Budowa ogrodzenia

0
1426

Istnieją kraje, w których rzadkością są ogrodzenia. Jeżeli są, to zazwyczaj ogradzają wybiegi dla zwierząt. Lecz w naszym kraju podobnie, jak też w wielu innych krajach ogrodzenia są od dawien dawna bardzo popularne. Choć na przestrzeni dziesięcioleci zmieniały się bardzo pod względem użytego materiału. My Polacy lubimy ogradzać swoją własność. Ogrodzenie to bardzo ważna rzecz zwłaszcza, gdy dotyczy posesji, na której mieszkamy. Albo, gdy dotyczy domu weselnego, czy domu agroturystycznego. Jak również wtedy, gdy na nieruchomości ziemskiej stoi bardzo ważny budynek, w którym mieści się ważny urząd. Lecz najczęściej ogradzamy miejsca, w których mieszkamy. Budowa ogrodzenia bardzo dużo mówi o właścicielu domu. Można powiedzieć, że jest wizytówką domu. Wystarczy obejrzeć ogrodzenie, aby mieć rozeznanie co do zamożności, gustu i dbałości gospodarza. Choć oczywiście nie jest to regułą, gdyż wielu zamożnych ludzi woli, aby ich ogrodzenie nie wyróżniało się na tle ogrodzeń sąsiadów. Lecz najczęściej lubimy, gdy ogrodzenie przykuwa uwagę przechodniów. Lubimy kraść ich spojrzenia pełne podziwu dla naszego ogrodzenia, jego wzoru, naszego pomysłu i wyobraźni, oraz dobrego gustu.

Jaki wybierzemy projekt ogrodzenia i materiał na ogrodzenie zależy od tego, jaka nieruchomość ma być ogradzana? Gdy będzie to działka budowlana, to najpewniej nie będziemy chcieli inwestować w drogi materiał i wybierzemy siatkę lub panele ogrodzeniowe. Zarówno jeden, jak i drugi materiał jest bardzo trwały na działania mechaniczne. Nie poddaje się też korozji, gdyż jest odporny na wszystkie warunki atmosferyczne.

Tanie sposoby na ogrodzenie działki

Z powodzeniem działkę budowlaną możemy ogrodzić siatką lub panelami ogrodzeniowymi. A ogrodzenie działki, na której trwa budowa jest konieczne. Jest ono zabezpieczeniem przed nieszczęśliwym wypadkiem w przypadku, gdyby na naszą własność wtargnął ktoś obcy. A ktoś taki zawsze może się zdarzyć, jak na przykład dzieci chcące się pobawić na budowie lub osoby bezdomne chcące się schronić. Ponadto zawsze na działkę budowlaną mogą trafić rabusie chcący coś ukraść. Wejść mogą również bezpańskie zwierzęta, które nabrudzą i czasem trudno ich wygonić. Ludzie ogradzają również swoje działki weekendowe dlatego, aby nikt nie proszony tam nie wszedł. Ogradzają ogrody warzywne i sady. Do wyżej wymienionych typów własności zawsze używają najtańszego materiału ogrodzeniowego. Ponadto materiał taki, jak siatka, czy panele ogrodzeniowe stawia się łatwo i szybko. Gdy są już niepotrzebne zawsze można ogrodzenie rozebrać bez uszkodzenia materiału.

Ogrodzenie z kamienia

Pięknie i dostojnie wyglądają ogrodzenia z kamienia. Lecz ogrodzenie takie nie pasuje do każdej budowli. Najbardziej pasuje do projektu domu w formie pałacyku. Lecz ogrodzenie z kamienia nie musi tworzyć całego ogrodzenia posesji. Kamień może być użyty tylko w części przedniej ogrodzenia. Albo być połączony z metalem. Wtedy takie ogrodzenie pasuje do każdego rodzaju budynku. Wygląda bardzo estetycznie i dużo lżej niż ogrodzenie z samego kamienia.

Rodzaj ogrodzenia, to kwestia upodobań, a czasem także konieczności. Gdy mieszkamy przy traktowej ulicy, którą nieustannie jadą samochody i chodnikiem kursują ludzie, to na pewno będziemy chcieli odizolować się od ruchu. I wybierzemy ogrodzenie szczelne. A więc nie będzie to siatka, czy ogrodzenie z drutu, bo obydwa te materiały nie zasłaniają widoczności i nie dają prywatności. Lecz już panele ogrodzeniowe pozwolą szczelnie zasłonić swoją własność. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni rodzaj i wzór takich paneli. Szczelny materiał ogrodzeniowy chroni też nasz dom przed kurzem lecącym z ulicy. Ogrodzenia z kamienia także odizolują naszą własność od ruchliwej ulicy i na dodatek będą wspaniale tłumić hałas. Jednak ogrodzenie z kamienia nie jest na każdą kieszeń. Jest to dość drogi materiał i dlatego nie jest często stosowany.

Zielone ogrodzenia

Można również zastosować żywe ogrodzenie w postaci wysoko rosnących roślin, które osłonią podwórko i stojący na nim dom. Zielone ogrodzenie da nie tylko poczucie intymności, lecz również sprawi, że całość będzie wyglądała bardzo zielono i urokliwie. Jednakże zielone ogrodzenie jest pracochłonne. Gdyż rośliny trzeba podcinać, regulować ich kształt, nawozić i czasem też podlewać, gdy jest susza. Krótko mówiąc ogrodzenia żywe wymagają stałej pielęgnacji i dlatego nie są zbyt często wybierane. Przez zielone ogrodzenie łatwo też mogą przedostać się na posesję dzikie lub bezpańskie zwierzęta, gdyż łatwo mogą się podkopać. Również sforsowanie przez osoby niepożądane roślin jest łatwiejsze niż przeskoczenie przez wysoki i niewygodny płot.

Dopasowanie wyglądu ogrodzenia

Wygląd ogrodzenia zależy też od projektu domu. Najlepiej, gdy jest dopasowany do architektury znajdującej się wokół niego. Bo śmiesznie wyglądałaby całość, gdyby na podwórku stała maleńka chatka otoczona ciężkim kamiennym ogrodzeniem. Bardzo do niej pasowałby drewniany płot zrobiony ze sztachet. Drewno to kolejny materiał na ogrodzenie. Co prawda nie zielony, jak ten wyżej omawiany, lecz równie ciepły, bo naturalny. Drewniane ogrodzenia są bardzo urokliwe, dodają swojskiego klimatu, wprowadzają sielski nastrój i są bardzo bliskie człowiekowi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here