Na co zwracać uwagę przy zakupie systemu MES?

Systemy MES (z ang. Manufacturing Execution System to systemy wspomagające zarządzanie produkcją, które łączą w sobie cechy zaawansowanego oprogramowania i automatyki. To sprawia, że jest ono niezbędne w każdej firmie produkcyjnej. Wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest jednak prosty. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując system MES.

System MES odpowiedni dla potrzeb Twojej firmy

Systemy MES dostępne na rynku mogą bardzo różnić się oferowanymi funkcjonalnościami, urządzeniami, które zawierają i – w związku z tym – cenami i kosztami eksploatacji. Kupując tak zaawansowany system z pewnością nie warto kierować się wyłącznie kryterium najniższej ceny. Warto myśleć o tym, czy system, który zakupimy teraz, będzie nadal odpowiadał potrzebom przedsiębiorstwa, gdy jego działalność się rozwinie.

Najlepsze systemy MES dostępne na rynku to rozwiązania dość uniwersalne. Sprawdzają się zarówno w przypadku małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Przy zakupie systemu zawsze należy pamiętać o tym, że przede wszystkim ma on usprawniać pracę przedsiębiorstwa, a nie sam w sobie generować dodatkowe problemy. Z tego powodu zawsze należy dokładnie zorientować się, w jaki sposób wygląda konfiguracja sprzętu i czy jego obsługa jest łatwa i intuicyjna.

System MES, który umożliwia sprawny przepływ danych

Dobry system MES nie tylko pozwala na bieżąco zbierać dane ze wszystkich maszyn i poszczególnych linii produkcyjnych, ale i sprawnie nimi zarządzać. Aby firma mogła rzeczywiście czerpać pełen użytek ze zbieranych danych i generowanych raportów, muszą być one łatwo dostępne dla wszystkich pracowników w firmie.

Łatwe dzielenie się danymi potrzebnymi na różnych stanowiskach może znacznie usprawnić działalność firmy. Pomaga to uniknąć nieporozumień, na przykład przy składaniu zamówień na potrzebne materiały i usprawnić podejmowanie decyzji.

Systemy MES, które oferują kompleksowe wsparcie

Z pewnością bardzo istotną kwestią przy wyborze systemu MES są również warunki, na jakich oferowany jest support. Kupując tak zaawansowany sprzęt przedsiębiorca powinien czuć się pewnie, wiedząc że w razie potrzeby może liczyć na wsparcie producenta w przypadku jakichkolwiek pytań, problemów ze sprzętem czy napraw i możliwości rozbudowy.

Sprawny support, możliwość łatwego zarządzania dokumentami w obiegu oraz funkcjonalności odpowiednie na różnych etapach rozwoju przedsiębiorstwa to podstawowe czynniki, na które warto zwracać uwagę przy wyborze systemu MES, aby czerpać z niego maksimum korzyści.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here