może je uszkodzić natomiast przy stali nierdzewnej spowodować korozje. Bez względu na to z jakiego materiału wykonana jest nasza ściana, należy ją systematycznie konserwować np. za pomocą preparatów na bazie życic lub silikonów. Zmniejszają one wchłanialność materiałów oraz wygładzają porowatą strukturę np. w przypadku piaskowca. Doskonale sprawdzi się również myjka ciśnieniowa, która pozwoli pozbyć się zbędnych zanieczyszczeń.

TWORZENIE NOWOCZESNEGO PROJEKTU TARASU

Taras szczególnie w okresie letnim spełnia rolę centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. W otoczeniu roślin i elementów wodnych staje się zieloną enklawą stworzoną do odpoczynku na świeżym powietrzu. Zaprojektowanie tarasu, który będzie funkcjonalny, a zarazem doskonale komponował się z otoczeniem spełniając przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa wydaje się zadaniem trudnym. Na szczęście współczesny rynek oferuje gotowe produkty, które doskonale wkomponowują się w stylistykę każdego domu, wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom. Przy wyborze konkretnych materiałów na taras marzeń warto postawić na takie, które oprócz wymienionych wyżej zalet będą rozwiązaniem na lata. Taką możliwość dają nam konstrukcje aluminiowo-szklane. Przykładowe projekty zabudowy szklanej tarasu oferuje firma SALGAT.

zabudowa tarasu

Niezbędnym elementem każdego tarasu, który ma zapewnić maksymalny komfort użytkowania jest odpowiednia osłona. Zadaszenie szklane tarasu pozwala na skuteczną ochronę przed niespodziewanym deszczem bądź zbyt silnym słońcem. Do budowy konstrukcji wykorzystywane jest szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG. Składa się ono z dwóch szklanych tafli sklejonych za pomocą specjalnej folii. W przypadku ewentualnego stłuczenia, szkło nie rozpada się na drobne kawałki, a pozostaje przytwierdzone do folii. Do laminowania można również wykorzystać szkło hartowane ESG VSG, które charakteryzuje się jeszcze większą trwałością. Poddawane jest ono obróbce termicznej, w której podgrzewa się je do wysokiej temperatury 600ºC, a następnie schładza zimnym powietrzem. Zadaszenia szklane tarasu doskonale współgrają z aluminium. Dzięki unowocześnionej technologii produkcji, aluminium charakteryzuje się niezwykłą trwałością, która wytrzymuje upływ czasu. Dzięki malowaniu proszkowemu profili uzyskujemy nie tylko interesujący nas kolor, ale również dodatkową ochronę przed utlenieniem.

Tarasy znajdujące się na piętrze należy odpowiednio zabezpieczyć. Również i w tym przypadku sprawdzą się balustrady tarasowe wykonane ze szkła, które tworzą wyjątkowy klimat nadając ponadczasowy charakter budynkom. Szkło dodaje lekkości całej konstrukcji oraz optycznie powiększa wnętrza. Balustrada tarasowa szklana nie wymaga konserwacji, jest łatwa w utrzymaniu czystości, a powierzchnia niewrażliwa na zmienne warunki atmosferyczne. Najbardziej nowoczesną opcją jest postawienie na balustrady całoszklane, bez widocznych elementów konstrukcyjnych. Takie uniwersalne rozwiązanie jest nie tylko ciekawą ozdobą budynku, ale inwestycją na lata.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here