Surowce spożywcze

Surowce spożywcze można spotkać w wielu gałęziach przemysłu. To dodatki do żywności, z których istnienia zdaje sobie sprawę niewiele osób, mimo iż obecne są w naszej kuchni na co dzień. Już czas dowiedzieć się więcej na ich temat! W tym artykule znajdziesz zastosowania surowców spożywczych oraz ich wybrane rodzaje.

Surowce spożywcze – dowiedz się więcej na ich temat

W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie dziwi fakt, że producenci stosują dodatki do żywności. Choć często kojarzą się one negatywnie, w rzeczywistości mogą posiadać mnóstwo wartości odżywczych i wręcz wzbogacać posiłki o cenne witaminy i minerały. Surowce spożywcze to bowiem produkty przeznaczone do dalszej obróbki. Nawet artykuły, które towarzyszą nam na co dzień (takie jak mleko czy jaja) można zaliczyć do grona surowców spożywczych.  Również owoce i warzywa często wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Wymienione produkty klasyfikuje się jako surowce nieprzetworzone. Wyróżniamy jeszcze artykuły niskoprzetworzone oraz konserwy czy przetwory. Surowce spożywcze dzielić można również ze względu na pochodzenie. Będą to surowce pochodzenia mineralnego (np. woda, sól), roślinne i zwierzęce, syntetyczne i częściowo syntetyczne. Dodatkowo można wyróżnić grupę surowców pomocniczych, takich jak żelatyna czy przyprawy, które służą do nadania wyrobowi określonych cech.

Surowce spożywcze – w jakich branżach są wykorzystywane?

Surowce spożywcze wywierają istotny wpływ na końcową jakość wyrobu. Z uwagi na szeroki wachlarz dostępnych produktów wtórnych, wykorzystuje się je w różnych branżach. Będzie to między innymi przemysł piekarniczy i cukierniczy, mleczarski i tłuszczowy, mięsny i rybny oraz napojowy. Surowce odgrywają istotną rolę również przy produkcji pasz dla zwierząt. Wśród najpopularniejszych substancji, które sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu, znajduje się między innymi lecytyna. To właśnie ona odpowiada za lepszą pamięć i koncentrację. Dodatkowo przyspiesza metabolizm, co zdecydowanie ułatwia odchudzanie. Lecytyna przynosi sporo korzyści również producentom żywności. Dzięki niej pieczywo jest dłużej świeże, a czekolada gładsza i bardziej aksamitna. Ważnym dodatkiem jest także białko wieprzowe. Stosuje się je przy produkcji wędlin. Surowiec ten sprawia, że wyglądają one atrakcyjniej.

Surowce spożywcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego

Ponieważ klasyfikacja surowców spożywczych na te pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jest jedną z najbardziej podstawowych, warto poświęcić jej więcej czasu. Najczęściej stosowane przez każdego z nas w kuchni są oczywiście surowce uzyskiwane z hodowli oraz mięso z uboju. Są to produkty możliwe do późniejszej obróbki, ale również surowce gotowe do spożycia. Jeśli chodzi o surowce pochodzenia roślinnego, zaliczamy do nich wszystkie części roślin, które zawierają substancje chemiczne. Będą to więc owoce, nasiona, korzenie, bulwy, zboża czy grzyby. Specjalistyczne surowce, które przydadzą się do produkcji żywności znajdziesz z kolei na stronie https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. Dzięki odpowiedniej obróbce możesz uzyskać lepsze jakościowo wyroby. Surowce spożywcze wzbogacą produkt o cenne składniki odżywcze i mogą dodać mu niespotykanych walorów smakowych. Jednak uda się to wyłącznie wtedy, gdy sięgniesz po surowce ze sprawdzonego źródła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here