tankuje paliwo

Spuszczanie paliwa z baku nie jest czynnością, którą użytkownicy pojazdów wykonują często, niekiedy jednak jest to konieczność. Zatankowanie złego paliwa do baku, chęć wymiany baku, czy choćby jego wyczyszczenia, to tylko kilka z wielu powodów konieczności spuszczenia paliwa z baku. Jak to zrobić?

Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, musimy pamiętać o przygotowaniu kanistra o pojemności odpowiadającej ilości paliwa w zbiorniku naszego pojazdu, oraz wężyków, którymi paliwo do kanistra będzie spływać. Warto pamiętać, że paliwo to płyn łatwopalny i toksyczny. Nie należy spuszczać paliwa blisko otwartych źródeł ognia lub przedmiotów, które są bardzo gorące bowiem nawet opary paliwa, mogą się po prostu zapalić, powodując trudny do ugaszenia pożar.

Sposób spuszczania paliwa z baku zależy od naszej decyzji, ale i od rodzaju pojazdu. Najprościej spuszcza się paliwo w motocyklach i motorowerach – najczęściej wystarczy odpięcie wężyka prowadzącego ze zbiornika paliwa do gaźnika i paliwo będzie samo lecieć. Inna sytuacja jest w samochodach. Tu sposób spuszczania paliwa zależny jest od wielu czynników.

W przypadku pojazdów o prostej konstrukcji, sposób spuszczania paliwa może być podobny do tego, w jaki spuszczamy paliwo w motocyklu. Wystarczy znaleźć odpowiedni wężyk, którym wypływa paliwo ze zbiornika, odłączyć go, podłączyć inny wężyk i drugi jego koniec włożyć do kanistra. Paliwo samo będzie zlatywać, nie można jednak zapominać, że w ten sposób możemy spuścić tylko określoną ilość paliwa – na dnie zbiornika może pozostać go jeszcze sporo.

paliwo

Pompka do spuszczania paliwa

Jeśli chcemy szybciej i łatwiej spuścić paliwo ze zbiornika, warto za niewielkie pieniądze kupić pompkę do spuszczania paliwa. Można ją nabyć w sieci Internet oraz w wielu sklepach motoryzacyjnych. Taka pompka to proste urządzenie, do napędu którego wykorzystuje się wiertarkę. Samo podłączenie urządzenia również nie jest trudne, można zrobić to na dwa sposoby:

1.

Odpinamy ze zbiornika paliwa wężyk, którym jest ono doprowadzane do silnika, zakładamy inny wężyk, który podłączamy do pompki, kolejny zaś podłączamy z pompki do kanistra.

2.

Zakładamy jeden wężyk po jednej stronie pompki, drugi zaś po drugiej. Pierwszy wężyk wkładamy do zbiornika paliwa przez otwór wlewu paliwa, drugi zaś wkładamy do kanistra.

Po takim przygotowaniu po prostu uruchamiamy wiertarkę, obserwując proces spuszczania paliwa i pilnując, by w jego trakcie nie dochodziło do wycieków tej niebezpiecznej substancji.

Istniej jeszcze inny sposób spuszczania paliwa, opierający się na prawach fizyki. Należy włożyć wężyk do zbiornika paliwa i szybkim ruchem wyciągnąć z niego powietrze. Można to zrobić po prostu ustami, ale istnieje spore ryzyko napicia się paliwa, dlatego lepiej użyć innych metod – choćby dużej strzykawki. Warto jednak pamiętać o jednym – ten sposób spuszczania paliwa jest dość czasochłonny, paliwo będzie bowiem spływać bardzo wolno. Prędkość spływania paliwa można przyśpieszyć, używając do spuszczania paliwa wężyka o w miarę grubej średnicy.

Odpowiedzi na pytanie jak spuścić paliwo z baku jest niemało, nie należy jednak zapominać, że są sytuacje, gdy spuszczenie paliwa z baku może nie rozwiązywać problemu. Tak się dzieje choćby w sytuacji zatankowania złego paliwa i próby odpalania pojazdu

Jeśli podejmiemy się próby odpalenia pojazdu, złe paliwo dostanie się do całego układu paliwowego i oprócz usunięcia go z baku, będzie trzeba usunąć je także z wężyków paliwowych, filtrów paliwa i innych elementów. Taka naprawa może być dość skomplikowana i nie warto przeprowadzać jej samodzielnie, o wiele lepiej oddać pojazd do dobrego mechanika.

jak spuścić paliwo z baku

Podsumowując

Proces spuszczania paliwa ze zbiornika pojazdu w większości przypadków jest banalnie prosty i można podjąć się go we własnym zakresie. Mechanik samochodowy do takich prac nie musi być potrzebny, spuścić paliwo może nawet amator, jeśli więc mamy potrzebę spuszczenia paliwa ze zbiornika i nie musimy usuwać go również z innych elementów układu paliwowego naszego pojazdu, śmiało możemy podjąć się tego sami.. Wskazany jest zakup pompki do spuszczania paliwa nie jest to jednak warunek.

Bez pompki również można poprawnie wykonać tą pracę. Warto także pamiętać o jednym – w samochodzie po ponownym napełnieniu zbiornika paliwem, należy kilkakrotnie uruchomić zapłon, bez odpalania samochodu, by pompa paliwa przepchnęła je w układ paliwowy pojazdu. W przypadku pojazdów zasilanych olejem napędowym po ponownym napełnieniu zbiornika paliwa, może zaistnieć konieczność odpowietrzenia układu paliwowego.

[Głosów:69    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here