jak przygotować się do porodu

Macierzyństwo to wspaniały czas w życiu każdej kobiety. Zanim jednak zostanie się matką, ma się wiele wątpliwości dotyczących nie tylko samej ciąży, ale i porodu oraz wychowania dziecka lub dzieci. Mimo że ciąża to wyjątkowy okres, to nie ulega wątpliwości, że jest także dość stresujący, zwłaszcza gdy oczekuje się narodzin swojego pierwszego dziecka. Każda kobieta inaczej przechodzi ten czas. Wiele zależy także od tego, czy ma ona kogoś do pomocy, na przykład partnera lub najbliższą rodzinę, czy jest samotna.

Jeśli nie ma wsparcia w bliskich, to siłą rzeczy wszystko wydaje się bardziej skomplikowane niż wówczas, gdy odczuwa się wsparcie, chociażby psychiczne. Niezwykle ważny jest także dobór lekarza prowadzącego. Wiele od niego zależy. Powinien przede wszystkim cechować się doświadczeniem, ale w niektórych przypadkach to nie ono jest najważniejsze.

Ważne jest także podejście do pacjentki, a także umiejętność rozmowy i w niektórych sytuacjach, które tego wymagają podtrzymywanie na duchu. Nie od dziś wiadomo, że kobiety w ciąży mają zmienne nastroje. Zarówno lekarz, jak i najbliżsi powinni zatem uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i w razie konieczności starać się wesprzeć ciężarną.

Nie zawsze trzeba wybierać lekarza, do którego idzie po raz pierwszy

Zawsze można zmienić ginekologa i warto wiedzieć o takim możliwości. Niektórzy wybierają takich, którzy w późniejszym czasie będą przy porodzie. Wręcz starają się skrupulatnie zaplanować to wydarzenie, bo jest jednym z ważniejszych w ich życiu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze takie planowanie ma rację bytu i się udaje. Nigdy bowiem nie wiadomo, jak w późniejszych etapach przebiegnie ciąża, a także, czy będzie się rodzić planowo, czy też nie. Ważne jest także to, czy dziecko przyjdzie na świat siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie.

noworodek i mama

To drugie wymaga szczególnego planowania. Lekarz powinien wobec tego powiedzieć, jak przygotować się do porodu, żeby pacjentka była jak najmniej zestresowana. Jest to operacja, w związku z tym należy zrobić odpowiednie badania, a także poinformować lekarza prowadzącego o istotnych faktach, takich jak na przykład przyjmowane leki. Tylko w ten sposób, a więc będąc szczerym z lekarzem, można zagwarantować sobie, że wszystko przebiegnie, jak należy.

Jednym z ważniejszych wyborów, jest decyzja dotycząca szpitala, w którym odbędzie się poród. Tę kwestię także większość rodzin planuje z wyprzedzeniem. Powinien znajdować się w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania. Taki wybór znacznie zmniejsza stres związany z ewentualnością niezdążenia do szpitala, gdy już zajdzie taka konieczność. Trzeba pamiętać także o tym, że ilość miejsc, jakie są dostępne, także jest ograniczona. Dlatego też coraz więcej matek decyduje się na prywatną opiekę medyczną, bo chcą w ten sposób zapewnić dobrą opiekę zarówno sobie, jak i dziecku.

Pobyt w prywatnym szpitalu nie jest tani, ale ma się pewnego rodzaju komfort, na który nie zawsze można liczyć, gdy ktoś decyduje się na państwową służbę zdrowia, a także skorzystanie z jej usług. Żeby nie stresować się, gdy nadejdzie termin rozwiązania, to konieczne jest zaplanowanie wszystkiego wcześniej. Niezbędne wydaje się zatem spakowanie torby albo niewielkiej walizki. Powinny się w niej znaleźć wszelkie niezbędne akcesoria, a także ubrania, które są przydatne zarówno matce, jak i dziecku, które pojawi się na świecie.

To, co należy zabrać ze sobą, w dużej mierze zależy od szpitala, do którego się idzie. Większość placówek ma swoje wytyczne, które można znaleźć na stronach internetowych, a także bezpośrednio w izbie przyjęć, jeśli ktoś ma taką potrzebę i chce być dobrze przygotowany do tego wydarzenia. Na pewno konieczne jest zabranie ze sobą koszul nocnych. Powinny być rozpinane, bo zapewniają komfort, który jest niezwykle ważny na każdym etapie porodu, a także po nim.

przygotowanie się do porodu

Trzeba także zabrać ciuchy dla małego dziecka. Niezbędne wydają się zatem kaftaniki, które powinny być uszyte z czystej bawełny. A to dlatego, że przepuszcza ona powietrze i nie sprawia, że dziecko się poci lub się przegrzewa. Na pewno nie wystarczy tylko jeden kaftanik, więc od razu lepiej zabrać ze sobą kilka.

Przydadzą się także pieluchy oraz oliwki lub ciekła parafina, którą trzeba będzie nacierać skórę noworodka, bo w pierwszych dniach, a nawet tygodniach, na pewno będzie się łuszczyć. Będąc tak zaopatrzonym, można udać się do szpitala ze świadomością, że wszystkiego się dopilnowało i absolutnie każda kwestia jest dopięta na przysłowiowy ostatni guzik.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here