Podkłady pod panele

Panele podłogowe zyskują coraz większe grono sympatyków. Mają wspaniałe wzory, zachwycające kolory i można je układać samodzielnie. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, warto poznać kilka zasad, których warto się trzymać, by montaż przebiegł profesjonalnie i  bez komplikacji.

Układanie paneli – co trzeba wiedzieć?

Planujesz montaż paneli? Na placu boju oprócz wybranej serii nie może zabraknąć pewnych rzeczy, które znacznie ułatwią zadanie. Po pierwsze trzeba wyposażyć się w metrówkę lub inny przyrząd pomiarowy do pary z ołówkiem, dzięki którym będzie możliwe precyzyjne naniesienie wymiarów. Nie obejdzie się też bez przyrządu do cięcia. Piła lub gilotyna umożliwią sprawne docinanie poszczególnych paneli, co znacząco przyspieszy pracę. Niezbędne będą również podkłady pod panele, które pełnią niezwykle ważną rolę izolacyjną.

Dobrze jest pamiętać o prostych, a zarazem istotnych zasadach, dzięki którym panele będą położone w sposób prawidłowy oraz mniej narażone na ewentualne uszkodzenia. Pierwsza z zasad mówi, że warto wykonywać tę czynność prostopadle do okna, dzięki czemu łączenia desek nie będą widoczne. Zaleca się pracę od najdalej położonego obszaru w kierunku drzwi oraz tworzenie z kolejnych elementów tzw. zakładek. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko powstania nieestetycznych łączeń oraz zbyt krótkich fragmentów deski, co nie dość, że nie wygląda zbyt ładnie, to dodatkowo może prowadzić do rozszczelnienia się łączeń. W przypadku podłóg pływających konieczne jest pozostawianie dylatacji, czyli niewielkich przerw od ścian – na szczęście można to później ukryć pod listwami przypodłogowymi.

Panele – co powinno się pod nimi znaleźć?

Żeby posadzka była dobrze ułożona i służyła domownikom przez długie lata, nie można pominąć roli tego, co znajdzie się pod deskami. Podkłady pod panele pełnią ważne zadanie – zabezpieczają wylewki przed wilgocią, wyrównują niekończenie idealne powierzchnie oraz amortyzują. Nie tylko wilgoć, ale również zmienne temperatury mają wpływ na panele, dlatego dobrej jakości podkład bywa nieoceniony.

Podkłady pod panele występują w kilku formach. Najbardziej popularne są te rozwijane z rolki, jednak niezwykle wygodne w układaniu są okładziny te w postaci płyt z możliwością łączenia lub składane w tzw. harmonijkę. Znaczenie ma przede wszystkim grubość podkładu. Tam, gdzie zależy nam na doskonałym wytłumieniu dźwięku oraz jak najmniejszych stratach ciepła, warto sięgnąć po jak najgrubsze. Pozytywne opinie mają podkłady wykonane z mieszanki korka i gumy, dzięki czemu są świetnymi izolatorami i są niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here