jak wytępić mrówki

Mrówki, choć są owadami bardzo pożytecznymi z wielu powodów, to jednak nie są zbyt mile widziane, gdy przebywają w pomieszczeniach domowych (a w szczególności upatrzyły sobie pomieszczenia kuchenne, spiżarnie czy piwnice).

Jeśli mrówki nie wchodzą do domu, a pozostają w ogrodzie (gdzie przede wszystkim skutecznie pomagają w walce z takimi szkodnikami jak mszyce) to nikomu w niczym nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie. Jeśli jednak przedostają się do domu powstaje pytanie – jak wytępić mrówki bez dużej szkody dla nich, aby powróciły z powrotem tam, gdzie powinny czyli do ogrodu?

Do domu najczęściej próbują przedostać się mrówki faraona, które co ciekawe nie są ”rdzennymi mieszkańcami” Polski, tylko na tereny raju dawno temu [przedostały się z miejsc o dość cieplejszym niż nasz klimacie. Popularne faraonki to owady bardzo niewielkich rozmiarów, dlatego też bez najmniejszych przeszkód są w stanie przedostać się do wnętrza budynku nawet prze mikroskopijne, a często niezauważalne dla człowieka szczeliny. Mrówki nie mają jakichkolwiek problemów to przystosowania się do warunków domowych, które bardzo szybko stają się dla nich środowiskiem naturalnym (im dłużej przebywają w domu tym częściej trudniejsze bez dużych szkód dla tych owadów jest ich pozbycie się).

Pozbycie się mrówek faraona z domu jest z znacznie łatwiejsze niż w bloku – wówczas do walki z nimi musza być zaangażowani w zasadzie wszyscy mieszańcy. Blok to bardzo specyficzne miejsce, samo wytępienie mrówek z własnego mieszkania wcale nie oznacza, że pozbyliśmy się problemu na stałe, często bywa wręcz odwrotnie i problem zażegnany zostaje nie dłużej niż na zaledwie kilka dni.

mrówka

Poza faraonkami w pomieszczeniach mieszkalnych można spotkać się także z innym typem mrówek – gmachówkami. Jeśli chodzi rozmiary, to są one bardzo podobne do faraonek, dlatego nawet niewielka szczelina im wystarczy, aby mogły przedostać się do wnętrza. To typ mrówek, dla którego naturalnym środowiskiem jest drzewo, dlatego też najczęściej wędrują właśnie do domów drewnianych (ten typ mrówek nie zagraża zatem w zasadzie w ogóle mieszkańcom blokowisk).

Dodatkowo często można się jeszcze spotkać z typami mrówek jak hutnice, darniowe, rudnice oraz amazonki. W przeciwieństwie do faraonek te wszystkie typy mrówek swoje gniazda budują poza domostwami. W mieszkaniu pojawiają się jedynie w celu znalezienia pożywienia, więc w zasadzie nie ma się co obawiać, że zostaną w nim na stałe. Co oczywiście nie oznacza, że nie należy z nimi walczyć, gdyż w domostwie będą pojawiały się codziennie poszukując pożywienia.

Znane porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż potem leczyć. Dlatego warto zawczasu podjąć odpowiednie działania, które znacząco mogą obniżyć prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się mrówek w naszym domu. W tym celu należy przede wszystkim bardzo dokładnie zabezpieczyć, jeśli to oczywiście możliwe, wszystkie miejsca, przez które mrówki mogłyby się przedostać do domu.

Jeśli chodzi o obecność mrówek w mieszaniu, to nie bez znaczenia w tym przypadku jest również sposób przechowywania żywności. Idealne rozwiązanie to zakup pojemników próżniowych, przeznaczonych do przechowywania żywności. Dzięki temu z całą pewnością mówki nie przyjdą do nas w poszukiwaniu pożywienia, gdyż będzie ono po prostu dla nich nie dostępne.

wytępić mrówki

Warto wiedzieć, że istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się mrówek z domu, nie wymagających wykorzystania do tego celu szkodliwych środków chemicznych. Domowe sposoby nie zabijają mrówek, a jedynie skutecznie zniechęcają je do przebywania w naszym domu. Mrówki to bardzo pożyteczne stworzenia, jeśli przebywają w ogrodzie, dlatego nie warto ich definitywnie niszczyć, a jedynie odpowiednio odstraszyć.

Jednym ze sposobów na odstraszenie mrówek (choć może być on także nie do końca przyjemny dla domowników) jest posmarowanie octem bądź sokiem z cytryny wszystkich miejsc, w których mrówki były widziane. Alternatywą dla cytryny czy octu w tym przypadku może być też wazelina. Mrówki nie przepadają za wonią proszku do pieczenia, soli, pieprzu oraz cynamonu, dlatego też z pewnością będą unikały wszystkich tych miejsc, w których nawet w niewielkiej ilości będą rozsypane te przyprawy.

Pomocna może być również obecność wielu ziół w domu, umieszczonych w szczególności jak najbliżej miejsc wędrówek owadów. Mięta, liście pomidora, lawenda, majeranek to ogromni wrogowie tych owadów. Mrówki z całą pewnością będą unikały wszystkich tych miejsc, w których będą narażone na zetniecie się choćby w niewielkim stopniu z tymi ziołami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here