jak wyczyścić laptopa

Żyjemy w czasach, gdy w większości z domów na świecie znajduje się komputer. Urządzenie multimedialne, które zyskało popularność u przeciętnych zjadaczy chleba jakieś dwadzieścia pięć lat temu. Na początku były to duże, ciężkie i bardzo powolne maszyny które ledwo radziły sobie z wykonywaniem najprostszych operacji czy wyświetlaniem skomplikowanej grafiki w grach. Jednak rozwój technologiczny to coś w czym ludzie są znakomici. Potrafimy wprowadzać ulepszenia do sprzętu czy oprogramowania niemalże każdego miesiąca.

Stąd po prawie dwudziestu latach mamy do czynienia z potężnymi komputerami, obsługującymi po kilka monitorów na raz, odtwarzających filmy w wielkich formatach typu ultra high definition 4k, przy których potrzebna jest niewyobrażalna moc obliczeniowa. Z biegiem lat wszystko ulega także procesowi miniaturyzacji. Dobrym przykładem są telefony komórkowe, gdzie te obecne wielkością przypominają te sprzed dwudziestu lat, natomiast ich możliwości można porównać z mocą obliczeniową tabletów, komputerów i innych multimediów.

Małe procesory i układy wytwarzają ogromne temperatury, więc i cały sprzęt musi być zoptymalizowany pod kątem chłodzenia i odprowadzania nadmiaru gorącego powietrza. W telefonach ograniczana jest prędkość procesorów, a ich pełna moc jest czasami tylko podawana na ułamki sekund. Telefon to szczelnie zamknięta konstrukcja, gdzie łatwo o przegrzanie. Inaczej wygląda sprawa w przypadku komputerów stacjonarnych i przenośnych.

Jak wyczyścić laptopa?

Sprawa jest banalnie prosta. Nie potrzeba go od razu oddawać do serwisu, gdyż do konserwacji wystarczą podstawowe narzędzia i chemia. Każdy sobie z tym poradzi. Zacznijmy od samego początku. Obudowa laptopa najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego, które można wyczyścić po prostu wilgotną szmatką i następnie wycierając do sucha. Kolejna sprawa to przetarcie wyświetlacza – tutaj warto posłużyć się specjalnymi preparatami do ekranów LCD, które zapobiegają powstawaniu smug, a ekran będzie czysty i przejrzysty.

laptop

Nie myjmy tego wodą, bo łatwo o to aby gdzieś dostała się wilgoć, a wtedy nietrudno i zwarcie. Jeśli chodzi o klawiaturę, to musimy wykonać kilka kroków. Warto z grubsza wytrząsnąć zalegający brud, a to co nie chce wypaść możemy wydmuchać sprężonym powietrzem w puszce – łatwo dostępne w dużych sklepach z elektroniką. Gdy już większe elementy powypadają, trzeba dokładnie odtłuścić i powycierać klawisze i okolice gdzie trzymamy dłonie. Musimy pamiętać, że to właśnie na klawiaturze znajduje się najwięcej bakterii i innych drobnoustrojów – higiena przede wszystkim.

Mając laptopa wyczyszczonego z wierzchu, zajmijmy się czymś bardziej skomplikowanym. Po odwróceniu go do góry nogami, na spodzie będzie znajdować się najczęściej jedna pokrywa przykręcana na kilka małych śrubek. Po odkręceniu ich ukaże się nam wnętrze laptopa, gdzie możemy dokonać dalszych kroków w postaci wydmuchania kurzu z kratek wentylacyjnych czy z wentylatora.

Ten zabieg pomoże zdecydowanie zmniejszyć temperaturę naszego sprzętu co będzie skutkować poprawą jego szybkości działania. Warto także przetrzeć delikatnie wilgotną ściereczką łopatki wentylatora i inne lepiej dostępne plastikowe elementy.

Dodatkowo, jeśli zależy nam na zrobieniu wszystko prawie jak w serwisie, możemy pokusić się o pozdejmowanie radiatorów, które są na większych układach scalonych takich jak procesor czy układ graficzny. Musimy być bardzo ostrożni, gdyż te konkretne podzespoły są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

laptop i kawa

Radiator i górę układów czyścimy i delikatnie polerujemy tak, by powierzchnia była jak najbardziej gładka i ich miejsce styku było jak największe. Ostatnim krokiem musi być nałożenie cienkiej warstwy specjalnej pasty termoprzewodzącej, która ma za zadanie pomóc w odprowadzaniu wysokich temperatur, które wydmuchiwane są następnie poprzez wiatraczek.

Jak widać sama procedura nie jest bardzo skomplikowana

Musimy mieć minimalne zdolności manualne, posiadać śrubokręt, sprężone powietrze w puszce i pastę termoprzewodzącą – a wszystko to dostaniemy w pierwszym lepszym markecie. Czyszczenie laptopa powinno odbywać się raz na jakiś czas, chyba, że mieszkamy w domu, w którym gromadzi się dużo kurzu. Warto dbać o komputer, aby posłużył długo i bezproblemowo.

Każdorazowe przegrzanie sprzętu to zmniejszenie jego żywotności, a nie chcemy przecież pewnego dnia zdziwić się, gdy wciśniemy przycisk od włączania i będzie cisza. Na dysku mogą być ważne dane czy zdjęcia, szkoda by było je stracić. Koszt odzyskiwania danych może być bardzo wysoki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here