Kto może używać soczewek kolorowych?

0
978

Kolor oczu ma duży wpływ na wygląd, a tym samym możliwość jego modyfikacji jest doskonałym sposobem na zmianę wizerunku. Dzięki nowym technologiom taka zmiana jest wyjątkowo łatwa w przeprowadzeniu. Wystarczy zamówić soczewki kolorowe, zerówki lub korekcyjne. Co ważne, zmiana ma charakter czasowy i po zdjęciu soczewek odzyskujemy pierwotny wygląd oczu. Czy jednak każdy może korzystać z tego typu akcesoriów? Czy używanie takich soczewek jest bezpieczne?

Soczewki dla osób bez wad wzroku

W sprzedaży znajdziemy całe mnóstwo różnokolorowych soczewek dedykowanych osobom, które nie mają problemów ze wzrokiem, a tym samym nie wymagają jego korekcji. Dla tej grupy odbiorców powstały tzw. zerówki. Są to uniwersalne szkła, z których może korzystać praktycznie każdy, oczywiście najlepiej dopiero po badaniu okulistycznym. Zerówki to najczęściej soczewki kolorowe, ewentualnie szkła zmieniające kształt tęczówki, oferujące wiele ciekawych efektów wizualnych. Na powierzchni oczu może pojawić się symbol dolara lub inny zabawny wzorek, tęczówka może się zmniejszyć lub drastycznie zwiększyć. Warto pamiętać, że są to jedynie efekty wizualne, które nie pływają na jakość widzenia. Szkła zerowe nie korygują wad wzroku i ze względu na swoje właściwości dekoracyjne często stosowane są przez młode osoby ze zdrowymi oczami, które chcą na chwilę zmienić swoją stylizację lub nadać jej bardziej niepowtarzalny charakter.

Soczewki korygujące wady wzroku

Prócz tzw. zerówek, w sprzedaży znajdziemy również korekcyjne soczewki kolorowe, czyli produkty dwufunkcyjne. Takie szkła korygują wadę wzroku, dzięki czemu korzystająca z nich osoba lepiej widzi. Poza tym zapewniają możliwość zmiany koloru lub kształtu tęczówki, tym samym umożliwiają modyfikację dotychczasowego wizerunku. Ta grupa produktów dedykowana jest wyłącznie osobom z wadami widzenia. Oczywiście w przypadku kolorowych soczewek korekcyjnych muszą one zostać dopasowane do konkretnego rodzaju wady, w związku z czym przygotowuje się je zgodnie z receptą, po dokładnym badaniu okulistycznym. Samo badanie jest bezbolesne i zwykle można wykonać je od ręki u każdego optyka.

Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku soczewek kolorowych, nikt nie powinien mieć żadnych problemów ze znalezieniem ich wersji dopasowanej do własnych potrzeb. Co warte podkreślenia, używać może ich praktycznie każdy. Zarówno osoby z prawidłowym wzrokiem, jak i osoby z wadami widzenia. Te pierwsze sięgają po tzw. zerówki. Te drugie, by zmienić kolor oczu, muszą zamówić kolorową wersję soczewek korekcyjnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here