jak rozpalić w piecu

Bardzo wiele osób w Polsce posiada piec na paliwo stałe. Ma to swoje plusy i minusy, chyba tak jak każdy rodzaj ogrzewania. Wiąże się to z poświęceniem większej ilości czasu na przygotowanie opału i późniejsze jego spalanie.

Zanim drewno czy węgiel dotrą do pieca, a potem zamienią się w energią cieplną w naszych grzejnikach mija sporo czasu. O ile sami kupujemy gotowe materiały do palenia w postaci drewna i węgla jest łatwiej, ponieważ niektórzy sami jeszcze drewno zdobywają z lasu, następni je robią i układają we wcześniej przygotowanym na to miejscu.

Dużo zależy również od tego, jaki posiadamy piec. Obecnie na polskim rynku mamy również możliwość zakupu podajnika, który znacznie ułatwia utrzymanie w domu stałej temperatury. Wiele również zależy od tego czy mamy dom czy mieszkanie. Ponieważ zazwyczaj różnią się one metrażem i sposobem budownictwa i izolacji cieplnej. Wiele budynków projektowanych obecnie jest tworzonych przyszłościowo, myśli się o tym, żeby były one jak najbardziej energooszczędne.

Podczas wojny czy zaraz po wojnie ludzie mieli inne priorytety. Ich celem zazwyczaj było przetrwanie, dlatego budując domy nie myśleli o zastosowaniu idealnych rozwiązań, a raczej o tym, żeby stworzyć sobie bezpieczny schron. Były inne czasy, ponieważ rachunki za prąd nie istniały i była konieczność palenie drewnem. Dla wielu starszych osób pytanie jak rozpalić w piecu, spowoduje pojawienie na ich twarzach uśmiechu. Oni spędzali dużo czasu na tym, żeby w domu było ciepło i dobrze wiedzą jak to zrobić, dziś możemy powiedzieć, że mają doskonałą technikę palenia w piecu.

rozpalić w piecu

W dzisiejszych zagonionych czasach, w których rządzi technologia i łatwy dostęp do Internetu rośnie nam roszczeniowe młode społeczeństwo, które nie wiele wie na temat przetrwania. Gdyby poprosić ich o rozpalenie w piecu mogłoby się okazać, ze nie dadzą rady. Zależy to również od tego czy mamy piec w domu wykonany z kafli czy piec do centralnego ogrzewania, który również może być w domu lub w innym miejscu do tego przeznaczonym na przykład w piwnicy.

Otwieramy w tym celu wszystkie drzwiczki, czyli te główne i te od popielnika układamy najpierw papier i cienkie drewna i odpalamy zapałką. nie jest to nic trudnego w praktyce, jednak jeśli ktoś tego nigdy nie robił, może to wywoływać pewnego rodzaju lęk. Wcześniej również należy posprzątać to, co zostało z poprzedniego dnia, najczęściej jest to wypalony popiół, którego raczej trzeba się pozbyć, chociaż stanowi on swego rodzaju izolację przed zbyt szybkim wypalaniem.

Można powiedzieć, że trzyma ciepło i faktycznie tak jest nie pozwala żarom wypalić się do końca, a one trzymają odpowiednio wysoką temperaturę. O ile dom jest dobrze ocieplony z zewnątrz, nie powinno uciekać zbyt dużo ciepłego powietrza.

Dobre efekty daje również założenie ogrzewania podłogowego, wyłożenie podłogi styropianem i folią, wylanie betonu i zamontowanie ogrzewania podłogowego wymaga przeprowadzenie gruntownego remontu i generuje sporo bałaganu, ale jest opłacalne i korzystne z perspektywy dłuższego czasu. Dobrze jest o tym pamiętać, kiedy właśnie jesteśmy na etapie remontownia, ponieważ lepiej zrobić dużo pracy naraz niż później żałować, że czegoś nie zrobiliśmy i męczyć się z efektami, które nie spełniają naszych oczekiwań.

drewno się pali

Już na etapie wybierania mieszkania czy poszukiwania domu dobrze jest podjąć decyzje, które zaprocentują w przyszłości. Wiele domów ma dużą powierzchnię. Bywa tak, że 150-cio metrowy dom generuje mniej kosztów związanych z ogrzewaniem niż 70 metrowe mieszkanie w kamienicy. Może to wynikać z wielu przyczyn, najczęściej jednak kamienice to wysokie mieszkania, więc ciepło ulatuje do góry, ponad to są wykonane z cegły, ich mury nie mają żadnej dodatkowej izolacji cieplnej, co sprawia, że ciepło szybko ucieka, nie zostaje na długo w pomieszczeniu.

Dlatego właśnie wiele osób mając do wyboru woli wybrać mieszkanie w bloku, ponieważ unika się wtedy wielu potencjalnych kłopotów, związanych z ogrzewaniem, a co za tym idzie ciepłą wodą. Nie trzeba w bloku się niczym martwić, jest tak ciepło, że zazwyczaj mieszkańcy otwierają jeszcze okna, nie przejmując się stratami ciepła. Może oczywiście mieć to swoje minusy, w kamienicy powietrze wydaje się być zdrowsze dla naszych płuc.

Czy jest to prawda, nigdy do końca nie stwierdzimy tego z całą pewnością, jaki rodzaj budynku tak naprawdę przynosi optymalne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Rozwiązaniem idealnym wydaje się dom drewniany, jest on wykonany z naturalnych materiałów i każdy dobrze się w nim czuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here