Szukanie pracy za granicą krok po kroku

Szukanie pracy za granicą to trudny proces, ponieważ w Internecie można trafić na oferty nielegalne lub niskopłatne, których celem jest tylko wykorzystanie pracowników z Polski. Właśnie dlatego warto przygotować się do szukania zatrudnienia i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Krok 1: Przygotowanie CV, określenie swoich oczekiwań i potrzeb

Każdy, kto decyduje się na poszukiwanie pracy za granicę, powinien dokładnie określić swoje oczekiwania i potrzeby. Ważne jest ustalenie, w którym kraju kandydat chce znaleźć pracę, jakie ma być to zajęcie oraz jakich oczekuje warunków w zakresie zakwaterowania i wyżywienia. Niektórzy pracodawcy oferują darmowe zakwaterowanie i wyżywienie, a także dojazd do miejsca pracy, jednak skutkuje to niższymi zarobkami. Jeszcze inni pracodawcy dają tylko pracę, a kandydat samodzielnie musi znaleźć sobie mieszkanie lub pokój. Szczególne znaczenie ma dokładne przygotowanie CV, najlepiej w języku, który jest wymagany w danym kraju. Można również stworzyć życiorys w dwóch językach, np. w przypadku wyjazdu do Holandii nie tylko po holendersku, lecz także po angielsku.

Krok 2: Kontakt z agencją pośrednictwa pracy lub samodzielne szukanie ofert

Warto pamiętać o tym, że praca za granicą ma nieco inną specyfikę niż w Polsce. W poszczególnych krajach panują nieco inne zasady dotyczące zatrudnienia, wypłacania wynagrodzeń, urlopów, rodzajów zawieranych umów. Niestety niektórzy pracodawcy oferują nielegalne zatrudnienie lub zmuszają pracowników do bezpłatnych nadgodzin. Właśnie dlatego, zamiast poszukiwać pracy samodzielnie, lepiej zdecydować się na współpracę z agencją pośrednictwa. Taka agencja gwarantuje bezpieczne warunki pracy, dodatkowo często oferuje przejazd i zakwaterowanie. Dzięki temu na miejscu pracownik jest bezpieczny i ma pewność w kwestii tego, co zawiera umowa oraz w jaki sposób mają wyglądać jego obowiązki i przywileje. Rzetelna agencja pracy to gwarancja bezpieczeństwa i stabilności. Jeśli pojawią się jakieś problemy, pracownicy agencji pomogą i wskażą odpowiednie rozwiązania. 

Krok 3: Wybór najlepszej oferty pracy i podpisanie umowy

Ostatnim krokiem przed wyjazdem jest wybór najlepszej dostępnej oferty i podpisanie umowy. Trzeba pamiętać, że umowy są często pisane w innym języku niż polski, dlatego warto taki dokument przetłumaczyć, aby wiedzieć, co dokładnie się w nim znajduje. W przypadku agencji pracy nie ma takiego problemu, ponieważ jej pracownicy zajmują się tym, aby umowa była korzystna dla pracownika. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, gdyż w przypadku współpracy z polską agencją pracownik podpisuje umowę o pracę lub umowę zlecenie i pozostaje cały czas w ramach polskiego Kodeksu Pracy. Wszystkie dokumenty są w języku polskim, dlatego nie ma obaw co do rzetelności przyszłego pracodawcy. Po podpisaniu umowy należy tylko spakować się i przygotować do podróży za granicę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here