jak powstrzymać wymiotowanie

Każdego człowieka spotyka to wiele razy w ciągu życia. Co jakiś czas w wyniku choroby dopadają nas mdłości oraz wymioty. Jest bardzo nieprzyjemny stan, z którym chcemy jak najszybciej sobie poradzić. Z jednej strony w wielu sytuacjach wymioty są czymś czego nie można powstrzymać, ponieważ tylko w ten sposób organizm jest w stanie w najszybszy i najbardziej efektywny dla siebie sposób pozbyć się z żołądka substancji, która z jakiegoś powodu stanowi zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia.

W niektórych sytuacjach sprowokowanie wymiotów jest wręcz pierwszym i najważniejszym sposobem na to, aby udzielić sobie lub komuś pierwszej pomocy, kiedy istnieje podejrzenie spożycia substancji szkodliwej lub toksycznej. Kiedy jednak wymioty nie są spowodowane dostaniem się do organizmu trucizny, to zazwyczaj nie ma przeciwwskazań, aby nad nimi zapanować i dążyć do ich wyeliminowania.

Jedną z głównych przyczyn, która stoi za tym, aby złagodzić mdłości oraz wymioty jest to, że jeśli sytuacja znacznie się wydłuża, może doprowadzić do odwodnienia i dużych niedoborów pokarmowych. Poza tym nie można zapominać, że treść żołądkowa ma odczyn kwaśny. Z tego też powodu może podrażniać przełyk a w skrajnych sytuacjach doprowadzić nawet do owrzodzeń.

Istnieje wiele różnych sposobów na to jak powstrzymać wymiotowanie

Jeśli u źródła przyczyny wymiotów nie leży żaden czynnik bezpośrednio zagrażający życiu lub zdrowiu, można kurację rozpocząć od domowych sposobów. Zazwyczaj ich celem jest złagodzenie objawów i dolegliwości, jakie odczuwa chory oraz mają zapobiec odwodnieniu. Jednym ze sposobów stosowany od wielu pokoleń jest picie naparów z rumianku oraz imbiru. Mają one silne właściwości przeciwwymiotne, łagodzą mdłości oraz wpływają łagodząco na cały układ pokarmowy.

Imbir można stosować zarówno świeży jak i suszony. Jeśli chodzi o rumianek to warto zadbać o to, by zastosować wysokiej jakości zioło. Chodzi o to, by herbata rumiankowa zrobiona została z kwiatów tej rośliny. Ma wtedy bardzo delikatny słomkowy kolor i łagodny smak oraz najwięcej zdrowotnych właściwości. Niestety tańsze herbaty kupowane w sklepach i przygotowane w formie saszetek, często składają się w dużej mierze z liści i łodyżek.

wymiotowanie

Napary takie najlepiej stosować bez żadnych dodatków, ale jeśli chory nie jest w stanie znieść ich smaku, można dla złagodzenia dodać odrobinę miodu. Warto także mieć na uwadze, aby płyny nie były ani za gorące ani za zimne. Najlepsza będzie temperatura najbardziej zbliżona do temperatury ciała albo pokojowa. Poza tym należy popijać często ale bardzo małymi łykami, po to, by nie obciążać żołądka.

Jeśli chodzi o jedzenie to pierwszego dnia można spokojnie zrezygnować z posiłków, jeśli chory nie czuje potrzeby jedzenia. W kolejnych dniach należy rozpocząć żywienie od bardzo małych porcji i potraw lekkostrawnych. Odpadają więc wszelkiego rodzaju tłuste potrawy, gotowe kiełbasy i wędliny. Najlepiej jest postawić na warzywa gotowane na parze, gotowany biały ryż, delikatny rosół drobiowy lub z królika.

Potrawy mogą być podawane w formie musów, po to, aby ograniczyć konieczność trawienia dużych kęsów. Można podać suchą bułkę pszenną bez żadnych dodatków. Dobrym pomysłem na posiłek może być także budyń lub kisiel. Należy zrezygnować z produktów pełnoziarnistych. O ile na co dzień są składnikiem zdrowej diety, o tyle w czasie problemów żołądkowych wymiotów mogą dodatkowo obciążać żołądek i cały układ pokarmowy.

Niezwykle istotne jest to, aby zadbać o komfort chorego

W tym czasie nie powinien się przemęczać, wskazana jest pozycja półleżąca. Pomieszczenie, w którym przebywa powinno być dobrze przewietrzone. Wymiotom towarzyszą także dreszcze, nadmierna potliwość, uderzenia gorąca. Można te objawy złagodzić stosując chłodne okłady na kark.

ból brzucha

Jeśli mimo stosowania diety lekkostrawnej i nawadniania stan chorego nie ulega poprawie w ciągu dwóch dni, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Konieczne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego lub zastosowanie płynów izotonicznych w celu poprawy równowagi wodno-elektrolitowej. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać uzupełnienie płynów w formie dożylnej. Może się to odbyć w warunkach domowych z pomocą pielęgniarki albo konieczny będzie pobyt w szpitalu.

W przypadku dzieci wymioty mogą być bardziej groźne niż dla dorosłych i szybciej mogą prowadzić do odwodnienia i poważnych konsekwencji, dlatego należy działać jak najszybciej i stale monitorować samopoczucie i stan chorego, aby w razie konieczności jak najszybciej wezwać pomoc specjalisty.

[Głosów:7    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here