Dlaczego drewniaki są zdrowe

Zapewne każdy widział kiedyś lekarza albo pielęgniarkę w charakterystycznych chodakach na drewnianej podeszwie. Skąd wzięła się ich tak wielka popularność akurat w tej grupie zawodowej? Wyjaśniamy, na czym polegają prozdrowotne właściwości drewniaków.

Tradycyjny krój i doświadczenie wytwórców

Drewniaki to buty z bardzo długą historią – archeolodzy odkryli buty tego typu pochodzące z XIII wieku. Początkowo były to buty przeznaczone do pracy w polu – były niedrogie, a więc łatwo dostępne dla robotników, a przy tym, dzięki drewnianemu wierzchowi, chroniły palce przed urazami. Z czasem zaczęto je zdobić, i podobnie jak wiele innych sprawdzonych w praktyce elementów ubioru, stały się częścią niderlandzkiego stroju ludowego. To wieloletnie doświadczenie w wyrabianiu określonego rodzaju buta sprawiło, że dobrzy wytwórcy potrafili wyrabiać drewniaki o świetnych właściwościach prozdrowotnych, a przy tym pięknie wykonane.

Właściwości zdrowotne drewniaków

Na to, czy but pomaga dbać o stopy, wpływ ma kilka czynników. Najważniejszym jest dopasowanie obuwia do stopy – bez tego nawet najlepsza wkładka czy materiały będą bezwartościowe. Podobnie jak zabudowane buty, drewniaki nie mogą być ani za wielkie, ani za małe.

Duży wpływ na to, czy buty są zdrowe, ma wkładka – liczy się jej profil oraz materiał. Olcha, z której wykonane są drewniaki wchłania pot, a przy tym jest lekka i zapobiega rozwojowi bakterii. Z kolei guma, którą zwykle podbija się chodaki, tłumi hałas i amortyzuje wstrząsy. To wszystko sprawia, że chodaki wciąż są polecane przez ortopedów, a lekarze i pielęgniarki chętnie sięgają po takie buty. Ich niewątpliwą zaletą jest cena – w granicach stu złotych można kupić solidnie wykonaną parę drewniaków.

Miejsc, w których można kupić takie chodaki, jest wiele – zarówno stacjonarnie, jak i online. Jednym z nich jest https://pantofelek-sklep.pl/pl/drewniaki, sklep poświęcony ogólnie obuwiu prozdrowotnemu. Warto zadbać o zdrowe stopy, póki jeszcze nie trzeba ich leczyć – później jest to znacznie trudniejsze.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here