Czy astygmatyzm można wyleczyć

Astygmatyzm jest jedną z wad wzroku, które dotykają największej liczby ludzi na całym świecie. Najczęściej występuje razem z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, co przez lata powodowało problemy z korygowaniem tej wady inaczej niż przy użyciu szkieł optycznych w okularach. Obecnie jednak osoby z astygmatyzmem z łatwością dopasują soczewki kontaktowe, np. produkowane przez markę Acuvue, pozwalające im na wyraźne widzenie.

Powody występowania astygmatyzmu

Astygmatyzm powoduje postrzegania otoczenia jakby rozmazanego. Może być to spowodowane załamywaniem się światła w kilku punktach soczewki zamiast w jednym, co najczęściej jest efektem nieprawidłowego kształtu rogówki. Zamiast okrągłej rogówki, u osób z astygmatyzmem ma ona kształt lekko spłaszczonej piłki, przypominającej nieco tę używaną w grze w rugby. Najczęściej jest to indywidualne uwarunkowanie genetyczne, choć zdarzają się osoby, u których kształt rogówki ulega zniekształceniu na skutek urazu mechanicznego. Bardzo rzadko występuje również tzw. astygmatyzm soczewkowy, powodujący niewyraźne widzenie na skutek nieprawidłowego kształtu soczewki – czytaj więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

Czy astygmatyzm można wyleczyć?

Po wykryciu astygmatyzmu należy przede wszystkim zadbać o właściwe skorygowanie tej wady wzroku. Przez wiele lat osoby z astygmatyzmem były zmuszone do używania szkieł cylindrycznych, stosowanych w okularach optycznych. Obecnie m.in. marka Acuvue pozwala na wygodne skorygowanie astygmatyzmu miękkimi soczewkami kontaktowymi, wykonanymi z hydrożelowego materiału, przylegającego idealnie do powierzchni oka, a jednocześnie przepuszczającymi tlen. Wykorzystując system ASD 2, soczewki kontaktowe Acuvue są precyzyjnie ustawiane na powierzchni oka przy każdym mrugnięciu, zapewniając pełen komfort widzenia, nawet jeśli dużo czasu spędzamy przed monitorem komputera czy w pomieszczeniu, gdzie działa klimatyzacja.

Współczesna technologia pozwala również na leczenie wady astygmatyzmu, przy użyciu lasera. Laserowa korekcja wzroku to operacja, której mogą poddać się osoby z astygmatyzmem do ok. 6 dioptrii, ok. -13 dioptrii krótkowzroczności i ok. +6 dioptrii nadwzroczności. Zabiegi są zupełnie bezbolesne, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, a po 2-3 godzinach spędzonych w ośrodkach zajmujących się takimi operacjami pacjenci wracają do normalnego trybu życia. W każdym przypadku niezbędna jest jednak indywidualna konsultacja i ocena specjalisty, czy dana wada wzroku, a także stan zdrowia pacjenta pozwalają na przeprowadzenie takiego zabiegu.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here