Rodzaje replik broni palnej – ASG

0
2276

ASG jest skrótem pochodzącym od nazwy Air Soft Gun, która określa rodzaj repliki broni palnej, tworzonej najczęściej w skali 1:1. W jej przypadku jako naboje wykorzystuje się plastikowe kulki, o szerokości 6-8 mm. Rzadziej spotykamy kulki metalowe, które w większości środowisk są zakazane z powodu zagrożenia, jakie wytwarzają. Tego typu kopie używane są przede wszystkim podczas gier airsoftowych oraz ćwiczeń i treningów dla grup paramilitarnych. Wspomniane gry nawiązują głównie do historycznych bitew wojennych bądź policyjnych. Ich pochodną są także takie inne popularne gry, takie jak Paintball. Cechą charakterystyczną takich replik jest to, że często są ciężkie do rozróżnienia od prawdziwego modelu. Część z nich wykorzystuje się także do różnego rodzaju rekonstrukcji historycznych. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje duplikatów broni palnej w wersji rozrywkowej i ich zastosowanie.

Repliki sprężynowe

Głównym czynnikiem różnicującym poszczególne rodzaje replik jest sposób ich zasilania. Do jednego z takich sposobów należy uzyskanie sprężonego powietrza za pomocą cylindra, tłoka i sprężyny. Napęd sprężynowy wykorzystuje się przy projektowaniu najprostszych rodzajów kopii, które występują najczęściej pod postacią zabawek dla dzieci, choć spotkać go można także w karabinach wyborowych. Zaskakujący jest fakt, że ten typ broni jest mimo wszystko drogi i w zależności od jakości jego tworzywa i wykonania oraz stopnia skomplikowania, cena może oscylować nawet w granicach kilku tysięcy złotych.

Repliki gazowe

Kolejnym ciekawym typem takiej broni są repliki gazowe, nazywane inaczej gaziakami. W ich przypadku kulkę rozpędza uwolniony, wcześniej sprężony gaz. Najczęściej wykorzystywanym w tym celu gazem jest propan i dwutlenek węgla. Charakterystyczną cechą tych modeli jest fakt, że istnieje możliwość regulowania ich mocy, w zależności od potrzeb i warunków użytkowania. Niestety często dochodzi do tak zwanego „efektu syfonu”, co powoduje wypuszczenie całego gazu za jednym strzałem. Jest to wyjątkowo niekorzystne, biorąc pod uwagę wysokie ceny gazów i skomplikowaną obsługę systemu tej repliki. Podsumowując: są to modele kultowe, ale wysoce nieekonomiczne.

Repliki elektryczne

Ostatnim typem replik, o jakim wspomnimy w tym artykule, są repliki elektryczne. To właśnie one należą do tych najpopularniejszych i najczęściej używanych. Specjaliści potocznie nazywają je elektrykami. Wykorzystujemy je w przestrzeniach airsoftowych, a ich podstawowymi atutami są: osiąganie ognia ciągłego, zwiększona szybkość i moc wystrzałów oraz duże możliwości tuningowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here