zarowka oswietlenie

Koszty energii elektrycznej z roku na rok coraz bardziej rosną. Związane jest to z coraz większym zapotrzebowaniem na prąd, a także wzrostem kosztów jego wytwarzania. Zatem warto szukać możliwości, które pozwolą obniżyć rachunki, a wbrew pozorom takich jest sporo. Poznajcie zatem nasze rady i skorzystajcie z nich!

Zainwestuj we własną elektrownię słoneczną, czyli fotowoltaikę

Ostatnio bardzo promowane są programy współfinansowane ze środków unijnych takie jak „Mój Prąd” i „Czyste powietrze”. Jak wiadomo Komisja Europejska dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. W tym mają między innymi pomóc programy termomodernizacyjne, w ramach których można również zainwestować w zieloną energię i otrzymać dofinansowanie. Spośród możliwych form naturalnej energii z odnawialnych źródeł najbardziej popularna jest fotowoltaika. Na panele fotowoltaiczne w ramach programu „Mój prąd można otrzymać do 5 tys. zł dotacji, w ramach inwestycji w tak zwaną domową mikro elektrownię. Ponadto decydując się na taką inwestycję można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, obniżającej podatek o koszty przedsięwzięcia. Jest to program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z programu Energia Plus. Fotowoltaika umożliwia wytworzenie w miesiącach letnich nawet 120% energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb danego gospodarstwa domowego. Nadwyżkę można sprzedać do elektrowni i później wykorzystać. Przez 4-5 miesięcy w roku instalacja osiąga wysoką efektywność, która pokrywa zapotrzebowanie domostwa na energię. W związku z tym koszty energii elektrycznej w ciągu roku spadają nawet o połowę.

Wybierz energooszczędne źródła światła – pożegnaj się ostatecznie ze starymi żarówkami

Fotowoltaika to dobry sposób na obniżenie rachunków za prąd, wszak zasilanie wielu sprzętów wymaga sporych poborów energii. Dotyczy to oczywiście również oświetlenia i tu warto postawić na energooszczędne źródła światła. Najlepiej sprawdzą się żarówki led, choć oczywiście można wybrać również halogeny, zwłaszcza na zewnątrz. Każda żarówka led pobiera 9 razy mniej energii od zwykłej żarówki wolframowej, zatem jeżeli kończą Ci się zapasy wykonane zanim w życie wszedł zakaz sprzedaży zwykłych żarówek, to nie musisz się martwić, gdyż zdecydowanie zaoszczędzisz wybierając żarówki led. Są one nie tylko bardziej energooszczędne, ale również nie nagrzewają się tak jak zwykłe. Nie ma zatem obaw co do ich instalacji w pokoju dziecka. Technologia idzie coraz bardziej do przodu, dlatego aby zapewnić małemu dziecku rozproszone światło w pokoju, można sięgnąć po oświetlenie typu oled.

Staraj się efektywnie korzystać z prądu i nie używać wielu urządzeń elektronicznych jednocześnie

Bardzo często wiele osób nadużywa korzystania z prądu. To znaczy jednocześnie czyta, książkę i ma włączone światło, a także od czasu do czasu zerka na program w telewizji bądź słucha muzyki. Oczywiście to jeszcze nic, ale gdy te aktywności pomnoży się razy kilku członków rodziny korzystających z własnych odbiorników, to sieć jest znacznie obciążona. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę jeszcze dodatkowe urządzenia stale podłączone do prądu, takie jak lodówka czy chłodziarka, których z oczywistych względów wyłączyć nie można. Dlatego czasem warto nieco przystopować i zastanowić się czy naprawdę musimy korzystać z wielu elektronicznych sprzętów jednocześnie. Jeśli Twój telewizor gra „do ścian”, to lepiej go wyłącz.

Wyłączaj urządzenia – nie korzystaj stale z trybu czuwania

Jest jeszcze jedna kwestia o której warto wspomnieć, a mianowicie korzystanie z trybu czuwania. Bardzo często nie wyłączamy naszych laptopów, a telewizor cały czas ma włączoną diodę świadczącą o trybie czuwania. Choć sprzęty de facto są wyłączone, to jednak pobierają pewną ilość energii, kiedy podłączone są do sieci. Dlatego na noc najlepiej jest wyłączyć je całkowicie i zrobić coś pożytecznego nie tylko dla swojego portfela, ale również dla planety.

Oszczędzać można na wiele sposobów. Nie trzeba zużywać takiej ilości prądu i warto czasem zastanowić się nad marnotrawstwem energii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here