jak ugotować buraki

Kiedy Boże Narodzenie zapasem najwyższa pora na przygotowanie świątecznego jadłospisu. Zazwyczaj przygotowujemy tradycyjne dania, które pojawiają się na stole co roku. Warto jednak zawsze przygotować sobie menu odrobinę wcześniej, bo część potraw można zawsze zamrozić, aby zaoszczędzić nieco czasu i energii przed samymi świętami. Warto również do naszego zwyczajowego jadłospisu dodać coś nowego i bardziej zaskakującego, aby zaskoczyć rodzinę i bliskich. Nawet przy świętach można nieco poeksperymentować, aby sprawić gościom miłą niespodziankę.

Tradycyjne święta

Boże Narodzeni nie może się obejść bez kilku tradycyjnych dań, takich jak np. uszka z grzybami barszcz, pierogi z kapustą, czy karp po żydowsku. Uszka i pierogi to właśnie te potrawy, które można przygotować dużo wcześniej i zamrozić. Mogą poleżeć w zamrażarce nawet kilka tygodni w oczekiwaniu na Wigilię. Podobnie można postąpić w przypadku krokietów. Można je nadziewać i zawijać przed mrożeniem. Na koniec pozostanie nam jedynie obtoczyć je w jajku i bułce tartej, oraz odsmażyć.

Pierogi z kapustą i grzybami
Do przygotowanie pierogów z kapusta i grzybami będziemy potrzebować:
– 1 kg kapusty kiszonej,
– 10 dag suszonych leśnych grzybów,
– 1 kg mąki pszennej,
– 0,5 l ciepłej wody,
– 2 łyżki oleju,
– masło,
– cebula,
-przyprawy.

Farsz na pierogi należy przygotować wcześniej. Dobrze, jeśli spędzi w lodówce całą noc, bo wówczas łatwiej będzie go formować. Kapustę gotujemy w garnku na małym ogniu przez kilka minut. Chodzi o to, aby straciła nieco swojej kwaskowatości. Następnie przepłukujemy kapustę na sicie kilkukrotnie. Potem trzeba ją zmielić w maszynce.

Grzyby moczymy całą noc w wodzie. Następnie gotujemy przez godzinę, odcedzamy i również mielimy w maszynce. Na patelni rozpuszczamy łyżkę masła. Cebulkę drobno siekamy i podsmażamy na maśle. Dodajemy zmieloną kapustę oraz grzyby, sól, świeżo mielony czarny pieprz, wegetę. Wszystkie składniki smażymy, aż odparuje nadmiar wilgoci, a kapusta porządnie się przypiecze i nabierze ciemnego, złocistego koloru. Całość przekładamy do miski, studzimy i wkładamy do lodówki na cała noc, aby farsz stężał i lekko stwardniał.

buraki

Czas na przygotowanie ciasta. Make wsypujemy na stolnice. W samym środku robimy dołek, do którego wlewamy olej. Powoli dodajemy ciepłą wodę, aż wchłonie ona całą mąkę i zaczynamy ręcznie wyrabiać ciasto. Trochę to potrwa, ponieważ ciasto musi być bardzo elastyczne i jednolite. Gotowe ciasto wkładamy na parę minut do miski oprószonej mąka i przykrywamy je czystą, suchą ściereczką. Kiedy gluten zacznie pracować, wałkowanie będzie łatwiejsze.

Ciasto wałkujemy na cienkie placki i wykrawamy krążki. Nadziewamy je przygotowanym farszem i układamy na blacie oprószonym mąką. Pierogi gotujemy w wodzie z solą i łyżką oleju ok. 5 min. Możne je również z powodzeniem zamrozić. Należy je jednak wcześniej bardzo obficie posypać mąka, aby nie popękały podczas zamrażania.

Coś nieoczekiwanego
Na każdym stole powinien się znaleźć również jakiś mniej nieoczywisty przysmak. Może to być np. carpaccio z buraka. Buraczki to smak świąt. Kojarzą się z barszczem wigilijnym, ale w sałatce również będą smakowały wyśmienicie.

Sałatka buraczana
Do przygotowania sałatki z buraczków będziemy potrzebować:
– 3 średnie buraki,
– 10 dag sera pleśniowego,
– garść orzechów włoskich,
– świeża rukola,
– ocet balsamiczny,
– sól,
– pieprz.

Do sałatki nadają się buraczki gotowane oraz pieczone. Jeśli nie wiesz, jak ugotować buraki, aby zachowały odpowiednią jędrność, wybierz tę drugą możliwość. Pieczone buraczki są bardziej aromatyczne i maja charakterystyczny posmak. Kroimy je bardzo cienkie plasterki i układamy na talerzu. dodajemy kawałki pleśniowego, orzechu uprażone na suchej patelni oraz rukolę. Całość posypujemy solą, pieprzem, i polewamy octem balsamicznym. To bardzo prosta, ale efektowna sałatka, która na pewno zaskoczy naszych gości.

ugotowane buraki

Coś słodkiego
Na tradycyjnym stole nie może zabraknąć deseru. Zamiast zwykłego makowca, warto podać w tym roku coś nieco odmiennego. Będzie to również ciasto makowe, ale w innej odsłonie.

Torcik makowy
Składniki:
– 4 jajka,
– szklanka mąki,
– 10 dag cukru,
– łyżeczka proszku do pieczenia,
– 3 łyżki masy makowej,
– 0,5 l śmietany kremówki,
– 20 dag mascarpone,
– dżem z czarnej porzeczki.

Jajka ubijamy z cukrem na gładką masę, dodajemy mąkę i proszek do pieczenia. Biszkopt pieczemy ok. 45 min. Śmietankę ubijamy na sztywno, dodajemy do niej masę makową, oraz serek mascarpone. Biszkopt smarujemy cienką warstwą dżemu i przekładamy masą makową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki pit
Następny artykułJak wyczyścić laptopa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here