jak robić na drutach

Robótki ręczne to ulubione zajęcie wielu osób. Najczęściej zajmują się nim kobiety. Ale bywa, że i mężczyzna potrafi robić na drutach. Może nie traktujemy robienia na drutach, jako pracy zawodowej i nie tworzymy też dzieł sztuki, ale zajęcie to nas odpręża. I dlatego w wolnej chwili chętnie chwytamy za druty.

Wielu osób zadaje pytanie: jak robić na drutach ?

A robienie na drutach nie jest niczym trudnym i wyczynowym. Wystarczy tylko mieć sprawne ręce, które będą dzierżyć druty. Posiadać wełnę lub włóczkę i oczywiście poprzednio wspomniane druty. Lecz nie tylko włóczka i wełna są materiałem, z którego można dziergać na drutach. Może to być także tasiemka, sznurek, pocięty cienko na paski materiał. Gdy się ma towar już można zaczynać.

Na wstępie trzeba wiedzieć, że podstawowe oczka w sztuce robienia na drutach, to oczka prawe i oczka lewe. I właśnie robota na drutach rozpoczyna się od nabrania oczek na drut. A następnie na nabieraniu oczek z pierwszego drutu na drugi drut i przewlekanie nitki przez drugą nitkę. Najprędzej takiej pracy można nauczyć się w praktyce pod okiem nauczyciela. Widząc naocznie, jak to wygląda będzie dużo prościej posiąść sztukę robienia na drutach.

Oczywiście wyżej podany sposób dotyczy tylko podstawowego ściegu. Inaczej przebiega robienie ściegów, czyli wzorów. Ale to wymaga dłuższej nauki, choć bardzo skomplikowane też nie jest. Lecz najpierw trzeba nauczyć się najprostszego ściegu. A przed tym w ogóle trzymania drutów, aby nam nie wypadały z rąk. Jak i trzymania włóczki na palcach.

Czym są druty do robótek?

Druty takie, to cienkie pręty, które służą do przerabiania różnego rodzaju nici na wyroby dzianinowe. Każdy drut posiada główkę, która zabezpiecza, aby nitka nie zsuwała się z drutu. A z drugiej strony szpic, który ma za zadanie ułatwić nabieranie i przebieranie oczek. Druty do robótek ręcznych wykonywane są głównie ze stali i z aluminium. Ale zdarzają się także druty z plastyku, a nawet z drewna. Zwłaszcza drewna bambusowego. Druty takie są sprężyste i wytrzymałe.

wełna i druty

Druty do robótek ręcznych można kupić w trzech rodzajach. Pierwszy z nich, to druty długie. Posiadające długość około 35 centymetrów. Służą one do wykonywania wyrobów płaskich. Inaczej mówiąc są to zwykłe, standardowe druty. Drugi rodzaj, to druty okrągłe połączone z żyłką. Mogą też być druty rozdzielne, z których każdy posiada oddzielną żyłkę. Są też druty tak zwane pończosznicze.

W komplecie znajduje się pięć krótkich drutów, o długości około 20 centymetrów. Druty te z obuch stron zakończone są szpicami. Na takich drutach robi się wyroby okrągłe, jak na przykład rękawiczki, skarpetki, golfy, czapki. Podstawowe sploty, to ścieg gładki, który robimy systemem prawy i lewy. Ale można również wykonywać na drutach różne wzory, a nawet warkocze.

Na rynku istnieje wiele wyrobów rękodzielniczych wykonanych na drutach. Są to różnego rodzaju swetry, czapki, szaliki, rękawice, kapcie, skarpetki, spódnice, kamizelki, poncza, kominy, a nawet palta.

Robieniem na drutach zajmowali się ludzie od bardzo dawna. Odkąd nauczyli się że przeplatając nitkę przez nitkę można stworzyć jedną całość. Najstarsze wzmianki o robótkach ręcznych pochodzą z czasów starożytnych. Można było to zaobserwować chociażby w Starożytnym Egipcie. Z tamtego obszaru świata dzierganie dotarło do Europy. I tak od czternastego wieku pasja robienia na drutach zaczynała obiegać cały świat. Robiono na drutach już nie tylko w Europie, ale także w Azji i Ameryce. I tak obecnie ludzie na całym świecie potrafią robić na drutach.

W dwudziestym wieku rękodzieło to stało się bardzo modnym i nawet dochodowym zajęciem, gdyż zaistniała moda na wyroby dziergane na drutach i szydełku. Każdy kto potrafił chwytał za druty, by popróbować swoich sił.

szalik na drutach

Robienie na drutach może być także zajęciem terapeutycznym. Gdyż praca ta wycisza, uspokaja, a przy okazji daje dużo radości i podbudowuje. Gdy z kłębka włóczki uda się stworzyć coś ładnego i pożytecznego. I nie jest to tylko zajęcie dla osób starszych, choć zazwyczaj oni się tym zajmują. Lecz wielu ludzi z pośród młodego pokolenia coraz częściej zajmuje się robieniem na drutach lub szydełkowaniem. Wyroby swoje możne także wystawiać i sprzedawać na przykład na allegro lub na tablicy.

W dwudziestym pierwszym wieku dzierganie na drutach wraca do łask, Sztuka ta zaczyna przeżywać renesans, gdyż od kilku już lat modne jest to, co jest proste. W dobie przepychu i mnogości materiałów pragniemy wrócić do korzeni. Bo wówczas czujemy się lepiej, jest nam przytulniej i zdrowiej.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here