jak wysłać list polecony

Dziś wysyłamy o wiele mniej listów, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wiąże się to z tym, że możemy wysłać taki list na przykład faksem, albo mailowo – szybciej i bez wychodzenia z domu. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy zmuszeni jesteśmy wysłać jakiś ważny dokument, jakim jest pit, czy pozew. Wtedy koniecznością jest, abyśmy wysłali taką przesyłką poleconą. Jeżeli nie wiemy, jak wysłać list polecony, możemy wejść na stronę poczty polskiej i tam przeczytać informacje, które nas interesują, bo na pewno takowe znajdziemy, Ogólnie wysłanie listu poleconego trudne nie jest, ale wiąże się to z wyprawą na pocztę.

Należy zacząć od tego, że na kopercie musi być umieszczony adres zarówno nasz, jak i odbiorcy. Nasze dane adresowe piszemy w prawym dolnym rogu, a osoby, czy instytucji, do której wysyłamy umieszczamy w lewym górnym. Adres musi być napisany bardzo wyraźnie, najlepiej drukowanymi literami. Musimy jeszcze sprawdzić przed wysyłką listu, czy wszystkie dane są prawidłowe. Jeśli już mamy przygotowaną kopertę z listem, udajemy się na pocztę i tam musimy wziąć druczek potwierdzenia nadania.

list polecony

Jeżeli nie widzimy go nigdzie, poprośmy panią w okienku, aby nam taki druczek dała. Ogólnie takie druki są ogólnodostępne w urzędzie pocztowym. Najlepiej potwierdzenie nadania wypełnić gdzieś z boku, abyśmy mogli na spokojnie uzupełnić cały druk. Przede wszystkim wpisujemy dane nadawcy, czyli nasze. Podobnie jak w przypadku opisu na kopercie, tu również należy pisać czytelnie i wyraźnie. co prawda to potwierdzenie jest dla nas, ale Pani wprowadzając te dane do systemu musi mieć je bardzo wyraźne.

Jeżeli coś przekręcimy, czyli przykładowo wpiszemy siódemki zamiast dziewiątki, to wtedy możemy otrzymać zwrot przesyłki, a powodem będzie nieznany adresat. Tak więc uważajmy i sprawdźmy dwa razy, zanim oddamy list do wysłania. A jak wypełniamy potwierdzenie? Nie jest to wcale takie trudne, a jak mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy zapytać. Jak wpiszemy już nasze dane, pod spodem uzupełniamy dane adresata.

Jak już je wpisaliśmy, możemy poprosić o potwierdzenie doręczenia przesyłki, bądź jego zwrotu. W tym wypadku zaznaczamy odpowiednie okienko i wpisujemy swój numer telefonu, jeżeli chcemy aby ta informacja została przekazana SMS-em, bądź maila w przypadku przesłania informacji drogą elektroniczną. Możemy też zaznaczyć, czy chcemy, aby nasza przesyłka była priorytetowa. Może to ewentualnie przyspieszyć otrzymanie listu przez adresata, ale nie zawsze tak się dzieje, a zapłacimy więcej, więc uważam, że nie warto tego zaznaczać i wysłać list zwykłym poleconym.

Jeśli zdarza się, że wysyłamy coś większego, na przykład dokumenty i wtedy nasza przesyłka ma większy gabaryt, to również jest taka opcja oznaczenia, ale to już robi Pani, która pomoże nam wysłać list. Czasem trzeba zważyć nasz list i jeśli jest cięższy, niż ten standardowy, będziemy musieli zapłacić więcej. I to właściwie wszystko, co musimy zrobić, żeby wysłać list polecony. Kiedy już mamy wszystkie napisane informacje na potwierdzeniu, oddajemy go wraz z naszym listem i za chwilę otrzymujemy zwrot potwierdzenia wraz z numerem listu, ceną i podpisem pracownicy poczty.

list

Jeżeli chodzi o cenę listu, jeśli jest ona standardowy, to zapłacimy tyle, co za zwykły polecony. Jak mamy dość dużo kartek, czy cięższych rzeczy, no to wiadomo, że zapłacimy trochę więcej, dodatkowo im większy gabaryt, tym większa kwota za wysyłkę, no ale z tym musimy się liczyć, bo wiadomo, że nie ma tych samych cen za wszystkie listy. Na odwrocie potwierdzenia jest kilka cennych informacji, które warto przeczytać, są również numery telefonów na infolinię, z których możemy skorzystać, jak mamy jakieś pytania, bądź wątpliwości.

Bardzo ważne jest, aby tego druku nie zgubić, bo w przypadku, kiedy okaże się, że po kilku dniach adresat nie otrzymał jeszcze listu, ciężko nam będzie sprawdzić, na jakim etapie dostarczania jest. Taka standardowa przesyłka polecona dociera do odbiorcy zazwyczaj do 3 dni dni od daty nadania. Bywa, że z jakiś powodów może iść dłużej, ale to są sporadyczne przypadki.

Dziś na szczęście możemy sprawdzić status nadanej przesyłki, wchodząc na stronę internetowej poczty polskiej i tam w ikonkę śledzenie przesyłek wpisać jej cały numer nadany przez pocztę. Dlatego tak istotne jest, aby nie wyrzucać tego potwierdzenia. Dodatkowo, jeżeli ktoś nam będzie zarzucał, że nie wysłaliśmy do niego listu, na który tak czeka, to zawsze możemy pokazać, czy przesłać SMS-em potwierdzenie, aby mógł sobie sprawdzić i przekonać, że mówimy prawdę.

[Głosów:18    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here